مضحکه ی انتخابات شورای شهر وروستا

بعد از انتخابات ریاست جمهوری رقابت بین وبا و طاعون با مهندسی اراء ۳۹ میلیونی ریخته شده در جعبه های مارگیری، با دهل و سورنا در انتخاب حس روحانی، دنباله روی تعدادی از رای دهنده گان از کاربه دستان جمهوری اسلامی، با قهقهه ها و دست افشانی ضمنی، فریب پیروزیتوده های مردم را به نمایش درآوردند. اما اظهار ابوالحسن بنی صدر درمورد افزودن ۷ میلیون رای به رئیسی جهت جلوگیری از آبروریزی از یکسو و اظهارمحمدعلی موحدی کرمانی دبیرکل جامعه روحانیت مبارز در مورد تقلب ۳ میلیون رای به حساب نیامده رئیسی که ۱۹ میلیون رای به او داده شده و علیرغم رای حسن روحانی با ۲۲ میلیون تعداد حمایت از او به پائین تر از حداقل ۵۱% صاحبان حق رای درایران می رسد. این واقعیت، شعر معروف فارسی را به خاطر می آوردکه: “هرچه بگندد نمکش می زنند – وای به روزی که بگندد نمک“. نمک انتخابات نوع پارلمانتاریستی از بیخ و بُن گندیده بوده و هم اکنون جنگ و دعوای مقام بین محافظه کاران و اصلاح طلبان به حدی شدیداست که صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه به روحانی هشدار می دهد که اگر در رفع حصر کروبی و موسوی پافشاری شودقوه قضائیه بااقتدار خوداین بساط را جمع خواهدکرد“. در انتخابات شورائی هم گوشه کوچکی از این گندیده گی دیده می شود:

نتایج اعلام شده انتخابات شورای شهر و روستاها در ایران با ارقام ارائه نشده ولی با گفتن اینکه ۹۴% از مردان و ۶% از زنان باحضوربی سابقه!”را تبلیغ نمودند، شکست مقتضحانه ی این انتخابات درجلب زنان می باشد. تا اینجا گفته شد که اصلاح طلبان از طرفداران دولت روحانی در شهرهای بزرگ ایران برنده انتخابات بوده‌اند. خصوصا در تهران نامزدهای فهرست «امید» تمام بیست و یک کرسی شورای شهر تهران را بدست آوردند، کسانی که اصلاح طلب معرفی شده‌اند. در زاهدان و مشهد هم تمام کرسی‌ها را اصلاح طلبان تسخیر کردندبا نتایج بدست آمده بعید به نظر می‌رسد که محمدباقر قالیباف شهردار تهران و رقیب آقای روحانی در انتخابات در پست خود باقی بماند.

این دغل دوستانی که می بینی – مگسانند گرد شیرینی!”، فقط کافی است به عنوان نمونه به ویلاهای مجلل از حسن روحانی گرفته که قبل از انقلاب طبق گفته خودش، درخانه اجاره ای دواطاقه به سختی برای خانواده خودش پیدا کرده بود. اما وی هم اکنون هم راه با دیگر کاربه دستان حاکم در ویلاهای میلیارد تومانی مناطق خوش آب و هوای شمال تهران زنده گی می کنند که همه مطلعند در شهرتهران توده هائی در کارتون خوابهای خیابانی و یا درگورهای کنده شده چه عذابی می کَشند. این مقامات شیعه خوب راه توجیه کردن را یاد گرفتنه اند: حسن روحانی قبل از شروع انتخاب شدن ادعا کرد ما می خواستیم فلان کارها را بکنیم ولی نگذاشتند.! چرا این مانع تراشان را اگر راست می گوئی معرفی نمی کنی؟ مخفی نگهداشتن نام آن حضرات معنائی جز دفاع و حفظ آنها ندارد! چه دلیلی دارد که از این به بعد بتوانی کاری بکنی چون که آنان موجودند و بازهم مانع کارتو خواهندشد. درچنین صورتی چه هنری درخدمتگزاری به مردم داری؟

اما کارگران به جان آمده ازدست دادن رفقای کارگرشان ازمعدن یورت زغال سنگ با پرتاب سنگ به شما، از شما پذیرائی شایسته ای کردند!. در زندانهای ایران و مشخصا اوین طی ۴ سال ریاست جمهوری شما در زیر پای قصرتان حتا هم اکنون، کارگران، معلمان، زنان، مدافعان حقوق بشر و روزنامه نگاران در یک اعتصاب غذای اعتراضی، و پس از دهها روز تا ۲ ماه، ککی خاطر بی خاطر و خواب شیرین شما را به هراس بیداری انداختن نگزید، وقتی اعتصاب کننده گان دیدند نهایتا بدون کوچکترین احساس و یاحیای شرم آلودی از شما در رسیده گی به خواست به حق آنان دیده نمی شود، این مبارزان با دست زدن به اعتصاب غذای خشک ترجیح دادند تا سنگ سیاه کعبه جای گرفته در دل این مسلمان سنگدل نوکر ظلم و زجر را رسوا سازند. اما توده های میلیونی هنوز در توهم نسبت به ظاهرسازان کنونی حاکم، نظیر توهٌم آنان درانقلاب بهمن ۱۳۵۷، امروز شعار مرگ بر رژیم سرکوبگر فاسد و کذاب کنونی فریاد نزدند و با پیروزی حسن روحانی فراموش کردند گرسنه گان، بی خانمانان، بیکاران، زیر خط فقر بیش از ۸۰ میلیونیها، شکنجه شده ها و زندانیان طویل المدت بدون ارتکاب جرم، فروش کودکان، فقدان امکانات تهیه شیر و پوشک برای کودک نوزاد خانواده های فقیر و هزار درد جان گداز پای کوبی به نفع نشسته گان حافظ ثروت بیکران ناشی از زحمات کارگران و زحمت کشان، رای خود را ارزان به صندوقها ریختند!.

باید بسیار به بی خیالی زد که این حاکمان بر بالای منبرها از کتاب نهج البلاغه فقط در گول زدن مردم حرفهای صد بار حرف بدون عمل بزنند. اما ای دریغ که حتا طلبه ها و به طریق اولی دردرجه اول آیت الله ها و حجت الاسلامها درپیروی از امام علی یک روز آن هم درهفته کار کنند، یا در خانه محقری زنده گی کنند یا ازشکنجه کردن حتا نوجوانان ابائی داشته باشند، دور نشده وکشور ثروتمند ایران را تبدیل به جهنمی کرده اند که در حفاظت از بهشت سرمایه داران، بی وجدانان، قاتلان و شکنجه گران عمل می کنند. ثمره زحمت و کار بیش از ۷۰% مردم ایران را می بلعند و حتا نان خشکی را درسفره این سازنده گان تاریخ ایران دریغ می کنند. در زمینه ی انتخابات شوراهای شهر و روستا که اسم بی محتوا است که طبق معمول در زیر امر دولت ترتیب دادند. توجه کنیم:

هرانا ـ «سیاوش حیاتی، سخنگوی مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان، گفت “اغلب نامزدهای متعلق به اقلیت یارسان (اهل‌حق) در انتخابات شوراهای شهر و روستا رد صلاحیت شده‌اند”.
به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین حقوق بشر در ایران، یارسان
(اهل‌حق)، آیینی با مناسک عرفانی است که جمعیت پیروانش در ایران بین یک تا دو میلیون نفر برآورد می‌شود و عمدتا در مناطق غرب و شمال غربی ایران سکونت دارند. «مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان» نام تشکلی از پیروان آیین یارسان است که اهداف خود را«حفظ هویت آیینی»،  «رسیدن به آشتی ملی»،«کسب آزادی»، «حق برابری با سایر شهروندان» و «رفع تبعیض‌های همه جانبه» معرفی کرده است.

سیاوش حیاتی، گفت از سی نامزد یارسان برای انتخابات شورای شهر هشتگرد تنها دو نفر صلاحیتشان تایید شده  و صلاحیت ۲۸تن رد شده است.

سخنگوی مجمع فعالان مدنی یارسان، بیست و پنج اردیبهشت ۱۳۹۵، گفت حتی تعدادی از نامزدهای یارسان که مذهب خود راشیعه معرفی کرده‌اند، نیز رد صلاحیت شده‌اند: «شهر هشتگرد جمعیت یارسان قابل توجهی دارد و در شوراهای قبل دو تا سه کرسی هم به دست آورده‌اند، اما امسال حتی صلاحیت کسانی که اصلا خود را یارسان معرفی نکرده‌اند، هم رد شده است

صلاحیت نامزدهای شورای شهر، بر خلاف انتخابات مجلس و ریاست جمهوری، از سوی شورای نگهبان بررسی نمی‌شود و هیئت‌های نظارت این مسئولیت را به عهده دارند که از سوی مجلس شورای اسلامی انتخاب می‌شوند. در حال حاضر ترکیبی از نیروهای محافظه‌کارو اصلاح‌طلب در این هیئت‌ها عضویت دارند. ..

سخنگوی مجمع فعالان مدنی یارسان گفت روی کار آمدن روحانی و اصلاح ‌طلبان تفاوتی در بهبود حقوق پیروان یارسان نداشته است: «آقای روحانی نتوانسته تفاوتی به وجود بیاورد، حالا یا اراده‌اش را نداشته و مهم‌تر از آن اینکه خیلی از این‌‌‌ تبعیض‌ها ریشه در قانون اساسی دارد که ممکن است در قدرت روحانی هم نباشد

مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان در سال‌های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۵ در نامه‌‌هایی به رهبر جمهوری اسلامی ایران، خواستار رفع تبعیض و به رسمیت شناخته شدن «آیین یاری» در قانون اساسی شد.
سیاوش حیاتی، بیست و چهارم خرداد ۱۳۹۵، درباره این نامه گفت
: «ما به عنوان یک تشکل از فعالان مدنی پیروان یارسان، اولین نامه را در اسفند ۱۳۹۳ خطاب به رهبری نوشتیم، به این دلیل که تبعیض‌هایی که علیه جامعه یارسان اعمال می‌شود، ریشه در قانون اساسی دارد و رفع آن هم در قدرت رهبری است، ولی با گذشت ۱۴ ماه هیچ پاسخی نگرفتیم و همان نامه را دوباره فرستادیم و به اصطلاح پیرو زدیم.

تلاش برای استحاله فرهنگی، مورد توهین قرار گرفتن از تریبون‌های رسمی مذهبی و دولتی، تبعیض در تخصیص بودجه به مناطق یارسان نشین، تصرف عبادتگاه و عدم صدور اجازه عبادتگاه‌های جدید و توهین به نمادها و باورهای آیین یارسان از جمله دیگر مواردی است که دراین نامه به آن اشاره شده است.
به گفته آقای حیاتی، برخی از علما و مراجع تقلید شیعه در فتواهایشان پیروان یارسان را
«کافر، مرتد و یا نجس» دانسته‌اند

طی خرداد تا مرداد ماه ۱۳۹۲ سه تن از پیروان آیین یارسان به نام‌های حسن رضوی، نیکمرد طاهری و محمد قنبری در اعتراض به آنچه تبعیض و رفتارهای توهین‌آمیز علیه این اقلیت خوانده بودند، اقدام به خودسوزی کردند. …یکی از جوانان یارسانی همدان به نام حسن رضوی، به نشانه اعتراض در مقابل فرمانداری همدان اقدام به خودسوزی کرد که بر اثر شدت جراحات ناشی از سوختگی چندین روز بعد در بیمارستان درگذشت. در چهاردهم خرداد همان سال، یکی دیگر ازپیروان یارسان به نام نیکمراد طاهری در برابر دوربین، خود را آتش زد و ساعتی بعد جان باخت، محمد قنبری یکی دیگر از پیروان این آیین نیز پنجم مرداد ۱۳۹۲ در مقابل مجلس شورای اسلامی دست به خودسوزی زد و ششم مرداد، به دلیل شدت سوختگی در بیمارستان مطهری تهران جان خود را از دست داد

در یک مصاحبه دیگراندیشه نو: روشن است که فرایند انتخابات در میهن ما فاقد حداقل عرف های دموکراتیک است. در این وضعیت بر اساس چه روشی هایی می توان، از طریق فعالیت های سندیکاهای مستقل کارگری، مطالبات مادی زحمتکشان جامعه را به بحث کشید؟ که توهٌم زا است.

مازیار گیلانی نژاد: امروز در کشور ما برای اولین بار اتفاقی خاص افتاده است و سه نهاد مدنی با هم ائتلاف کردند تا در شورای شهرتهران بتوانند معضلات شهری را بطور کارآمد و بسود انسانها و انسانیت حل کنند(!). من می خواهم بخشی از یک اطلاعیه که توسط رانندگان تاکسی در تهران دست به دست می شود را برایتان بخوانم:

« ائتلاف پیشتازان عدالت از سه جریان مردمی تشکیل شده است: کوشندگان مستقل صنفی و کارگری، فعالان حوزه مبارزه با آسیب های اجتماعی از جمله کارتن خوابی ، کودکان کار، اعتیاد، تن فروشی… و دانشگاهیان متخصص مرتبط با مدیریت شهری و مالی، اقتصاددانان و حقوق دانان .
ائتلاف پیشتازان عدالت برای زدودن فقر از سیمای شهر و مبارزه با فساد اعلام برنامه نموده است
. کاندیداهای این ائتلاف در میان شما و با شما زندگی می کنند. به نظر این ائتلاف در شورای شهر یک غایب بزرگ وجود دارد: عدالت.پیشتازان عدالت اعلام کرده اند ورود آقازاده ها و پارتی دارها به شورای شهر ممنوع است. چرا از قشر زحمتکش رانندگان یک نفر را برای شورای شهر کاندید نشود؟؟چند مورد از برنامه های پیشتازان عدالت به شرح زیر است:

اجرای حق بر شهر، یعنی ما حق داریم از عملکرد مسوولین شهری و شوراری شهر توضیح بخواهیم.
اتاق شیشه ای را به منظور شفاف سازی کلیه تصمیمات شهری و مالی شورای شهر و شهرداری خواهانیم، تا قدرتمندان نتوانند شهر را بر مبنای ثروتمندتر شدن خود تصاحب کرده و اعمال نظر کنند
.
ما خواهان مدیریت کارآمد، مردمی و متخصص هستیم
. شورای شهر محل باند بازی و افراد غیر متخصص نیست. اگر شورای شهر از متخصصین و مدیریت لازم برخوردار بود هرگز فاجعه پلاسکو و آلودگی هوا … رخ نمی داد».

این نوشته بخشی از خواسته های زحمتکشان است. زحمتکشان باید سازماندهی شوند و انتخابات شوراها فرصت خوبی است که به میان مردم رفته و حقوق شهروندی آنان را متذکر شویم. هیچ راهی جز هم نفس شدن با زحمتکشان نیست. زحمتکشان را باید قانع کرد که به کاندیداهایی از جنس خود رای بدهند. سالهاست رانت خوران و مافیا از اعتماد مردم سوء استفاده  کرده و هر روز اختلاس ها رقمشان بالاتر می رود و سفره زحمتکشان هر روز کوچکتر می شود. جز تلاش برای تغییر هیچ راهی برای زحمتکشان نمانده است. ما محکوم به تلاش برای خواسته هایمان هستیم تا آینده ای انسانی برای فرزندانمان بسازیم و در این راه اعتماد زحمتکشان به ما راهگشاست

به قول معروف:”مشت نمونه خروار است“. با این همه دخالت دولت در تعیین نامزدهای شورا در ادامه ی همان کاری که درسطح ریاست جمهوری پیش برده شد، چه معنائی جز در آوردن ادا و نمایش وجود دموکراسیبورژوائی در بدترین و زننده ترین شکل انتخاب نماینده گان در شهر و روستا پیدا می کند؟

تا زمانی که توده های مردم به آن درجه از آگاهی نرسند که متشکل شده و در براندازی حاکمان سفاک برخیزند، افراد منحرفی نظیر فرخ نگهدار از تریبون بی بی سی امپریالیسم مکار سنگ انتخاب حسن روحانی را به سینه زد، نمی توان انتظار داشت که توده ها نارضایتی خود از رژیم را به سطح امتناع سربلندانه از تحریم و یا نه گفتن به انتخابات، صندوقهای رای را پرورش دهنده ی مارهای افعی اعلام کنند و به مضحکه ی انتخابات و سازماندهی نظامهای استثمارگر و ستمگر وانحرافی، مُهر باطل را بزنند. برای رهائی از بنده گی و قیمومیت این نظامها شورش کردن برحق است. و نه تن دادن به بیماری وبا به جای طاعون به جای گفتن انتخاب بد به جای بدتردر سطح شوراهای شهر و روستا!

تا اکثریت عظیم مردم درتمامی کشورها یعنی کارگران و زحمت کشان، انقلاب نکنند، قدرت دولتی را درهم نشکنند و قدرت توده ای را برپا نکنند، وضع درباقی ماندن درهمین فقر و فلاکت، زورگوئی و کشتار، تحقیر و خفت مستولی بر خانواده ها ادامه خواهند یافت. طبق شاعر انقلابی پس از دوره ۷۲ روزه ی کمونی پاریس ۱۸۷۱ سرود: برما نبخشد فتح و شادی – خدا نه شه نه قهرمان. بادست خودگیریم آزادی – در پیکارهای بی امان . پس به گرد پرچم انقلابی طبقه کارگر در سطوح مختلف متشکل شویم و شوراهای راستین آزاد و شکوفا را در ایران گام نهاده در جاده سوسیالیسم به پا نمائیم. تغییر جهان و ایران به نظام سوسیالیستی خوشبخت و شکوفا نیاز به همت مجدانه درعمل دارد.

ک. ابراهیم – ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

Comments are closed.

آثار کلاسیک مارکسیستی

آمار سایت

کانال چشم انداز مصاحبه با کاک ابراهیم و محسن رضوانی

تقویم

نوامبر 2017
د س چ پ ج ش ی
« اکتبر    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

مراسم خاکسپاری زندە یاد رفیق بهرام مهین

>