جنگ جدید کره می تواند در هر لحظه از نو آغاز گردد، وزیر امور خارجه چین

فغان ز جغد جنگ و مرغاورای اسیودر مورد جنگ احتمالی با کره شمالی

۱۴ آوریل ۲۰۱۷

ما وارد جنگ می شویم اگر آنها این راه را انتخاب کنند“: کره شمالی به ترامپ متجاوزهشدار می دهد، پیونگ یانگ را تحریک نکنید

مردم در یک ایستگاه راه آهن در سئول، ۵ آوریل ۲۰۱۷ اخبار تلویزیونی را تماشا می کنند که فیلم پرتاب یک موشک کره شمالی را نشان می دهد

JUNG YEON-JE / AFP

وزیر امور خارجه چین هشدار داد که احتمال درگیری مسلحانه با کره شمالی ممکن است در هر لحظهآغاز گردد و اصرار می ور زد که واشنگتن و پیونگ یانگ در شعار های جنگ طلبانه خود تعدیل کنند و پی ببرند که چه قیمتی برای هر دو طرف خواهد داشت اگر جنگ جدید کره آغاز گردد.

این در گیری هشدار فوق العاده مهم درست بعد از تجمع گسترده نیروهای نظامی آمریکا در نزدیکی شبه جزیره کره داده شد، که در واقع گروه حامل ناو های ضربتی با یو اس اس کارل وینسون خود را به نزدیکی آن منطقه می رسانند. در حالی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده تهدید می کند که « مشکل » کره شمالی را « حل » خواهد کرد، پیونگ یانگ می گوید که آماده مقابله برا هرگونه اقدام نظامی ست.

ونگ یی، وزیر امور خارجه چین در روز جمعه به خبرنگاران گفت: « اخیرا تنش ها با کره جنوبی و آمریکا از یک طرف و جمهوری توده ای خلق کره (شمالی) از سوی دیگر افزایش یافته است »، او هم چنین افزود، « خطر این درگیری را هر لحظه می توان حس کرد. »

او به هر دو طرف کشمکش هشدار داد که « نتیجه این جنگ جز شکست برای طرفین در گیر نیست و برنده ای نخواهد داشت » و این که هر کدام از دو طرف باعث تحریک باشد، « باید مسئولیت تاریخی آن را به عهده بگیرد و هزینه آنرا بپردازد. »

پیش از آن در همین روز، به نقل از رویتر ز، هم واشنگتن و هم پیونگ یانگ باید از « تحریک و تهدید یکدیگر چه در بکار برد کلمات یا رفتار ها ی خود، خود داری کنند و اجازه ندهند این وضعیت به مرحله غیر قابل برگشت و غیر قابل مدیریت برسد. »

وی جهت فرو نشاندن شعارهای جنگ طلبانه دولت آمریکا گفت: « با تهدید و ارعاب نمی توان کاری از پیش برد، چه در حرف چه در عمل، گفت و گو تنها کانالی ست که می توان مشکل را حل و فصل کرد. »

چین به عنوان متحد نزدیک کره شمالی و شریک تجاری اصلی آن، از برنامه هسته ای پیونگ یانگ استقبال نمی کند، اما طرفدار یافتن راه حل سیاسی این بحران است. به نوبه خود، روسیه که مرز زمینی مشترک با این دولت منزوی دارد، ابراز نگرانی عمیق از تنش در شبه جزیره کره کرده است.

تنش در شبه جزیره کره یکی از موضوعاتی بود که وانگ یی با همتای روسی خود، سرگئی لاورف در یک تماس تلفنی در روز جمعه مورد بحث قرار گرفت.

به گفته سخنگوی کر ملین، دیمیتری پسکاف که در جمع روزنامه نگاران در روز جمعه خبر می داد، « مسکو که همواره سیاست صلح جویانه و دیپلماتیکرا دنبال می کند طرفین دعوا را به صبر و شکیبایی و پرهیز از اقداماتی که می تواند تحریک آمیز باشد دعوت می کند. »

پس از آن که نیروهای ائتلاف به رهبری امپریالیسم آمریکا از سال ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ بر ضد نیروهای کره شمالی در جنگ کره شرکت کرد. و از خط موازی ۳۸ درجه تقسیم شده مابین دو کره عبور کرد، جمهوری توده ای خلق چین با صف آرایی نیروهای خود وارد جنگ شد، در حالیکه اتحاد جماهیر شوروی پشتیبانی همه جانبه نظامی و لجستیکی به متحدان سوسیالیستی خود ارائه داد. این کشمکش به سرعت تبدیل به یک جنگ فرسایشی شد، جان بیش از ۳۳۰۰۰ آمریکائی و بیش از ۴۰۰ هزار از سربازان کره شمالی را گرفت.

بر اساس برخی گزارشات رسانه ها، تجمع تدریجی مدام نیرو های آمریکا در نزدیکی آبهای مرزهای کره شمالی ممکن است به مراتب فراتر از یک نمایش معمولی شدت عمل باشد. در روز پنج شنبه مقامات اطلاعاتی آمریکا به خبر گزاری ای بی سی گفتند که ایالات متحده دو ناوشکن با قابلیت پرتاب موشک های کروز از نوع تاماهاک در منطقه فرستادند، که یکی از آنها تنها ۳۰۰ مایل (۴۸۰ کیلومتر) از مقر آزمایش هسته ای کره شمالی فاصله دارد.

بمب افکن های آمریکائی با برد طولانی در گوام به منظور هدف قرار دادن کره شمالی مستقر شده اند. کره شمالی نیز به نوبه خود در روز سه شنبه هشدار داد که به هر نشانه ای از تجاوز آمریکا به خاک کره شمالی با تمام تجهیزات موجود مان انتقام می گیریم.

در مصاحبه ای با اسوشیتد پرس، معاون وزیر امور خارجه کره شمالی گفت: « اگر ایالات متحده جرات داشتن انتخاب برای یک اقدام نظامی داشته باشد، گزینه برای حمله پیش گیرانه، پیونگ یانگ آماده است برای واکنش. ما آمریکا را کاملا مسئول برای عواقب فاجعه بار با اقدامات ظالمانه آن مستلزم می دانیم. »

ستاد ارتش کره شمالی نیز در بیانیه ای که توسط کی سی ان ای پخش شد کفت: « ایالات متحده در آبهای شبه جزیره کره، بزرگترین محل خطرناک جهان شناور شده، دارایی های استراتژیک هسته ای بزرگ، بطور جدی صلح و امنیت شبه جزیره کره را تهدید می کند و وضعیت آن منطقه را تا سرحدّ جنگ می کشاند. »

Comments are closed.

آثار کلاسیک مارکسیستی

آمار سایت

کانال چشم انداز مصاحبه با کاک ابراهیم و محسن رضوانی

تقویم

نوامبر 2017
د س چ پ ج ش ی
« اکتبر    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

مراسم خاکسپاری زندە یاد رفیق بهرام مهین

>