ضایعه درگذشت ریاضی دان ارجمند مریم میرزا خانی

درگرامی داشت این استاد ارجمند ریاضی چهل ساله که در ۲۳ تیر ۱۳۹۶در اوج توانائی اش در حل مسائل بغرنج ریاضی به علت سرطان سینه و نفوذ در جگر و استخوانها درگذشت. دستاوردهای ریاضی وی می تواند درخدمت فیزیک تئوریک چگونگی بوجودآمدن جهان بوده و به بخش مکانیک کوانتیک نیز مفید افتد. در دوره ای که رژیم فاسد قرون وسطائی جمهوری اسلامی، زنان را به عنوان انسانهای درجه دوم به حساب می آورد و بزرگ ترین تجاوزات به حقوق انسانی زنان توسط این رژیم جنایتکار با مقاومت جانانه ی زنان ایران در ۴۰ سال اخیر رو به رو بوده است . تا بدان جا این منفوران تاریخی پیش رفته اند تا موقعیت درجه اول دختران برای ورود به دانشگاهها را ازآنان سلب کنند. این دولتیان درمانده درمقابله با این استعدادهای شگرف دانشجویان دختر شروع به جلوگیری از ورود دختران به دانشگاهها به طور تاریک اندیشانه، به اعمال مفتضحانه و رسوای محدود سازی می پردازند.

اما مریم – استاد ریاضی در دانشگاه استنفورد آمریکا – درسال ۱۳۹۳با تحقیق در هندسه هذلولی، به خاطر کاربرد “دینامیک و هندسه سطوح ریمنی و فضاهای پیمانه ای آنها” برنده مدال فیلدز شد که بالاترین جایزه تنها زن موفق به کسب این مدال در جهان گشته بود و توانست محاسبه ی حجمهای اشکال هندسی هذلولوی را با موفقیت به انجام برساند.
در برابر این کار بزرگ یک زن ایرانی، حسن روحانی رئیس جمهور رژیم اسلامی، درگذشت مریم را تسلیت گفت ولی او، صرفنظر از برخورد ارتجاعی حاکمان، نگفت که در اسفند ۱۳۷۶ توطئه ی مافیائی به قتل رساندن دانشجویان نخبه که در دومین دوره مسابقات ریاضی و فیزیک از اهواز راهی تهران شدند به دره ای اتوبوس را پرت کردند که ازجمله رضا صادقی بود که در اولین ده ایران مدرسه ابتدائی دولتی درسال ۱۳۰۷ تاسیس شده بود آموزش دید و دراین واقعه همراه با ۶ تن از دانشجویان برگزیده برای شرکت در المپیاد ملی و بین المللی جان خود را از دست داد و خوشبختانه مریم از جمله دانشجویانی بود که باز مانده این سانحه بود. اندک نوشته ای که از رضا باقی مانده، نشان دهنده ی آن بود که این دانشجویان با استعداد دل خونی از رژیم جمهوری اسلامی داشتند و به همین علت این رژیم سفاک دست به انتقام زد و رویداد تلاش برای نابود کردن نویسندگانی که به ارمنستان با اتوبوسی می رفتند قبل از این که توطئه کشتن آنها تحقق یابد با هشیاری نویسندگان جلو بروز جنایت را درآخرین لحظه گرفتند نشان داد که قتل عمد دانشجویان با استعداد ازجانب عوامل رژیم صورت گرفته بود.
چه با معناست که لنین در کتاب “دولت و انقلاب” خاطر نشان ساخت: “طبقات ستمگر انقلابیون بزرگ را در زمان حیاتشان همواره درمعرض پیگرد قرار می دادند و آموزش آنها را با خشمی بس سبوعانه، کینه ای بس دیوانه وار و سیلی از اکاذیب و افترائات کاملا گستاخانه استقبال می نمودند. پس از مرگ آنها، کوششهائی به عمل می آید تا بتهای بی زبانی از آنها بسازند… و بُرٌندگی انقلابی آن آموزشهای انقلابی را زایل نمایند و خود آن را مبتذل کنند”.
البته نه فقط انقلابیون بزرگ، بلکه متفکران بزرگ علمی و اجتماعی نیز که سرسازش با حاکمان نداشتند پیوسته معرض پیگرد گستاخانه بوده اند. و فرار مغزها از ایران امروز زبانزد مردم می باشد.
به مناسبت این پیروزی درخشان زنان مبارز ایران در عرصه ی علمی به بزرگداشت آنان بپردازیم و در گذشت این استاد جوان را به دختر ش آناهیتا و شوهر ریاضی دانش یان دندراک چکی و دیگرخانواده مریم و تمام زنان و مردان دانش پرور تسلیت می گوئیم.
حزب رنجبران ایران – ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ برابر با ۱اوت ۲۰۱۷

Comments are closed.

آثار کلاسیک مارکسیستی

آمار سایت

کانال چشم انداز مصاحبه با کاک ابراهیم و محسن رضوانی

تقویم

اکتبر 2017
د س چ پ ج ش ی
« سپتامبر    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

مراسم خاکسپاری زندە یاد رفیق بهرام مهین

>