هرکسی کو دورماند ازاصل خویش هم ره نا اهل خود گردد ز نیش !

بازی جهانی فوتبال سازمان یافته توسط فیفا (فدراسیون بین المللی مجامع فوتبال) از۱۴ ماه ژوئن تا ۱۵ ماه ژوئیه ۲۰۱۸ (۲۴ خرداد تا ۲۴ تیر۱۳۹۷)، باشرکت ۳۲ تیم برتراز۴ قاره در روسیه با سلام و صلوات نعره های ناسیونالیستی و تربیت آنان به مثابه گلادیاتورهای مدرن در پناه ناسونالیسم افراطی گرداننده گان این بازی، گرد هم آمدند و تماشای بازی جنگی این تیمها در استادیومهای شرکت کننده مدافع گلادیاتورهای خودی و از طریق تلویزیونی در کشورهای مختلف طی یک ماه شروع مسابقه آغازشد. و امروزبعد از حذف یک دیگر بالاخره یکی از دو تیم گلادیاتور فرانسه یا کروآسی “قهرمان” جهان لقب خواهد گرفت!

این مسابقه ی ورزشی جهانی بازی زیبای فوتبال، به جای ارائه ی مهارتها و فنون پیش رفته ی فوتبال و درعین حال به وجود آوردن صمیمیت و دوستی متقابل شرکت کننده گان، در جریان مسابقه  دوبه دوی تیمهای مشخص شده در ۴ گروه از ۸ تیم، به رقابت افسارگسیخته و تبدیل مسابقه دوستانه به جنگ رو در رو به منظور غلبه بر تیم رقیب در حد برخی محدودیتهای بازی، بدون استثناء جریان یافت. درحدی که نه تنها در میان شرکت کننده گان تماشاگرمستقیم و یا ازطریق تلویزیون کشورها درحد میلیاردها انسان، چنان نعره وهلهله و فریادهای پیروزی با وارد کردن توپ تیم طرفدار آنان به دروازه رقیب سر به آسمان کشید و چنان تماشاگران و حتا بازیگران تیم شکست خورده با گریه و زاری و سرافکنده گی میدان بازی را ترک کردند که گوئی حیثیت کشورشان از دست رفته و تنها باگفتن این که این مسابقه تحت سیاست معینی پیش رفت با آه و افسوس از میدانهای جام جهانی فوتبال کم کم بیرون رفتند و به کشورخود باز گشتند. تعداد بازی کنان آسیب دیده در هر تیم به حدی بود که این مسابقات را مشابه آسیب دیدگان جنگ افتاده در میدان نبرد تیمها تبدیل نمود که یا سرپائی و یا ناله کنان با بی حس کردن آسیب دیده و قرار دادن آنها روی تخت روان جهت معالجه ازمیدان بیرون بردند.

برای نشان دادن این واقعیت نمونه های زیر را به مثابه قطره هائی ازگفته های مربوط به سیاست پیش یردن مسابقات ذکر می کنم:

“سامی کدیرا، یکی از مهره‌های اصلی تیم ملی آلمان بود که پس از شکست مکزیک با انتقادات فراوانی روبرو شد.

او به موفقیت تیمش در مصاف سوئد صد درصد باور دارد و پیش از این پیکار سرنوشت ‌ساز گفته است: «ما درک کرده‌ایم که تنها با عملکردی فوق‌العاده می‌توانیم امتحانمان را پس بدهیم». کدیرا از ملی‌پوشان آلمان فراخوانی داد که با روحیه‌ای مانند ۱۱ جنگجو به مصاف سوئد بروند.” (به نقل ازدویچه وله فارسی ۲۲/۶/۲۰۱۸)

“یک روزنامه‌نگار سوئدی اما معتقد است که تیم آلمان در حال حاضر دچار بحران است و در برابر تیم کشورش شانسی ندارد. این روزنامه‌نگار حتی بلیت‌های برگشت تیم آلمان را هم درست کرده و در مصاحبه‌ای با سامی کدیرا می‌خواهد بلیت‌ها را به این هافبک سرشناس آلمان بدهد“.

 

” اما کارواخال از بازی کنان اسپانیا نظر خود در مورد دیدار با ایران را با صراحت بیان کرد و گفت: «به عقیده‌ی من این فوتبال نیست. این با فلسفه فوتبال همخوانی ندارد. بازیکنان ایران بارها خود را بی‌دلیل به زمین انداختند، حتی در لحظاتی که خطایی هم از طرف ما صورت نگرفته بود.»

دفاع تیم ملی فوتبال ایران مقابل اسپانیا تا دقیقه ۵۴ بازی مقابل حملات ملی‌پوشان اسپانیا ایستادگی کرده بود، تا اینکه دیگو کوستا با گل خود منجی اسپانیا شد.

ناگفته نماند که کارواخال در نخستین دیدار اسپانیا مقابل پرتغال به علت آسیب ‌دیدگی در میدان حضور نداشت و در مصاف با ایران به ترکیب آغازین اسپانیا پیوسته بود”. درحالی که این رفتار تنها متعلق به بازی کنان ایران نبود که کمتر اتفاق افتاد، در همه ی تیمها و حتا بازی کنان مشهوری نیز از آن امتناع نکردند.

 

با نزدیک شدن به باخت تیم ملی فوتبال آرژانتین مقابل نیجریه، بعضی از رسانه‌ها از احتمال کودتای بازیکنان علیه سرمربی آرژانتین خبر داده‌اند“(مهر- .۲۴/۶/۲۰۱۸)

روزنامه رکورد پرتغال نوشت: «از مارادونا تا هواداران، از مسی تا سامپائولی هیچکس از عملکرد آرژانتین در جام جهانی راضی نیست. تساوی با ایسلند و باخت به کرواسی باعث شد تا یک جلسه اضطراری قبل از تمرین روز شنبه آرژانتین برگزار شود.

شایعات پیرامون اختلاف بازیکنان با سرمربی شکل گرفته است، شایعاتی که هر ساعت بیشتر می شود. شایعات حاکی از این است که بازیکنان خودشان هدایت تیم را در بازی آخر با نیجریه در دست خواهند گرفت. فدراسیون آرژانتین این موضوع را رد کرده اما واقعیت همین است.»

ایرنابر اساس بیانیه منتشره توسط فدراسیون فوتبال پرو، «جفرسون فارفان» مهاجم تیم ملی این کشور بدنبال آسیب دیدگی از ناحیه سر ناشی از برخورد با هم تیمی خود در جریان تمرینات در بیمارستان بستری شد» .

و بالاخره اشتباه جیمی دورماز- یکی از اعضای تیم فوتبال سوئد- چنان از جانب اعضای “حزب دموکرات سوئد” خارجی ستیز و افرادی دیگربا فرستادن ۴ هزار نامه اینترنتی تهدید آمیزبه او و خانواده اش به مرگ روبه روشد که وی مجبورگردید در جریان حضور کلیه بازی کنان فوتبال سوئد سوگند یاد کرد که سوئدی است، وفادار به قوانین و پرچم سوئد می باشد و با تمام وجود حاضر به خدمت به آن است تا بتواند دوباره در تیم فوتبال باقی بماند.

این چند نقل قول از چند بازی کن فوتبال به مثابه مشتی از گزارشات خرواری درمورد مسابقه جهانی فوتبال بود که نشانی است از تبدیل مسابقه ی دوستانه ورزشی و نشان دادن مهارت غیر رقابتی و غیر ایجاد ازخود بیگانه گی، به میدان رقابت افسارگسیخته ی جهانی در هماهنگی کامل با عمل کرد نظام سرمایه داری جهانی مبدل شده است. هم اکنون ما شاهد چنان رقابت بین امپریالیستها هستیم که جهان را بیش از پیش به مرحله ی دست یازیدن به جنگ ضدبشری و کشتارصدها میلیونی رسانده اند و دراین رقابت بنیادا ضدانقلابی وتبدیل هرچه بیشتر توده های مردم به ازخود بیگانه گی از هم و انداختن یک دیگر به جان هم، بهترین زمینه را در آماده شدن توده ها به گوشت دم توپ امپریالیستها و مرتجع جهان دست زدن به رقابت جنگی نیز فراهم می کنند.

اگر ازنظر تاریخی به درک مسالمت آمیز بودن مسابقات قهرمانی گذشته، نه براساس احساس کور خودخواهانه، ناسیونالیستی و خودمرکز بینی به مراتب  ضعیف تر از رقابت جوئی و چشم هم چشمی نظام سرمایه داری بود نگاه کنیم، بلافاصله به این واقعیت می رسیم که نظام کنونی حاکم برجهان رقابت جوئی را در درون بشر امری طبیعی، ژنیتیک و ازلی و ابدی معرفی کرده و علیرغم این که دائما می بینیم قهرمانان ورزشی پیوسته ثابت نمانده وتغییر می یابند. امری است که نشان دهنده ی آن است زمینه ی “منم، منم” درکلیه عرصه های فعالیتی از نظرعلمی گرفته تا عملی اعم از ریاضیات و فیزیک و پزشکی تا ورزشی و هنری درانحصار ملتی نبوده است. رقابت تراشی فقط و فقط ایجاد ازخودبیگانگی در فعالیتهای اجتماعی و سوء استفاده از آن گذاشته شده است. برای نشان دادن مواضع متضاد بین حاکمان و محکومان نمونه ی مثبت برخورد قهرمانان ایران در عرضه ی کشتی دوستانه و انسان ساز با برخورد منفی رقابتی که در بالا آمد مقایسه کنیم تا عمق فساد رقابت جوئی را برملا ساریم:

محمود خوارزمی معروف به “پوریای ولی” به علت دید عرفانی داشتن به مثابه کشتی گیر معروف زمان خود، برای نجات یک خانواده فقیر در مسابقه در هندوستان عمدا با شنیدن گریه و زاری مادری که آرزو می کرد تا پسرش درمقابل پوریا با شکست روبه رو نشود تا مورد اذیت و آزار و آسیب قرار نگیریم، پوریای ولی باوجود شخصیت معروف جهان پهلوانی، تن به شکست داد تا آن خانواده هندی از سرکوب در امان بماند.

غلامرضا تختی برخاسته از خانواده فقیر به دلیل آلوده نبودن به دیدگاه خودخواهانه درعرصه ی پهلوانی ضمن این که با آمدن روی تشک زورآزمائی، توانائی خود را درمعرض دید تماشاگران قرار می داد، از آرمانهای جوانمردی و ورزشکاری پهلوان شدن درایران وارد نبرد می شد. او دید صرفا رقابتی عمل کردن به هرقیمت را نداشت و با الگوی اخلاقی عدالت جویانه و منصف با کسانی که با وی وارد کشتی گرفتن می شد پس از شکست دادن رقیب دوستانه تسلی و هدیه می داد و نه تنها بدون هیچ گونه خدعه قدرت خود را روی تشک کشتی نشان می داد، درآمدش را نیز درخدمت به نیازمندان جامعه قرار داده و به صورت چهره ای مردمی درآمد درحدی که در دهه ی ۱۳۴۰ این پهلوان محبوب در میان مردم و دفاع از آنها، توسط عوامل ساواکی رژیم سلطنتی از پا درآمد.

ولی با رشد هرچه بیشتر نظام سرمایه داری در ایران، رقابتها و دشمنی ها رو به افزایش گذاشته شد وحتا ارزشهای زورخانه ای قبلی زیرپا نهاده شد و آرمانهای جوانمردی کم رنگتر گردید.

از آنچه که در بالا آمد، ضرورت پاک کردن روحیات ضد بشر آزادی خواه و برابری طلب در گرو آن است که اگر قرار در نفی رقابت باشد، توده های کارگر و زحمت کش باید با آگاه شدن هرچه بیشتر، ضمن مبارزه در براندازی نظام سرمایه داری متکی بر تحمیل رقابت جوئی درمیان توده ها در براندازی رقابت حاکمان فاشیست باید لحظه ای درنگ درمیان خود شان نکرده وهرگونه رقابت جوئی و خود مرکزبینی و فرقه گرائی را با جسارتی تمام به دور ریخته و وحدت در خدمت به حاکمیت پرولتاریائی که بیش از ۵۰ درصد ساکنان ایران را تشکیل می دهند تلاش کنند تا بدین ترتیب برای رهائی از رقابت و سلطه جوئی مشتی استثمارگر و ستمگر به پیروزی بزرگی نایل گردند.

ک.ابراهیم – ۲۳۴ تیر ۱۳۹۷(۱۵ ژوئیه ۲۰۱۸)