ایوان سولووییو، خبرگزاری پراودا، ۲۴ اکتبر ۲۰۱۶

نویسنده این مقاله که به گذشته پرافتخار اتحاد جماهیر شوروی می بالد هیچ گونه صحبتی در مورد حاکمیت طبقه سرمایه دارکنونی که بازمانده همان رویزیونیسم خروشچفی را به میان نمی آورد. هم چنین هیچگونه صحبتی در مورد دستاوردهای اتحاد جماهیر شوروی در طول ۳۶ سال حاکمیت حزب کمونیست و دیکتاتوری پرولتاریا نمی کند. به خیانت و جنایتی که پس از درگذشت استالین به مردم اتحاد جماهیر شوروی شد را اشاره نمی کند. این رویزیونیستها، بی شرمانه راه مسالمت آمیز را جایگزین راه قهرآمیز کرده و از این طریق مسبب انشعاب بزرگی در جنبش بین المللی کمونیستی شدند که تا به امروز اثراتش را در عقب نشینی جنبش کمونیستی به وضوح می توان مشاهده کرد. در این جا ما مجبوریم به گوشه ای از این دستاوردهای عظیم اتحاد جماهیر شوروی که تنها می تواند با رهبری داهیانه حزب بلشویک انجام گیرد را برای شما خواننده عزیز بازگو می کنیم. در سالهای ۱۹۳۵ ۱۹۲۵ ، حجم تولیدات صنایع سنگین را تا ۱۴ برابر افزایش داد، میزان سرمایه گذاری های صنعتی را، در فاصله سالهای ۱۹۳۶ ۱۹۲۸ ، از ۵.۴ میلیارد روبل به ۳۲ میایارد روبل ارتقاء داد. حجم تولید ذغال سنگ مصرفی صنایع را ، از ۲ تا تقریباْ ۸ میلیون تن افزایش داد، صنعت ذوب فلز را به رشدی دو برابر و تولید فولاد را به رشدی ۲.۵ برابر رساند. ۱۰ کارخانه محلی تولید برق، با ظرفیتی معادل ۲۵۳۰۰۰ کیلووات را، در فاصله سالهای ۱۹۳۵ ۱۹۲۰ ، به ۹۵ کارخانه سراسری، با ظرفیتی معادل ۴ میلیون و۳۶۵۰۰۰ کیلووات متحول کرده و مقام سوم جهان، بعد از آمریکا و آلمان را به دست آورد. با تولید ۲۵۰۰۰۰ تراکتور در سال، مقام اول در جهان را در این عرصه از آن خود کرد. با سازمان دهی کلخوز، ضمن رفع کمبود غله، مقام اول جهان را در تولید شکر بدست آورد. تعداد کارگران صنعتی را، در مقایسه با سال ۱۹۱۳ ، از ۲.۵ تا ۳ میلیون نفر، به ۹.۶، ۱۱ و ۲۳ میلیون نفر در سال ۱۹۳۸ افزایش داد. به لحاظ نرخ رشد تولیدات صنعتیُ انگلیس، فرانسه و آلمان را پشت سر گذارد.

اما، از آنجائیکه حقایق نسبتاً جالب توجه ای را از آن دوران بازگو می کند، مورد توجه قرار داده و دست به ترجمه و انتشار آن زدیم.

من به مشکل اصلی اتحاد جماهیر شوروی پی بردم. در اتحاد جماهیر شوروی هم چنانکه به نتیجه مطلوبی می رسد، زندگی خسته کننده بود. در آن زمان هیچ جنگی با جمهوری های همسایه نبود، هیچ خبری از جدائی طلبی، هیچ خبری از پاکسازی قومی، هیچ خبری از حمله ، هیچ خبری از بحرانهای اقتصادی نبود، و هیچ یک از گروه های جنایتکار وجود نداشتند. زندگی در بحترین حالتش خسنگی کننده بود.

در اتحاد جماهیر شوروی هیچ چیزی هم چنانکه ما می شناسیم به عنوان پلیس ضد شورش وجود نداشت. زمانیکه تنها قیام در تاریخ اتحاد جماهیر شوروی در نووچرکسک رخ داد، در آنجه معلوم شد که هیچ واحد ویژه ای برای پراکنده کردن تظاهر کنندگان وجود ندارد. هیچ گاز اسک آور، هیچ آب با فشار بالا، هیچ یک از گلوله های لاستیکی یا باطوم وجود نداشت – به معنی واقعی کلمه هیچ چیز ضد مردمی وجود نداشت. سربازانی که قرار بور تظاهرکنندگان را متفرق کنند نمی دانستند چکار باید بکنند.

در ایالات متحده، سنگر و استحکامات دمکراسی، وضعیت بسیار متفاوت بود. یک شورش در نیوجرزی با چند صد نفر کشته به پایان رسید، در شورش لوس انجلس در سال ۱۹۹۲ ، ۵۲ نفر کشته شدند. شورشی در بالتیمور صد ها کشته بر زمین گذاشت. اگر من تعداد دقیق قربانیان را مشخص نمی کنم، یه این معنی است که اطلاعات در مورد این موضوع توسط دمکرات ترین دولت جهان سری نگهداری شده است. ده ها مورد دیگر وجود دارند.

من در مورد آن دسته از مردم غیر مسلح که روزانه توسط افسران پلیس در ایالات متحده کشته می شوند صحبت نمی کنم. تمام این اتفاقات با حمایت چنین ابزارهای دمکراتیک، مانند آب با فشار بالا، پلیس زره پوش، باطوم ها، نارنجک های گازدار و بی حس کننده، لیزر کور کننده، گلوله های لاستیکی و غیره اتفاق می افتد.

در اتحاد جماهیر شوروی زندگی خسته کننده بود. به مجرد اینکه اتحاد جماهیر شوروی از هم فرو پاشید، بازی و سرگرمی شروع شد. آمریکائی ها رفتند به جنگ با آذربایجانی ها برای قره باغ، جنگ با ترانسنستریا (۱ ) در سال ۱۹۹۲ در گرفت، پاکسازی قومی گرجستان در سرتاسر اوستیای جنوبی و ابخازیا شروع شد، تروریستهای چچنی همرا با قاچاق انسان و مواد مخدر از آسیای مرکزی ظهور پیدا کردند، باند های جنایتکار و غیره بطور تصاعدی شروع به رشد کردند. این اتفاقات جدید درواقع بسیار سرگرم کننده بود.

تا زمانیکه هیچ نیروئی نتوانست ایالات متحده را از هم جدا کند، آمریکائی ها وضعیت موجود را در دست خود گرفتند و ملت دیگری را تیکه تیکه کردند – یوگسلاوی. آنها صربستان را بمب باران کردند، در کوزوو محاصره جهادی ایجاد کردند، به تعدادی چند از کشورهای دیگر حمله ور شدند، چندین میلیون انسان را کشتند، کودتاهائی در چندین کشور دیگر انجام دادند، تعدادزیادی تا هر اندازه که توانستند پایگاه نظامی در سراسر جهان برقرار کردند. حتی می توان روی پول آنها شرط بست که در کدام کشور ایالات متحده مایل به حمله بعدی خواهد بود. می بینید که این بسیار سرگرم کننده است!

آیا کسی می تواند تمام این سرگرمی ها را با آپارتمان رایگان، آموزش رایگان، بهداشت و درمان رایگان، بلیط رایگان به آسایشگاه ها (یا بیمارستان مسلولین) که مردم به راحتی می توانستند در طول زمان اتحاد جماهیر شوروی دریافت کنند؟ امروزه مردم سرگرم بالا بردن وام ها یکی بعد از دیگری هستند، مشغول پرداخت وام مسکن در حالیکه، سعی می کنند در آخر ماه کم نیاورند، پرداخت بیمه درمانی و اشتغال در دو یا سه شغل که بتوانند هزینه تمام این سرگرمی ها را بپردازند.

اوکراین نیز یک زندگی کسل کننده و پر از سرگرمی را برای مدت طولانی پس از فرو پاشی اتحاد جماهیر ش.روی داشت. آنها با اخاذی روبرو شدند، در گیری با گانگسترها، اما خسته کننده بود! اوکراینی ها هیچ گونه جنگ داخلی نداشتند، هیچ گونه پاکسازی قومی – هیچ. مردم چیزی برای بحث و گفتگو شب ها در آشپزخانه خود نداشتند.

سرگرمی با شورش های میدان شروع شد. جنگ داخلی فرا رسید، اکرائینی ها به دنبال جاسوس های پوتین در هر گوشه و کناری کارزار را آغاز کردند، پروشنکو با سرعت هرچه تمام تر رفت به سمت تور جهانی برای « بده به من پول زیاد » (این تور تا حد زیادی موفقیت آمیز بود؛ پرو شنکو در نظر دارد این را ادامه دهد). بالاخره شهروندان اوکراینی چیزی داشتند که در موردش صحبت کنند – به عنوان مثال، چند میلیون یاتسنیوک برای ساختمان دیوار در مرز با روسیه به سرقت می برد.

امروزه، هم چنانکه کشکمش ها در خاور میانه از کنترل خارج می شود و احتمال دامن زدن به جنگ جهانی دیگری هست، در حالیکه میلیونها پناهنده عرب مردم اروپا را منکوب می کنند، هیچ کس نمی تواند چیزی بگوید یا کمکی کند، اما این احساس را دارد که زندگی بدون اتحاد جماهیر شوروی خیلی بهتر شده است.

(۱ ) – کشوریست بسیار باریک و دراز (جدا شده از اوکراین در سال ۲۰۱۴ ) که ما بین مالدوی و اوکراین قرار گرفته.

بخش نظرات تعطیل است

آثار مارکس
آثار انگلس
آخرین شمارە رنجبر
آینە روز: روزنت خبری ایران و جهان
دستەها
بایگانی
تقویم شمسی
آذر ۱۳۹۶
د س چ پ ج ش ی
« آبان    
 12345
۶۷۸۹۱۰۱۱۱۲
۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹
۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶
۲۷۲۸۲۹۳۰  
تست

http://www.ranjbaran.org/neue_ketabkhaneh.htm

تست
http://www.ranjbaran.org/neue_ketabkhaneh.htm