۸ مارس روز جهانی زن فراگیرتر باد!

Ähnliches Foto
با بوجودآمدن و رشد مبارزه طبقاتی طبقه کارگر و نظرات سوسیالیستی از قرنهای ۱۸ به بعد، تشریح وضع ناهنجارسخت و غیرانسانی زنان درجهان و چگونگی رهائی این نیمه بشریت ستم دیده و زجرکشیده در اسارت استثمار و تحقیر نظام سرمایه داری و بقای مردسالاری و بربریت، مطرح شدند. دراین گام رهائی زنان، روشنگری حقوق زنان توسط بخشی از زنان سوسیالیست و قرارگرفتن کمونیستها در صف اول مبارزه آزادی زنان در این مسیر افتخارآمیز سربلندانه از دست آوردهای پیشرو بشریت دفاع نموده و متحقق ساختند.
فوریه از سوسیالیستهای تخیلی در اوایل دهه  ۱۸۰۰ درمورد ستم بر زنان نوشت: “تحقیر و خفت جنس مونث، ویژگی اساسی دوران بربریت و نیز دوران تمدن است. تنها تفاوت این است که نظام متمدنانه، هر رذیلتی که بربریت به شکلی ساده مرتکب می شود را به صورت چیزی مرکب، دوپهلو، مبهم و ریاکارانه ترویج می دهد… هیچ کس زن را برای نگهداشتن دراسارت و بردگی سخت تر از خود مرد کیفر نمی دهد”. .” شرط رهائی زنان، مقیاس طبیعی آزادی و رهائی عمومی است”.
مارکس و انگلس با توضیح علمی علل فرودستی ناهنجار زنان، راه مبارزه برای رهائی زنان ازطریق هم سنگربودن آنان با طبقه کارگرنشان دادند. کمونیستهای زن نظیر کلارازتکین عضو حزب سوسیال دموکرات آلمان و کولونتای بلشویک از روسیه، ترتیب دادن کنگره ای از زنان در۱۹۱۰، به دنبال سرکوب مبارزه کارگران نساجی زن ازجمله در اعتصاب ۸ مارس و تظاهرات ۱۹۰۸ در نیویورک، این روز جهانی را برای گرامی داشتن اهمیت مبارزه زنان جهان را اعلام کردند.
درعین حال تبدیل این تاریخ به روز به همبستگی جهانی زنان و تاکید روی نقش بزرگ زنان در رهائی از استثمار و ستم نظام سرمایه داری، برچیدن نظام تداوم مردسالاری قرون و اعصاراز طریق همراهی وشرکت مستقیم شانه به شانه متحد مبارزه طبقاتی کارگران درکلیه عرصه ها، در پیروزی انقلاب کارگری و گذار به سوسیالیسم اهمیت تعیین کننده ای دارد.
لنین در ۲۳ سپتامبر ۱۹۱۹ در چهارمین کنفرانس زنان کارگر غیرحزبی در مسکو اعلام داشت: “هرکجا سرمایه داری است، هرکجا مالکیت خصوصی زمین و کارخانه ها هست، هرکجا قدرت سرمایه حفظ می شود، مردان امتیازات خود را حفظ می کنند… ما اکنون ممکن است با افتخار و بدون اغراق بگوئیم که به غیر از روسیه شوروی هیچ کشوری در دنیا نیست که درآن زنان از تساوی کامل برخوردارباشند…قدرت شوروی دموکراسی را به درجات بالاتراز هریک از پیشرفته ترین کشورهای دیگر اجرانموده است، زیرا درقوانین اش هیچ اثری از عدم مساوات زنان باقی نگذارده است…ساختمان سوسیالیسم تنها زمانی شروع خواهد شد که زنان تساوی کامل حقوق خودرا کسب نموده باشند”.
رهائی زنان درگرو دیدگاههای جدائی طلبانه: فمینیستی، دموکراسی فریبکار سرمایه و مذهب ، تحقیر و اسارت مذهبی درمحجبه نگهداشتن زنان، سرفرودآوردن به خواست کالا سازی زنان نظام سرمایه داری که بیشترین رواج داشته است، کشاندن زنان به نخبه گرائی درزیبابودن، درهنر، در خدمت به نظام سرمایه داری، نبوده و فرودستی و نابرابری زنان بامرداندرکلیه کشورها و بخصوص در کشورهای امپریالیستی مدعی دموکراسی این نظام به قدری عیان است که حاجت به بیان نیست.
در کشورظلمت زده ایران که نظام سرمایه داری افزون با بربریت اسلامی دوران جهالت و اکنون، طغیان زنان سربلند علیه این نظام حتا یک روز دست از مبارزه برنداشته اند. زنان نیمه مردم ایران را تشکیل می دهند، با وحشیانه ترین برخورد حاکمان روبه رو شده و با مبارزه، ایستاده گی و مقاومت تحسین برانگیزی، توانائی خود را در بخشهای مختلف زندگی بروز داده اند. قساوت روزمره و معمولی این رژیم جنایت پیشه در ۳۸ سال حیات حاکمیت خون بارش بسیاری از زنان مبارز را به قتل رسانده و یا کشانده است. یادآوری اعدام زنان حامله، تجاوزجنسی به دختران محکوم شده به اعدام قبل از اعدام با افتادن قدرت به دست آیت الله ها، دزدیدن و فروش دختران ۵ و ۶ ساله در زمان بم زلزله زده، تجاوز جنسی به جسد یک زن،  و تجاوز جنسی به دو زن حنانه شیلر فرهادی و دستگیری مهندس مهدیس میرقوامی به دلیل تجاوز جنسی نیروهای اطلاعاتی ، به ترتیب بعداز ۴ ماه  و یک ماه آزادشدن دست به خودکشی زدند. این تجاوز و توهین به زنان درایران نمونه ای ازقساوتهای گوناگون رایج است که نوزادان زنان کارتن خواب، برای کسب درآمد ازطریق فروش این نوزادان و سپس فروش اعضای سالم بدن این شیرخواران به بازار عرضه و تقاضای بی رحم و فاقد وجدان سرمایه – اسلامی خریداران مشتی نمونه خروار ظلم وستم و استثمار زنان  را گواهی می دهد.
برای خروج ازاین نکبت عظمای تحمیل شده به زنان و قدم گذاشتن در کارزار سرنگونی این نظام سرمایه داری سفاک درجهان واشاعه دهنده ی نظرات مطرود مذهبی درایران، درگرو مبارزه متحد زنان با جنبش کارگری است. محکم به دست گرفتن مواضع اصولی و عمل کرد قاطع متشکل و استوار کمونیسنی تنها راه تحقق رهائی زنان است. مبارزان کمونیست زن چه در جلب زنان کارگر، زحمت کش و آگاه به حزب کمونیست راستین، چه طرد فرقه گرائی، سازشکاربا بورژوازی و خرده بورژوازی  در درون جنبش کمونیستی به روند ایجاد حزب کمونیست ایران در پیوند فشرده با کارگران و زحمت کشان و چه به ویژه در پیشبرد مبارزه و تحقق انقلاب کارگری و ایجاد سوسیالیسم نقش الهام بخشی ارزنده ای دارند.
۸ مارس روزجهانی زن را به کلیه زنان مبارز ایران و جهان تبریک گفته و طبقه کارگر و زحمت کش را درحمایت بی دریغ از پیروزی مبارزات زنان فرا می خوانیم.

حزب رنجبران ایران – اول مارس ۲۰۱۷

Comments are closed.

آثار کلاسیک مارکسیستی

آمار سایت

کانال چشم انداز مصاحبه با کاک ابراهیم و محسن رضوانی

تقویم

نوامبر 2017
د س چ پ ج ش ی
« اکتبر    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

مراسم خاکسپاری زندە یاد رفیق بهرام مهین

>