انقراض بشریت، در سال ۲۰۲۶ توسط رابرت هانزیکر

انقراض بشریت حدود سال ۲۰۲۶ ، یک ایده جدلی/سئوال برانگیزی ست که در بعضی از جزئیاتش در وب سایت زیرآزمون می شود (۱ ).
در مقاله نوشته شده، یک چهارگوش قرمزی ست که فرضیه درآن برجسته شده است: « آیا بشریت تا سال ۲۰۲۶ منقرض خواهد شد؟ » البته، حقیقتاً طرح چنین سئوالی به مثابه صحه گذاردن بر نتیجه آن می باشد.
هم چنین اخیرا، اما نه مستقیما مربوط به مقاله انقراض، دانشمندان به خاطر ظهور ناسیونالیسم جهانی و شکست برای مقابله با هر دو سلاح های هسته ای و تغییرات آب و هوائی ساعت نحس روز قیامت را ۳۰ ثانیه نزدیک تر به نیمه شب جلو بردند، اتفاقا هم چنانکه ترامپ کنترل دکمه قرمز بزرگ را بدست می گیرد که خود داستان دیگری ست.
با این تعریف، مقاله مربوط به انقراض بشریت بسیار تحریک آمیز و حساس بوده و بطور کلی می توان به عنوان سخن پوچ و بی معنی آنرا رد کرد. از همه گذشته، این مورد دیوانه وار به نظر می رسد. با این حال، توجه جدی دادن به مقاله: « آیا انسان تا سال ۲۰۲۶ منقرض خواهد شد؟ » گواهی می کند. دلیل ما اینجاست: اخبار وبلاگ قطبی یک ترکیب مخلوطی ست از تحقیقات جدی خطیر توسط دانشمندان درجه یک که « حقیقت را بازگو می کنند. » آنها در مورد احتمال متمایزی از یک رویداد که بشریت را تهدید می کند صحه میگذارند. آنها واقعاً براین باورند که این یک خطر جدی ست که در جهت مخالف نظر عام حرکت می کنند و آنطور که واقعیت است می گویند و شوخی نمی کنند.
در مقابل، این به خوبی شناخته شده است که تعداد زیادی از دانشمندان کار خود را سرهم بندی می کنند؛ ویراستن ها را طوری انجام می دهند که بد تر را کم تر بد به نظر می رسانند. در غیر این صورت، آن دانشمندان بودجه و کمک های مالی را از دست خواهند داد. این حقیقتی ست تأیید شده توسط یکی از دانشمندان برجسته مربوط به آب و هوا (ذکر شده در مقالات قبل). به نفسه، پنهان کردن اطلاعات یا داده ها یک شبهه ای از ترس یا زنگ خطری ست در مورد علم دقیق آب و هوا، هم چنانکه دانشمندان در سطح بین الملل نتایج را فریب آمیز یا غیر واقعی ارائه می دهند.
مطمئنا، ارسال مربوط به سئوال « آیا انسان تا سال ۲۰۲۶ منقرض خواهد شد؟ » حاکی از وجود شواهد محکم است. اما بطور کلی، مردم به این اعتقاد ندارند. از همه گذشته، این چگونه می تواند حقیقت داشته باشد؟ از آن حیث، مانع بزرگی برسر راه اقدامات لازم و اصلی برای جلو گیری از مشکلات تغییر آب و هوا نهفته است. در حقیقت، تعدادی از ایده های خوب به منظور یافتن راه چاره برای تغییرات آب و هوا، اگر به صورت جدی دنبال شود موجود است.
به عنوان مثال، اخیرا نیویورک تایمز گزارش می دهد: کشور چین در صدد است تا سال ۲۰۲۰ حد اقل ۳۶۰ میلیارد دلار صرف انرژی تجدید پذیر بکند (نیویورک تایمز، ۵ ژانویه ۲۰۱۷ ). این خبر مهم ما را به این فکر وامی دارد: اگر ایالات متحده ۳۶۰ میلیارد دلار صرف انرژی تجدید شدنی می کرد چه می شد؟ این امر می تواند در تلاش های جهانی برای مبارزه با تغییرات آب و هوا بسیار مفید باشد.
اماُ از آنجائیکه ایالات متحده شدیدا در جهت مخالف حرکت می کند، به این معنی که با دقت و تمرکز شدید در اکتشاف و تولید سوخت های فسیلی که گاز کربونیک خارج می سازد و پوششی (مثل پتو) کشنده در اتمسفر ایجاد می کند و سبب گرمای سراسری شدید در کره زمین می شود، سپس چه حقیقتی در پس میعادگاه مفهوم شده با مرگ تا سال ۲۰۲۶ قرار دارد؟ آیا تهدید به مرگ تا سال ۲۰۲۶ باور کردنی ست؟ و آیا احتمال وقوع آن وجود دارد؟
احتمال یک واقعه انقراض بشریت در ۱۰ سال آینده ۵۰/۵۰ درصد می باشد، یعنی یک حدس! اما باز هم، این براساس سطوح بسیار شدیدی از فشار/آسیب وارد آمدن بر کره زمین می باشد که بطور گسترده به عنوان یک تهدید جدی بر جامعه شناخته نشده است، مثل گرم شدن سراسری جهان (خارج از نمودار، و تند تر شدن به ویژه در اقیانوس) و تخریب گسترده اکو سیستم، به عنوان مثال، اسیدی شدن اقیانوس، که در طول زمان، مبنای زنجیره غذایی دریائی را می کشد.
بطور قابل توجه ای، مدل علمی که منجر به نتیجه گیری در رخ دادن انقراض بشریت تا سال ۲۰۲۶ می شود، بر پایه حقایق است، نه داستان.
دانشمندان به سادگی از روی قرائن و آمارهای بدست آمده فعلی در مورد سرعت تغییر آب و هوا در آینده پیش بینی می کنند. اسائه، انقراض درست در نزدیکی ما قرار دارد. ۱۰ سال به سرعت می گذرد. بنابراین، مدل سازی علمی معتبر است، اما احتمال ۵۰/۵۰ درصد حدس و گمان است.
نقل قول زیر از مقاله اخبار قطب/وبلاگ این موضوع تلخ را مقابل همگان قرار می دهد: « وضعیت وخیم است. اقدام خیلی کم یا اصلاً هیچ در مورد تغییر آب و هوا انجام می گیرد. سیاره زمین با افزایش درجه حرارت بالقوه بیشتر از ۱۰ درجه سانتیگراد یا ۱۸ درجه فارنهایت تا سال ۲۰۲۶ مواجه است. »
بدون شک، افزایش درجه حرارت در سراسر جهان تا ۱۸ درجه فارنهایت اساساً کشاورزی را در کره زمین کاملاً نابود می سازد. بهر حال، شایان ذکر است که هیچ اجماع نظر جهانی توسط دانشمندان تا این اندازه نزدیک به این پیش بینی نمی رسد. یعنی به هیچ وجه تا به این نزدیکی. جامعه علمی اکثراً معتقدند درجه حرارت به تدریج افزایش می یابد، به آرامی، و قابل کنترل با زندگی انسان در سرتاسر قرن ادامه می یابد، نه با ۱۸ درجه فارنهایت.
بدیهی ست، توافق پاریس خواستار نگاهداشتن افزایش درجه حرارت تا ۲ درجه سانتیگراد بالا تر از ماقبل دوره صنعتی شدن هستند. بنابراین، ۱۹۵ کشور به دنبال این نیستند که بیشتر از ۲ درجه سانتیگراد را ببینند. در غیر این صورت، چرا باید ۲ درجه سانتیگراد برای حد بالا انتخاب شود؟
براین اساس، افزایش درجه حرارت ۱۰ درجه سانتیگراد یا ۱۸ درجه فارنهایت در طول یک دهه برای نوع بشر از رده خارج می گردد. این اخبار بدی ست، زیرا این سیاره را برای سوسک ها باید ترک شود. واقعیت های معین در پس تز انقراض با توافق پاریس، ۱۲ دسامبر ۲۰۱۵ شروع شد زمانیکه دولتهای ۱۹۵ کشور در سراسر جهان تا ۲ درجه سانتیگراد بالا تر از ماقبل دوره صنعتی شدن را با هم توافق کردند، اما لجوجانه حد پائین یک و نیم درجه سانتیگراد بالای ماقبل دوره صنعتی را اتخاذ کردند، با این حساب و تشخیص که این بطور قابل توجه ای از تأثیرات خطر تغییر آب و هوا می کاهد.
در اینجا، به مشکل اساسی با توافق پاریس توجه کنید: درجه حرارت های زمین + اقیانوس، با توجه به مقاله اخبار وبلاگ قطب شمال، برای بیشتر سال ۲۰۱۶ بالا تر از حد ۱.۵ درجه سانتیگراد بوده است. در واقع، این رقم برای ۱۰ ماه از اکتبر ۲۰۱۵ تا نوامبر ۲۰۱۶ بالاتر از حد بوده. بنابراین، در جزء، توافق پاریس هم اکنون قدیمی شده؛ این دیگر خیلی دیر شده!
ادامه دهیم، کادر دانشمندان طرفدار انقراض یک سری از واکنش ها را پیش بینی می کنند که به صورت ابشار مانند، متوالی، پی در پی درجه حرارت ها را به ۱۰ درجه سانتیگراد یا ۱۸ درجه فارنهایت تا سال ۲۰۲۶ می رساند. تمام اینها با قطب شمال شروع می گردد، جائیکه درجه حرارت ها بین ۲ تا ۳ بار بطور قابل توجه ای بالا تر از درجه حرارت این سیاره جاری هستند، متان هزار ساله که در درون یخ برای یک دوره نا محدود و بسیار طولانی دفن شده را به فوران در می آورد که سریعاً ذوب شده و سرازیر می شود. متان به نوبه خود، با قدرت و شدت زیاد اتمسفر این سیاره را گرم می کند، هیچ چیز با آن قابل مقایسه نیست، هم چنانکه با این نیرو متان را به حرکت در میاورد، شروع به گرم کردن کره زمین می کند.
نگران کننده این است که، برخی از دانشمندان نیز معتقدند که از متان آن چنان هوای نیرومندی خارج می شود (آروغ مهیب) که برابر با انفجاری به شدت و نیروی ۵۰ گگاتن (۲ ) که می تواند در آبهای بسیار کم عمق در شرق فلات قاره قطب شمال (سیبری) در هر زمان بدون اطلاع به خاطر از دست دادن قابل توجه ای از پوشش یخ در قطب شمال سرازیر شود. اتمسفر زمین (جو زمین) در حال حاضر شامل ۵ گگاتن از متان می باشد. اگر ۵۰ گگاتن عظیم اصابت کند، آن چنان نیروی عظیم و پر قدرتی خواهد بود که هیولا گرما در کل کره زمین خواهد بود.
به نوبه خود، و بیشتر از همیشه تشدید دادن به آن، بخار آب، یک گاز گلخانه ای قوی هم چنانکه در هر ۱ درجه افزایش گرم شدن کره زمین برابر است با ٪۷ بخار آب بالا می رود تا جائیکه درجه حرارت با شتاب بیشتری افزایش می یابد. هر چه اتمسفر گرم تر می شود، بیشتر بخار آب را در خود نگه می دارد، به نوبه خود، گرم شدن کره زمین به طرز هیجان باری توربوشارژ (۳ ) می شود، پوششی (مثل پتو) از این بخار تمام اتمسفر زمین را فرا می گیرد و حرارت را در خود حفظ می کند، مثل یک آونی (تنوری) که ترموستات آن با مدار باز گیر کرده باشد، داغ تر و داغ تر حرارت بالا می رود بدون اینکه اتفاق جدیدی رخ دهد.
در مجموع، آنجا حلقه هایی هستند که از خود واکنش نشان می دهند و به یک دیگر استحکام می بخشند، هر یک مؤثر بر دیگری مانند، اسب هایی که بدور محوری با سرعت بدون کنترل، بیش از حد به حرکت در میآیند، تا جائیکه سیمای منحصر به هر اسب در حال چرخیدن تیره می گردد. این است گرم شدن سیاره زمین به صورت دیوانه وار! مطمئنا، رکورد آب و هوای غالب در یک زمان خاص در گذشته زمین شنا سی (۴ ) دارای نمونه هایی از درجه حرارت هایی است که تنها در طول ۱۳ سال به سرعت بالا می روند.
۵۵ میلیون سال قبل، درجه حرارت این سیاره ۵ در سانتیگراد در ظرف ۱۳ سال افزایش یافت، گاز کربونیک در اتمسفر ۱۰۰۰ پی پی ام (۵ ) بود و هیچ یخی در این سیاره یافت نمی شد (امروز یخ بطور دیوانه واری درحال آب شدن است، برگشت ناپذیر در مناطق خاصی از قطب جنوب که بسیار مشکل ساز می باشد). این حالت بسیار قابل توجه ایست، به طوریکه این باید صد ها سال یا بیشتر بطول انجامد تا درجه حرارت این سیاره ۵ درجه سانتیگراد افزایش یابد، نه اینکه تنها در ۱۳ سال اتفاق افتد. این واقعیت به تنهایی، بطوریکه توسط دانشمندانی کشف شد که بی انتها مغز و درون یخ و رسوب آن را بررسی می کردند، متاسفانه تز انقراض بشریت را تا سال ۲۰۲۶ تا حدی تقویت می کند. اما، اگر ۵ درجه سانتیگراد در طول ۱۳ سال سرعت پیچ و تاب در تاریخ آب و هوای غالب در یک زمان خاص در گذشته زمین شنا سی در نظر گرفته شود، و پس بنابراین، طرح ۱۰ درجه سانتیگراد یا ۱۸ درجه فارنهایت تا سال ۲۰۲۶ بد جور تهاجمی به نظر می رسد. از سوی دیگر، فعالیتهای سوخت فسیلی انسان و تجمع عظیمی از گرما تا کنون در مسیر حرکتش (اثر نهفته)، این وضعیت در حصار محدوده احتمال می باشد.
علاوه براین، ۵۵ میلیون سال قبل یخ در این سیاره یافت نمی شد، و این برابر است با تصویر تصورات توسط فیلم دنیای آب (۶ )، داستان های علمی تخیلی آخر الزمانی، زمانی که یخ های قطبی ذوب شدند. یک داستان ظاهر شده در اسطوره در فیلم ادعا می کند زمین خشک در جائی در این سیاره وجود دارد. آنها برای آن جستجو می کنند.
اگر ساعت روز آخرت شامل همه چیز است خطا ست با مشاهده زمین گسترده به عنوان یک ارگانیسم خود تنظیم (۷ )، مانند اقیانوس که تا ٪۹۰ حرارت سیاره را جذب می کند، که بطور قابل توجه ای کمک می کند برای پائین نگه داشتن درجه حرارت زمین (فریب انسانها به این فکر که گرم شدن کره زمین واقعاً آنطور هم که می گویند نیست)، اما هم چنین یک عادت زننده وارونه جلوه دار شدن حرارت به عنوان یک حلقه واکنشی معکوسی ست با ترکیب شیمیایی تند و زننده حاوی یک حلقه هتروسیکلیک معمولا ۵ عضوی (۸ ) رها شده در کره زمین که حرارت را بال می برد، که سپس ساعت روز آخرت فقط چند ثانیه تا نیمه شب باقی خواهد بود. به این طریق خطرناک و نزدیک به وقوع است که برخی دانشمندان معتقدند بشریت به انقراض می رسد. امیدوارم که آنها اشتباه می کنند.
روش دیگر، برقراری یک تعادل در مسیر کنش است، ایالات متحده سر دمدار انرژی های تجدید پذیر است، اما افسوس، دونالد ترامپ پرزیدنت می باشد و اسکات پرویت انتخاب اوست برای هدایت ئی پی ای (۹ ، یک منطقه مفهومی ست که تعریف نشده یا منطقه گرگ و میشی).
« از وقتی که رئیس جمهور ایالات متحده، ریچارد نیکسون سازمان حفاظت محیط زیست (ئی پی ای) را در سال ۱۹۷۰ ایجاد کرد، اساسا هیچ مدیر آینده نگری علم را زیر سئوال نبرد یا کار آژانس مربوطه را به طرز گسترده ای مورد مؤاخذه قرار نداد. و این شرایط ادامه داشت تا اینکه رسید به نامزدی اسکات پروت. » (انتخاب اسکات پروت توسط ترامپ برای ریاست سازمان حفاظت محیط زیست، در تصمیمات ش هرگز از علم استفاده نمی کند. او هرگز این کار را در گذشته انجام نداده است، خبرگزاری هیل (۱۰ ).
اریس، الاهه یونانی از هرج و مرج، نزاع، و نفاق در این حوالی به پرواز درآمده است و سیب طلائی رنگ خود از اختلاف و نفاق را رها کرده، مرد فیل هیکل، اسکات پروت را به دامان مجلس سنا ایالات متحده پرت کرده است.

۱- Arctic-news.blogspot.com
۲- A unit of explosive force equal to one billion (10 9) tons of trinitrotoluene
۳- Turbo-charging: Increasing the power of a small engine by means of a turbine driven by the engine’s exhaust gases.
۴- Paleoclimate: A climate prevalent at a particular time in the geological past
۵- PPM, parts per million
۶- Water world (Universal Picture, 1995)
۷- Gaia: the earth viewed as a vast self-regulating organism.
۸- Ole: chemical compound containing a 5-membered usually heterocyclic ring
۹- EPA: Environmental Protection Agency (The Twilight Zone redux)
۱۰- ۱۰ – The Hill