جواب قلدرگری امپریالیستها درهم شکستن:حاکمیت قانون جنگل آنها درجهان است!

هم اکنون در شرایطی که کشورهای امپریالیستی در تب گیروگرفت بحران اقتصادی ناشی از ماهیت استثمارگرانه و ستمگر خود دست و پا می زنند، راه حل پایان دادن به این بحران از طریق اعمال زورگوئی باز هم بیشتربه توده های مردم کشورهای پیرامونی و ربودن امتیازات از یکدیگرروی آورده اند. نمونه ی رسوای عملکرد امپریالیسم آمریکا با توسل به جنگ یا تحریم اقتصادی کشورها در تجارت جهانی از آن گونه است.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۱۸ ژوئیه (۲۹ تیر) با انتشار گزارشی از مواضع رسمی اعلام شده توسط ورنر هویر، رئیس بانک سرمایه‌گذاری اروپا در همدم شدن با این سیاست آمریکا اشاره کرد.

هویر رسما اعلام نمود که گرچه او از تلاش‌های اتحادیه اروپا برای نجات توافق هسته‌ای با ایران حمایت و پشتیبانی می‌کند، اما امکان همکاری بانک‌های اروپا با ایران را عملا با مدل کار بانک‌های اروپایی ناسازگار می داند.

تاثیر تهدیدهای آمریکا

خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و موضوع تجدید و تشدید تحریم‌های ایران، به همکاری‌های بانکی و به‌ویژه معاملات‌ مالی به عنوان یکی از خواست‌های جمهوری اسلامی موضوعیت بخشیده است.

هویر در یک کنفرانس مطبوعاتی که روز چهارشنبه ۱۸ ژوئیه در کمیسیون اروپا در بروکسل برگزار شده بود صراحتا گفت:

علت عدم تمایل همکاری با بانک‌های جمهوری اسلامی تهدیدهای ثانویه‌ای است که از سوی دولت ترامپ پیش‌بینی شده است. آمریکا اعلام کرده است که هر موسسه‌ای که با جمهوری اسلامی ایران فعالیت اقتصادی کند، مشمول تحریم‌ها و مجازات‌های آمریکا خواهد شد.

 

روزنامه «نیکی» ژاپن نیز پنجشنبه ۲۸ تیرماه از آمادگی شرکت‌های ژاپنی برای قطع کامل واردات نفت ایران خبر داد. به نوشته این روزنامه «عرضه نفت ایران باید تا مهر ماه کاملا متوقف شود.»
به گزارش اسپوتنیک به نقل از روزنامه ژاپنی می نویسد کشورهای جایگزین برای تامین نفت موردنیاز ژاپن، شامل عربستان سعودی و امارات خواهند بود.

قطع واردات نفت ژاپن از ایران به دلیل اعمال تحریم‌های تازه آمریکا و تلاش این کشور برای به صفر رساندن صادرات نفت از ایران است.

در عین حال برخی گزارش‌ها حاکی از این است که دولت آمریکا ممکن است به برخی کشورها که مشتری نفت ایران هستند، مهلت بیشتری برای پیوستن به تحریم نفت ایران بدهد.
استیون منوچین وزیر دارایی آمریکا می‌گوید با وزرای اقتصاد و دارایی کشورهای متحد آمریکا درباره‌ی پیوستن به تحریم ِخرید نفت ایران، رایزنی خواهد کرد.

آمریکا تحریم هایی علیه روسیه، چین و هر کشور دیگری وضع خواهد کرد که به خرید نفت ایران بر خلاف موضع آمریکا ادامه بدهند.

وزیردارایی آمریکا در نشست کنگره این موضوع را عنوان کرد و گفت:«به اطلاع شما می رسانم که قصد داریم تحریم هایی در رابطه با نفت ایران علیه هر کشوری که آن را خریداری کند وضع کنیم از جمله چین”.

قانونگذاران از وی پرسیدند که آیا «چین که آمریکا در حالت جنگ تجاری با آن کشور قرار دارد حرف وزیر دارایی را گوش خواهد داد؟» آنها یادآور شدند که چین بزرگترین وارد کننده نفت ایران است. وزیر دارایی در پاسخ گفت:«تکرار می کنم، ما علیه هر کشوری که نفت ایران را خریداری کند —چین، روسیه، کشورهای اروپایی و بقیه کشورها — تحریم هایی وضع خواهیم کرد”.
تلاش آمریکا برای جلوگیری از فروش نفت ایران در رابطه با خروج این کشور از توافق هسته ای برجام است.

در تاریخ 8 مه، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و احیای سیاست اعمال تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران را اعلام نمود. این توافقنامه موجب محدودیت در فعالیت های هسته ای ایران و جلوگیری از اقدامات یکجانبه آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در تحریم های یک طرفه می باشد.
به عقیده رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، برنامه جامع اقدام مشترک با ایران، با امکان دور زدن تحریم ها توانایی ساخت بمب هسته ای را برای تهران فراهم می کند. در عین حال ایشان به انعقاد توافق نامه جدیدی به جای برجام نیز اشاره نمود.

روسای جمهور بریتانیا، آلمان و فرانسه، ترزا می، آنگلا مرکل و امانوئل ماکرون خواهان اجرای برجام توسط طرفهای توافقنامه شدند. همچنین سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه خاطرنشان ساخت خروج امریکا از برجام جهانیان را از یکی از مهم ترین وسایل برای منع گسترش سلاح هسته ای محروم می سازد. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران اعلام نمود که تهران همچنان به تعهدات خود در قالب برجام ادامه می دهد و به تعهدات خود عمل خواهد نمود.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در هر ده گزارش خود تاکید کرده که جمهوری اسلامی به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل می کند.اخبار ایران – در تاریخ 19 / 07 / 2018

برای هر انسان آزاده ای، امپریالیسم آمریکای قلدرگر در مورد هرکشوری به خود حق داده و می دهد، نشانی است ازپیروی از قانون جنگل و تحمیل خواست و نیاز خود به دیگرانی که در موقعیت ضعیف قرار دارند. زیرا اگر قرارباشد خطر استفاده از بمبهای اتمی در جهان کاسته شود و با توجه به این که تنها کشور استفاده کننده از این بمبها خود امپریالیسم آمریکا بوده، لذا یا این کشور بدون هیچ قید و شرطی اولین کشور نابودکردن بزرگترین زرادخانه سلاحهای اتمی اش را انجام دهد و سپس از دیگران بخواهد که کشورهائی که سلاح اتمی دارند ازبین ببرند و اگر کشوری از این امر تخطی نمود که صاحب چنین سلاح است توسط تمام کشورهای دیگر مورد تحریم اقتصادی قرار گرفته و آن کشور به این خواست جهانی گردن بگذارد. به مصداق رطب خورده منع رطب چون کند به ویژه درمورد عملیات ویران ساز بشریت بیش از 70 سال پیش توسط  امپریالیسم آمریکا با بمب اتمی ریختن روی دو شهر هیروشیما و ناکازاکی ژاپون به صورت بزرگترین متجاوز جنگ افروزقسی القلب ترین جهان عمل کرده و تنها راه مبارزه متحد مردم جهان علیه این نظام وحشی برتر جهان پیروزی بزرگی به بار خواهد آورد.

 

تفسیر یک خواننده رنجبر