پرستاران، قربانی دیگر دزدان سرمایه دار!

اگر درگذشته های دور هنوز نظام بانک داری سرمایه داری سلطه نیافته بود، صرافان و نزول خواران فردی با گرفتن ربح بالائی به ازاء پول قرض داده شده به این بستان کاران باید پرداخت می شد و در این معاملات سودجویانه حریصانه نزولخواران مورد نفرت نیازمندان بودند، امروز علاوه براین کار که به دست بانکداران افتاده و به راحتی هم قرض به افراد غیر ثروتمند به راحتی داده نمی شود، سرمایه داران راههای دیگری را درپیش نیز گرفته اند:
نظیر تعیین مزد ۵ برابر زیر خط فقر، نپرداختن آخر ماه مزدها که بعضا تا یکسال به کار انجام شده پرداخت نمی شود، به بهانه ی تازه واردان به محل کار که از نظر تحصیلی نیز صاحب مدرک پایان تحصیلی می باشند، ترفند “کار ورزی” اختراع شده که ماهها کار بدون پرداخت حقوق حتا درسطح معمول موجود نیروی کارجسمی و فکری را به طور مجانی زیر سلطه ی سرمایه داران – نظیر دوران برده داری – می خواهند بکشانند.
ترفند دیگر برای سوء استفاده از کار پرستاران به جای بالابردن کیفیت کار پرستاری با تحصیل و توجه به این امر که بدون وجود پرستاران آموزش دیده بالابردن مواظبت از بیماران بستری در بیمارستانها که بعد ازرجوع بیماران به دکترها، مراقبت پرستاران از آنها به جرات می توان گفت که بدون این مراقبت دقیق، مداوای بیماران به زیر علامت سئوال می رود. اما برای این که در بیمارستانهای دولتی و یا خصوصی، امر پرستاری را با حداقل پرداخت حقوق جهت کسب سود بیشتر، آموزش پرستار شدن را به سطح یاد گرفتن پرستاری با کار در بیمارستانها دارند تقلیل می دهند که نه تنها استاندارهای آموزشی واحد در مورد تمامی پرستاران با بودن در بیمارستانهای متفاوت یکسان نخواهدشد و علاوه بر دریافت حقوق کمتر از پرستاران فارغ التحصیل مورد ستم نیز قرار خواهند گرفت – کارپرستاری کردن با حقوق کمتر!!.
پرستاران در مقابله با این سیاست طمعکارانه ی حاکمان در ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ طبق یک فراخوان قبلی، به حق دست به اعتراض زدند:

“روز ۱۵ مرداد طبق یک فراخوان از قبل، پرستاران و دانشجویان رشته پرستاری در تهران و در شهرهای مختلف در اعتراض به طرح تربیت پرستار بیمارستان دست به تجمع زدند. این تجمع در تهران در مقابل وزارت بهداشت برپا شد. همزمان دانشجویان پرستاری و پرستاران در اصفهان، بندرعباس و رشت در مخالفت با اجرای طرح تربیت پرستار بیمارستانی زنجیره انسانی تشکیل دادند و در اهواز مقابل دانشگاه جندی شاپور تجمع کردند.
در تهران ماموران حراست وزارت بهداشت از ساعتی قبل از شروع این تجمع با قراردادن نرده‌هایی، جلوی وزارتخانه را مسدود و تلاش کردند مانع تجمع پرستاران شوند. پرستاران تجمع خود را به پارک جنب وزارتخانه انتقال دادند و با در دست داشتن پلاکارد هایی خواستار توقف طرح تربیت پرستار در بیمارستان‌ها شدند.
پرستاران میگویند طرح تربیت پرستار بیمارستانی طرحی است برای تربیت پرستار بدون مهارت بجای پرستار دوره دیده و ماهر و این استانداردهای درمانی را بازهم پایین تر میاورد و خدمات بیمارستان ها به بیماران را بیش از پیش کاهش میدهد. این طرحی است برای تربیت پرستار با حقوق بسیار ناچیزتر از بقیه پرستاران و هدفش تعرض بیشتر به حقوق چندرغاز کل پرستاران است. این طرح تعرضی به پرستاران، بیماران و به اکثریت مردم زحمتکشی است که امکان درمان در بیمارستان های خصوصی و ویژه سرمایه داران را ندارند و کل جامعه باید در مقابل آن دست به اعتراض بزند.
پرستاران در سالهای گذشته نیز بارها دست به تجمعات اعتراضی زده اند و نه تنها خواهان توقف طرح پرستاربیمارستانی شده اند بلکه همچنین به کمبود پرستار در بیمارستان ها، فشار کار زیاد، اضافه کاری اجباری و حقوق های دهها میلیونی به برخی پزشکان اعتراض کرده و خواهان استخدام نیروی آکادمیک و تحصیلکرده پرستار، بالابردن استانداردهای بهداشتی و درمانی در بیمارستانها و افزایش حقوقی بالا تر از سبد هزینه ۴ میلیون تومانی شده اند”. (به نقل از اخبارایران- ۱۸ مرداد)

این خواست به حق در مورد پرستار شدن باید مورد پشتیبانی کارگران و زحمت کشان و کلیه نیروهای سیاسی مترقی و آزادیخواه قراربگیرد که مدافع و ارزش گذاری نسبت به کار پرستاران و مبارزه برای رسیدگی شایسته به بیماران بستری هستند. بدون چنین پشتیبانی وسیع و مبارزه خود پرستاران و دانشجویان پرستاری، رژیم جمهوری اسلامی نوکر نظام سرمایه داری با ستمکاری برنامه خود را پیش خواهدبرد . چنین برنامه ای را با شکست مبارزه متحد روبه رو سازیم.
ترانه- ۱۹ مرداد ۱۳۹۶

Comments are closed.

آثار کلاسیک مارکسیستی

آمار سایت

کانال چشم انداز مصاحبه با کاک ابراهیم و محسن رضوانی

تقویم

اکتبر 2017
د س چ پ ج ش ی
« سپتامبر    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

مراسم خاکسپاری زندە یاد رفیق بهرام مهین

>