از دین هندرسون

اگر شما میخواهید بدانید که مرکز حقیقی قدرت جهان درکجا نهفته است، باید رّد اثر اسکناس را دنبال کنید – ثروتی است که به دست می آید. طبق گزارش مجله گلوبال فاینانس، از تاریخ ۲۰۱۰ تا به حال پنج تا از بزرگترین بانکهای جهان پایگاهشان تماماً ازمیان صاحبان سرمایه گذار در انگلستان و فرانسه قرار دارند.

این مؤسسات غول پیکر بانکی تحت عنوان بی ان پی فرانسه (با دارائی سه هزار میلیارد دلار)، بانک رویال اسکاتلند (۲٫۵ هزار میلیارد دلار)، اچ اس بی سی انگلستان(با دارائی ۲٫۴ هزار میلیارد دلار)، بانک اعتباری فرانسه (۲٫۲ هزار میلیارد دلار) و بانکهای باکلاِی انگلیسی (۲٫۲ هزار میلیارد دلار) هستند.

در آمریکا با ترکیبی از خصوصی سازی و ادغام سریع و دیوانه واربانکها، فقط چهار بانک غول پیکر کنترل کننده امور مالی را دردست دارند. طبق گزارش گلوبال فاینانس، از تاریخ ۲۰۱۰ به این طرف، این بانکها به ترتیب: بانک آمریکا (۲٫۲ هزار میلیارد دلار)، جِی پی مورگانَ چِیس (۲٫۰ هزار میلیارد دلار)، سیتی گروپ (۱٫۹ هزار میلیارد دلار) و بانک ولزفارگو (۱٫۲۵ هزار میلیارد دلار) می باشند.

تحکیم قدرت پولی آمریکا

اتحاد سپتامبر ۲۰۰۰ که جِی پی مورگِان چیِس، یکی از بزرگترین این اتحادها در تحکیم سریع وهیجان انگیز بانکها بود. ادغام سریع و دیوانه وار توسط خصوصی سازیهای حجیم صنعت بانکی به انضمام لغو فرمان قانون گلاَس استیگِل، ازسال ۱۹۵۳ شروع شد. این فرمان قانونی بعد از رکود بزرگ برای محدود کردن انحصارات بانکی که عامل سقوط بازار سهام در سال ۱۹۲۹ و به طور ناگهانی رکود بزرگ را بوجود آورد، تصویب شده بود.

در ماه ژوئیه ۱۹۲۹ ، گلٌد من ساکس ازادغام دو مؤسسه سرمایه داری را به نامهای شاَ ناندوها و بلوٌرِدج شروع کرد. در ظرف مدت دو ماه اوت و سپتامبر با تبلیغ و جلب مشتری، این اعتبار ها را که به صد ها میلیون دلار می رسید به مردم از طریق شرکت مبادلاتی گلد من ساکس، هر سهامی به مبلغ ۱۰۴ دلار به فروش رفت. آقازاده های خودی در گلد من ساکس از این طریق خود را از بازار سهام رها ساختند. تقریباً نزدیک پائیز ۱۹۳۴ ، ارزش هرکدام از این سهام به ۱٫۷۵ دلار رسیده بود. مدیرکل دو مؤسسه ی، شَاناندوها و بلوٌردج که درگذشته وکیل سالوان و کراٌنول بود، جان فاستردالس می باشد.(۱ )

مؤسس مِرل لینچ، جان مِرل در سال ۱۹۲۸ خودرا درست مثل آقازاده های خودی برادران لیمِن از بازار سهام خارج کرد. مدیر کل چِیس مِنهاَتَن، آلفرد وگین “ظن” خودرا نسبت به این اتفاق به سطح بالاتری رساند و شرکت شرمن را درسال ۱۹۲۹ ایجاد کرد که از این طریق ارزش سهامهای خودرا پائین می آورد. متعاقب سقوط بازار سهام درسال ۱۹۲۹ ، رئیس سیتی باَنک، چارلز میچل به خاطر طفره از پرداخت مالیات روانه زندان شد. (۲ )

درماه فوریه ۱۹۹۵ ، بیل کلینتون، رئیس جمهوروقت آمریکا، اعلام کرد که قانون گلاَس استیگل سال ۱۹۵۶ و باَنک هولدینگ کامپانی، یعنی قانونی که بانکهارا از تصاحب کمپانیهای بیمه و سایر مؤسسات مالی منع می کرد، دیگر به قوت خود باقی نیست. آن روز فروشنده قدیمی تریاک و برده بعد از اینکه یکی از آقازاده های سهام فروش در سنگاپور بنام نیکلاس گلیسِن درحین فروش غیر قانونی میلیاردها دلار سهام، به دام افتاد سرانجام ورشکست شد.(۳ )

به اخطار داده شده توجهی نشد. در سال ۱۹۹۱ ، به خاطر اختلاس در اس اند ال (مؤسسات پس انداز و وام)، بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار برای مالیات دهنده گان آمریکائی هزینه دربرداشت، می بایست ۷۰ میلیارد دیگر بابت نجات اف دی آی سی و سپس مخارج محرمانه دوسال و نیم نجات سیتی باَنک را که در شرف ورشکسته گی قرارگرفته بود، بعد از این که بدهی آمریکای لاتین سربه فلک می زد و اثرش در آمریکا نمایان می گردید، پرداختند. پرداخت تمام این مخارج توسط مالیات دهنده گان آمریکائی و خصوصی سازی بانکها، صحنه را برای ادغام تعداد بی شماری از بانکها، چیزی که جهان تابه حال به خود ندیده بود، آماده ساخت.

رونالد ریگان درزمان جورج گولد، رئیس خزانه داری آمریکا خاطرنشان کرد: متمرکز شدن بانکها بین پنج تا ده بانک غول پیکر چیزی است که اقتصاد آمریکا بدان نیازمند است. الهام کابوس جورج گولد به هر صورت به حقیقت پیوست.

بانک آمریکا درسال ۱۹۹۲ بزرگترین رقیب خود، سکیوریتی پاسفیک واقع درساحل غرب را خرید. سپس بانک تاراج شده کانتینانتال درایالت ایلنوی را به ارزانی بلعید. بانک آمریکا سپس ۳۴ درصد بلاَک راک (بارکلیز ۲۰ درصد آن را صاحب است) را تصاحب کرد و بانضمام ۱۱ درصد سهام در بانک ساختمانی چین که بانک آمریکا را به دومین بانک غول پیکر آمریکا با دارائی ۲۱۴ میلیارد دلار تبدیل کرد. در همان سال، سیتی باَنک ۲۴۹ میلیارد دلار را کنترل می کرد.(۴)

این دو بانک دارائی خود را تا به حال به حدود دوهزار میلیارد دلار افزایش داده اند.

درسال ۱۹۹۳ ، بانک کمیکال، بانک تگزاس کامرس را بلعید که به سومین بانک غول پیکر با دارائی ۱۷۰ میلیارد دلار تبدیل شد. بانک کمیکال هم اکنون درسال ۱۹۹۰ با مانوفاکچررزهانوورتراست ادغام شده بود.

بانک ملی ایالت کارولینای شمالی و سی اند اس در اثر ادغام به بانک نیشن تبدیل شدند و دارائی این بانک به ۱۶۹ میلیارد دلار (چهارمین بانک غول پیکر) رسید. فلیت نُوراستار بانک نیو انگلند را خرید هنگامی که، نوروست بانک، بانک یونایتد باَنک آو کلورادو را خرید.

درسراسر این دوره سود بانکهای آمریکائی سر به فلک زدند، رکورد را در هر ربع سال شکستند. سال ۱۹۹۵ سالی بود که ادغام بانکها رکورد تمام سالهای پیشین را شکستند. معاملات بانکی دراین سال به ۳۸۹ میلیارد دلار رسید.(۵)

پنج بانک بزرگ سرمایه گذاری که خروارها اسکناس از بدهی آمریکای لاتین ساختند، اکنون شروع به ادغام دیوانه وار یک دیگر و صنایع در سالهای دهه ۸۰ و ۹۰ کردند.

طبق گزارش استاندارد و پورز، پنج تا از بزرگترین بانک سرمایه گذاری به ترتیب مرل لینچ، گُولد من ساکس، مورگن استاَنلی دین وت، سالومون اسمیت بارنی و لیمن برادرز بودند. معامله ای که درسال ۱۹۹۵ انجام شد، پیشنهاد ادغام بزرگترین بانک سرمایه گذاری لندن، اس جی واربورگ با مورگن استاَنلی دین وتر بود، ولی واربورگ یونیون بانک سوئیس را به عنوان رقیب انتخاب کرد که در واقع به یو سی اس واربورگ با مورگن استانلی تغییرنام داد وسپس به ششمین نیروی سرمایه گذار بانکی تبدیل شد.

بعد از هیجان سال ۱۹۹۵، بانکهای مرکزی به طور تهاجمی به خاور میانه خود را انتقال دادند. مراکزی را در تل آویو، بیروت و بحرین ایجاد کردند، جائی که ناوگان پنجم آمریکا در شرف مسقر شدن بود. خصوصی سازی در مصر، مراکش، تونس، واسرائیل درها را به سوی بانکهای غول پیکردرآن کشورها گشودند. چیس و سیتی باَنک به رویال داچ شل و پتروشیمی عربستان وام داد در حالی که، جی پی مورگان مشاور کنسرسیوم کواتاگرس بود که تحت نظارت اکسان موبیل قرار داشت.(۶)

صنایع غول پیکر بیمه در سطح جهانی نیز به طرز دیوانه واری مشغول ادغام یکدیگر بودند، تا سال ۱۹۹۵ گروه تراولرزگروپ اتنا را خرید، وارن بافِت بورکشایرهاتاوِی، گایکو را بلعید، بیمه زوریخ شرکت کِمپررا غورت داد، سی ان ای فاینانشال کمپانیهای کانتینانتال را خرید و شرکت جنرال آرئی، کلونیا کانزرن ای جی را به زیر دندانهای خود گرفت.

در آخرسال ۱۹۹۸ سیتی بانک عظیم الجثه با ادغام خود با تراولرز گروپ، به سیتی گروپ تبدیل شد .یعنی به کرگدنی با ارزش ۷۰۰میلیارد دلارو داشتن ۱۶۳هزارکارمند در بیش از ۱۰۰ کشور مختلف و شرکتهای سالومون اسمیت بارنی را نیز (یک موسسه مشترک با مورگن استانلی )شامل می شد به اضافه کامرشیال کردیت، خدمات مالی پرایمریکا، شیرسون لِمن، بارکلایر آمریکا، اِتنا و سکیوریتی پاسیفیک فاینانشال.(۷)

درهمان سال باَنکرزتراست و بانک سرمایه گذاری آمریکا بنام آلکس براًون با یک حرکت سریع توسط دویچه بانک بلعیده شدند. این بانک در سال ۱۹۸۹، مورگان گرنفِل لندن را نیز خریده بود. این خرید دویچه بانک را درآن سال به بزرگترین بانک جهان با دارائی ۸۸۲ میلیارد دلار تبدیل کرد. در ژانویه ۲۰۰۲ در ژاپن تاتینز میتسوبیشی وسومیتومو با یک دیگر ادغام شدند وبانک میتسوبیشی سامیتومو به وجود آمد که دارائی ان از دویچه بانک هم بیشتر شد یعنی، ۹۰۵ میلیارد دلار.(۸)

در سال ۲۰۰۴ اچ اس بی سی تبدیل به دومین بانک غول پیکر جهان شده بود. شش سال بعد هر سه بانک هیولای فوق توسط بی ان پی و بانک رویال اسکاتلند محو شدند.

درایالات متحده آمریکا درست در زمان شروع هزاره جدید، کابوس جورج گولد به مرحله کریه حضیض رسید، وقتی که چیس منهتاَن بانک کمیکال را بلعید. بکتل بانکر ولزفارگو، بانک نوروست را خرید هنگامی ه، بانک آمریکا نیشن بانک را در خود ادغام کرد. خرید کشنده آخری موقعی فرا رسید که بانک متحد شده هاوس آو مورگان اعلام کرد که با راکفلرچیس منهتن /کمیکال بانک/ مانوماکتورهانوورماشین ادغام می گردد.

چهار بانک غول پیکر در آمریکا پدیدار شدند که امور مالی این کشور را تحت کنترل گرفتند.چی پی مورگآن، چیس وسیتی گروپ دو بانک سر کرده در شرق آمریکا شدند. با هم آنها ۵۲٫۸۶ درصد نیویورک فدرال ریزرو را کنترل می کنند.(۹) بانک آمریکا و ولز فارگو افضل بانکهای عرب آمریکا به شمار می روند.

در دوره بحران بانکی سال ۲۰۰۸ این موُسسات بسیار بزرگتر شدند و تقریباٌ مبلغ یک هزار میلیارد دلار به عنوان نجات از دولت در یافت کردند که در واقع تعارفی بود از جانب رئیس خزانه داری پرزیدنت بوش (پسر) و مدیر سابق گولد من ساکس، هنری پالسن؛ هنگامی که دارائیهای کاهش یافته در هر دلاری به یک پنی تصاحب شد.

بارکلیز برادران لمن را تصاحب کرد. جی پی مورگان چِیس، واشنگتن میوچیال و بِراستون را تصاحب کرد. باَنک آمریکا، مِرل لینچ و کانتری واید را به چنگ آورد. ولز فارگو، پنجمین بانک بزرگ کشور، واکوویا را بلعید.

همان هشت خانواده کنترل کننده بانکها که دهها سال چهارنعله مشغول تصاحب چهارتا از غول پیکر ترین شرکتهای نفتی، واقع درخلیج فارس بودند، اکنون قدرت آنها در تاریخ بی سابقه می باشد. در حال حاضر آنها در زمره چهارتا از غول پیکر ترین بانکها می باشند.

Notes

[۱] The Great Crash of 1929. John Kenneth Galbraith. Houghton, Mifflin Company. Boston. 1979. p.148

[۲] Ibid

[۳] Evening Edition. National Public Radio. 2-27-95

[۴] “Bank of America will Purchase Chicago Bank”. The Register-Guard. Eugene, OR. 1-29-94

[۵] “Big-time Bankers Profit from M&A Fever”. Knight-Ridder News Service. 12-30-95

[۶] “US Banks find New Opportunities in the Middle East”. Amy Dockser Marcus. Wall Street Journal. ۱۰-۱۲-۹۵

[۷] “Making a Money Machine”. Daniel Kadlec. Time. ۴-۲۰-۹۸٫ p.44

[۸] BBC World News. 1-20-02

[۹] Rule by Secrecy: The Hidden History that Connects the Trilateral Commission, the Freemasons and the Great Pyramids”. Jim Marrs. HarperCollins Publishers. New York. 2000. p.74

Dean Henderson is the author of Big Oil & Their Bankers in the Persian Gulf: Four Horsemen, Eight Families & Their Global Intelligence, Narcotics & Terror Network and The Grateful Unrich: Revolution in 50 Countries. His Left Hook blog is at www.deanhenderson.wordpress.com

بخش نظرات تعطیل است

آثار مارکس
آثار انگلس
آخرین شمارە رنجبر
آینە روز: روزنت خبری ایران و جهان
دستەها
بایگانی
تقویم شمسی
آذر ۱۳۹۶
د س چ پ ج ش ی
« آبان    
 12345
۶۷۸۹۱۰۱۱۱۲
۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹
۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶
۲۷۲۸۲۹۳۰  
تست

http://www.ranjbaran.org/neue_ketabkhaneh.htm

تست
http://www.ranjbaran.org/neue_ketabkhaneh.htm