استقلال کذائی و بدیل وحدت پرولتاریائی !

این روزها ولوله ای درزجرخانه های سرمایه داری از جمله در خاورمیانه، به نام “استقلال ملی” یا “استقلال کشوری”، هم درسطح ملل و یا درسطح دلسوزی کشورها افتاده است. اما دراین درگیریها کمتر صحبت از دخالت امپریالیستها و صهیونیستها می شود که این جهانخواران نیرنگباز مدافع “استقلال ملی” شده اند. در این میان، حاکمان کشورهای سرمایه داری درمدح “تمامیت ارضی کشورها” خود را مدافع “استقلال کشوری” به دست و پا افتاده اند.
اگر به تاریخ دخالت کشورهای نیرومند سرمایه داری قبل و بعد از جنگ جهانی اول امپریالیستی نظر بیاندازیم در ۴ قاره جهان با تکیه به زورگوئی ازجمله نظیر ایران، یا ممالک محروسه ای از آن را در ترکستان و قفقاز توسط روسیه تزاری جدا شدند و به قلمرو آن ضمیمه شدند، و یا با قیچی تعیین مرزها را سازمان دادند: هندوستان به دو و بعدا ۳ بخش هند، پاکستان، بنگلادش؛ بلوچها به ۳ بخش در پاکستان، ایران، افغانستان تقسیم شدند؛ ترکمنها نیز در ۳ بخش ترکمنستان، ایران و افغانستان قرارداده شدند؛ کردها در ۴ کشور ترکیه، ایران، عراق، سوریه تقسیم شدند و البته حتا در خراسان و اندکی دیگر از کردها در پاکستان وجود دارند؛ ترکهای آذربایجانی نه تنها در دوقسمت جنوب قفقاز و شمال غربی ایران کنونی ازهم جداگشتند، تعداد قابل ملاحظه ای از ترکها در مناطق مختلف ایران ساکن هستند و تقسیم بندیهای کشورهای عربی و آفریقائی و آسیائی غیره در خدمت به منافع امپریالیستها شکل گرفتند.
این تقسیم بندیهای استعماری وامپریالیستی تاریخی در خدمت به سیاستهای توسعه ی مناطق تحت نفوذ خود صورت گرفتند. اما در شرایط کنونی، برای جلوگیری از سرکشی دولتهای منطقه و تامین سلطه یابی هرچه بیشتربه این مناطق – همان طوری که در شبه جزیره ی بالکان و تکه پاره کردن یوگوسلاوی سابق، با تجزیه هرچه بیشتر به مناطق نفوذی کوچک ترو با تحمیل سیاست تعدیل اقتصادی و خصوصی سازی شرکتها، سیاست نفوذی هر چه بیشتر را درهر منطقه پیش می برند که کوچکترین ربطی به رهائی ملی هر ملیتی نداشته و درعین حال به دلیل مقاومتهای موجود که نتوانستند تقسیم افغانستان، عراق، سوریه به حداقل ۳ بخش با هر دو حرکتهای ملیتی و کشوری کنار آمده و سیاستهای نواستعماری پُست مدرن را درنظر بگیرند. تلاش دولتهای مذهبی، ملی نظیر دولت اسلامی عراق و شام(داعش) و یا دولت مستقل اقلیم کردستان عراق، تماما گرفتار بازی نفوذی امپریالیستها و صهیونیستها می باشند.
متقابلا بورژوازی حاکم بر کشورهای موجود به ویژه در ترکیه و ایران، نه به خاطر احترام به حقوق ملی ملیتهای ساکن در این کشورها، بلکه به خاطر حفظ حاکمیت خویش می باشند، بعضا نظیرآنچه که قرار است توسط دولت اقلیم کردستان عراق درمورد رفراندوم خواست استقلال از عراق در ۲۵ سپتامبرامسال صورت گیرد، مخالفت حاکمان عراق، ایران و ترکیه در هشداردهی به تصمیم دولت اقلیم کردستان، اساسا به دلیل منافعی است که حفظ وضع موجود را به نفع حاکمان سرمایه داراین کشورها می دانند.
در هیچ یک از این دو تلاشهای کشورهای امپریالیستی، کشورهای سرمایه داری چند ملیتی کشوری و ملیتهای “استقلال طلب” به هیچ عنوان ربطی به رهائی اکثریت عظیم هر ملیتی درخدمت رهائی کارگران و زحمت کشان دراین منطقه ندارد. نمونه ی کلیه کشورهای موجود درخاورمیانه دال بر این حقیقت است نظامهای سرمایه داری، راهی جز تلاش برای انباشت و تمرکز هرچه بیشترسرمایه چه خصوصی و چه دولتی به منظور چپاول افسارگسیخته ی نیروهای یدی و فکری و منابع موجود نظیر ذخایر نفت و گاز و دیگر معدنهای ارزشمند نظیر مس و بخصوص فلزات کمیاب مورد استفاده تکنیک اطلاعاتی، ندارند.
بنابراین، تنها آلترناتیو مترقی و پیشرو و رهائی بخش کامل ملیتهای فردی و ملل موجود در هر کشوراین منطقه نزدیک دو قرن توسط رهبران کمونیست طبقه کارگر جهان تحت عنوان “کارگران کشورهای مختلف، متحدشوید”، و سپس “کارگران جهان و ملل تحت ستم متحدشوید” حق تعیین سرنوشت را در هماهنگی احترام متقابل ملل با یکدیگر تحت هدایت طبقه کارگر این ملل، ازبین بردن ازخودبیگانگی درعرصه های اقتصادی، ملی، مذهبی، جنسیتی، نژادی، فرهنگی و غیره راهی است که برای همیشه رهائی این ملیتها و ملل از زیر یوغ امپریالیستی و سرمایه داران کشوری و ملی رها ساخته و زنده گی مملو از آزادی و رفاه و برابری و دوستی را در جوامع سوسیالیستی فراهم می سازد.
تا زمانی که عدم آگاهی از منافع راستین ملل مختلف در تحقق این آینده تابناک فراهم نشده و شووینیسم ملی و یا تحمیل ملت واحد در اعمال شووینیستی به دیگر ملیتها حاکم باشد، جز کشت و کشتار، جز ویرانی و فقر، جز بازیچه دست امپریالیستها، جز نظیر آن چه که امروزشاهد شکار انسانهای زحمت کش معروف به کولبربا شقاوت تمام جریان دارد، ادامه خواهد یافت. با درنظر داشتن این واقعیتها رهائی و درعین حال هدایت رسیدن به آزادی در دست طبقه کارگر و کمونیستهای ملل مختلف است که به این وظیفه ی تاریخی جواب انقلابی پیشرو را نشان داده و با تکیه به نیروی عظیم کارگران و زحمت کشان متحقق سازند.
ک.ابراهیم -۲۳ شهریور ۱۳۹۶ (۱۴ سپتامبر۲۰۱۷)

Comments are closed.

آثار کلاسیک مارکسیستی

آمار سایت

کانال چشم انداز مصاحبه با کاک ابراهیم و محسن رضوانی

تقویم

اکتبر 2017
د س چ پ ج ش ی
« سپتامبر    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

مراسم خاکسپاری زندە یاد رفیق بهرام مهین

>