مافیاگری ماهیت سرمایه داری است!

اگر در بررسی پدیده مافیاگری نظام سرمایه داری، به تضادهای مختلف موجود بین دو یا چند کشورنگاه کنیم، هدف آنها تنها درخدمت غلبه به رقیب بزرگ و کوچکی است در پیش بردن این رقابت با توسل به هر روش ضد اخلاقی زورگویانه و ضدبشری، ضد مناسبات دیپلوماتیک مقرر بورژوائی که به امری عادی تبدیل شده است.

ازجمله دونالد ترامپ رئیس جمهور تاجر مسلک حریص امپریالیسم آمریکا بارزترین نمونه ی مافیاگری است، در چانه زنی، انتخاب سلاح زنگ زده ی تحریم اقتصادی که حتا به طور روشنی در اجرای سیاست نئولیبرال جهانی در سه دهه ی اخیر خود امپریالیسم آمریکا ، دست زده و در ضدیت با منافع توده های مردم ایران و نه صرفا در به زانودر آوردن رژیم جمهوری اسلامی ایران برخاسته است. ترامپ بامداد روز دوشنبه (۲۳ ژوئیه/ اول مرداد) به وقت ایران در توییترخود در «خطاب به رئیس جمهور ایران نوشت: دیگر هرگز، هرگز آمریکا را تهدید نکن، زیرا در غیر این صورت با پیامدهایی روبه ‌رو خواهی شد که کمتر کسی در تاریخ دیده است. ما دیگر آن کشوری نیستیم که حرف‌های جنون‌آمیز شما درباره خشونت و مرگ را تحمل کند. مواظب باشید!» و حتا تا بدانجا رفته که  اعلام نمود: دوشنبه (۳۰ ژوئیه) در کاخ سفید اعلام کرد که آماده است، “بدون هیچ پیش‌شرطی” با مقام‌های ایران گفتگو کند. وی سیاست طرف مقابل را طبق” به مرگ بگیر تا به تب تن دردهد” در پیش گرفته است!

این حرفهای ضد ونقیض، در مقابل اعتراض حسن روحانی رئیس جمهور ایران در رابطه با به “صفر رساندن” فروش نفت ایران از جانب ترامپ، روز گذشته در جمع رؤسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور “کار آمریکا” را “توطئه علیه ایران و ملت بزرگ ایران” دانست و از جمله گفت: «توطئه آخر آمریکا تلاش برای خسته کردن ملت ایران است».

وی همچنین با اشاره به قصد آمریکا برای رساندن صادرات نفت ایران “به صفر” بر تهدید خود بر “بستن تنگه هرمز” تأکیدی مجدد کرد و گفت: «کسی که اندکی سیاست بفهمد، نمی‌گوید جلوی صادرات نفت ایران را می‌گیریم. تنگه‌های زیادی داریم؛ تنگه هرمز فقط یکی از آنهاست».

پس از این شاخ و شانه کشیدن های دو رئیس جمهور آمریکا و ایران به یک دیگر، نوبت به تهدیدهای وزیران امور خارجه، و مسئولان نظامی فرا رسید: در رابطه با دخالتهای طرف مقابل نیروی نظامی ایران در ممانعت از تحقق تحریم های آمریکائی و یا در پیشبردن این تحریم ها با توسل به زور و توانائی ارتش مهاجم آمریکا!

سپس نوبت به تحلیل نظرات رسانه های تبلیغاتی فرا رسید: رویترز نوشت: آمریکا قصد دارد با دامن زدن به نارضایتی‌ها در ایران و تشدید فشار بر حکومت این کشور، دولتمردان ایران را ناگزیر به پایان دادن به فعالیت‌های هسته‌ای و کاهش دامنه‌ی حضور خود در تنش‌های سیاسی منطقه بکند. خبرگزاری رویترز روز یکشنبه ۲۲ ژوئیه (۳۱ تیر) با انتشار گزارشی از یک کارزار وسیع تبلیغاتی علیه حکومت ایران خبر داد. بر اساس این خبر، ترامپ در همراهی با وزیر امور خارجه خود، مایک پمپئو و نیز مشاور امنیت ملی خود، جان بولتون، این کارزار تبلیغاتی را علیه رهبران جمهوری اسلامی به راه انداخته است.

رویترز می‌نویسد که در این کارزار تبلیغاتی، با بهره گرفتن از سخنرانی‌های تهاجمی و نیز ارتباطات آنلاین سعی می‌شود رهبران جمهوری اسلامی را وادار به عقب‌نشینی کنند. هدف از این سیاست، از یکسو پایان دادن به برنامه هسته‌ای ایران است و از سوی دیگر قطع حمایت و پشتیبانی جمهوری اسلامی از گروه‌های شبه‌نظامی و افراطی در خاورمیانه.

شماری از مقامات و مسئولان کنونی و پیشین آمریکا تحت رهبری مایک پمپئو در این کارزار تبلیغاتی علیه ایران حضور دارند.

در حساب توییتری وزارت امور خارجه آمریکا و تارنمای „ShareAmerica” ظرف هفته‌های گذشته اظهارات تندی به زبان فارسی در رابطه با دموکراسی و سایر مسائل اجتماعی منتشر شده و از حکومت ایران به شدت انتقاد شده است.

در شبکه‌های اجتماعی، نقش ایران در حمایت و پشتیبانی از نیروهای افراطی مورد انتقاد قرار گرفته است. حتی گفته شده که شرکت هواپیمایی ایران در حمایت و پشتیبانی از خشونت و تروریسم فعالیت می‌کند.

توسط شیپور دیگرتبلیغاتی محافظه کارانی در رسانه های وابسته به دولت ایران نیز، سازدیگری به صدا درآمده است: « آقای رئیس جمهور این یک دام است» عنوان سرمقاله روز شنبه، ششم مرداد ماه روزنامه جمهوری اسلامی است که مدیر مسئول این روزنامه، مسیح مهاجری نوشته است.

مهاجری در ابتدای یادداشت خود نوشت: «رجزخوانی‌های ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و مایک پمپئو وزیر خارجه او علیه جمهوری اسلامی ایران، این روزها رئیس‌جمهور روحانی را هم به جنب و جوش آورده و به مصاف لفاظی دولتمردان افراطی آمریکا برده است.»

مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی می‌گوید پاسخ دادن به “رجزخوانی‌های” دونالد ترامپ و پومپئو در شأن رئیس جمهوری ایران نیست و این کار را باید افرادی در سطح پائین‌تر انجام دهند. او همچنین توصیه کرده که این پاسخ باید “با تکیه بر منطق و واقعیت‌ها و با رعایت موازین” و بدون خارج شدن از چارچوب اعتدال داده شود.

مسیح مهاجری در توضیح توصیه خود با اشاره به دولتمردان آمریکا نوشته است: «آنها حرفه‌ای عمل می‌کنند و هدفشان این است که مسئولین نظام جمهوری اسلامی را به عکس‌العمل وادار نمایند و با ادامه دادن این رجزخوانی‌ها بهانه‌های لازم را برای تحقق اهدافشان به دست بیاورند».

 

اما به دنبال این تهدیدهای جاروجنجالی و نظر اعتدال گرایان، جیم  متیس وزیر دفاع آمریکا در مورد:« کشمکش موجود میان آمریکا و ایران گفت که ایالات متحده در پی تغییر رژیم یا سرنگونی دولت در ایران نیست.

وی روز جمعه (۲۷ ژوئیه) در واشنگتن در برابر خبرنگاران گفت که آمریکا هیچ یک از دو هدف یاد شده را دنبال نمی‌کند.

متیس گفت: «ما باید به این هدف برسیم که ایران رفتارش را در رابطه با مجموعه‌ای از تهدیدات تغییر بدهد؛ تهدیداتی که این کشور می‌تواند از طریق ارتش‌اش، دستگاه‌های امنیتی‌اش و نمایندگانش نشان بدهد». به گفته جیم متیس، وزیر دفاع ایالات متحده، آمریکا نه در پی تغییر رژیم و نه به دنبال سرنگونی دولت در ایران است. این سخنان را متیس در حالی بیان کرده که تنش‌های میان دو کشور افزایش یافته است و این سخنان وی تاکتیک مزورانه ای هست که درخدمت صهیونیستها و شیخ نشینان عربستانی و نهایتا به سود خویش می باشد!

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به سخنان چندی پیش رئیس جمهوری ایران که به تهدید تلویحی مبنی بر بستن تنگه هرمز تعبیر شده و واکنش مقامات ارشد آمریکا، تصریح کرد که هیچ یک از دو طرف راهبرد نظامی را در دستور کار ندارند زیرا “جنگ احتمالی بین دو کشور تبدیل به یک جنگ گسترده خواهد شد و کل منطقه و جهان  را درگیر خودش خواهد کرد”.

وی روز جمعه (۵ مرداد/ ۲۷ ژوئیه) به خبرگزاری ایلنا گفت: «راه دیپلماسی بین دو کشور بسته شده است. بنابراین عملا مقامات دو کشور از طریق سخنرانی‌ها با یکدیگر سخن می‌گویند که در این نوع گفت‌وگوها تنها چیزی که وجود ندارد، ملاحظات دیپلماتیک است».

اما این حرفهای ضد و نقیض ایجاد خیال واهی معامله گری بین دو مافیاهای بزرگ و کوچک در رسیدن به گفت وگوها و توافقاتی هستند که حرف زور زدن نتیجه آخر باشد! کما این که برای سومین بار این روزها  ایده تشکیل ائتلافی تحت عنوان “ناتوی عربی!”علیه ایران نخستین بار در عربستان سعودی مطرح شد.

به گفته مقام‌های عرب، دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ‌آمریکا در پی تشکیل ائتلافی امنیتی و سیاسی با شش کشور عرب حوزه خلیج فارس به همراه مصر و اردن برای مقابله با ایران در منطقه است. امری که نشان دهنده ی راه یابی جدیدی درحاکم نمودن زور دولت آمریکا به ایران می باشد.

خبرگزاری رویترز برای سومین بار به نقل از چهار منبع آگاه می‌نویسد، کاخ سفید به دنبال همکاری عمیق‌تر با این کشورها در زمینه دفاع موشکی، آموزش نظامی، مقابله با تروریسم و مسائلی نظیر تقویت اقتصاد منطقه‌ای و روابط دیپلماتیک است.(۱)

رویترز پیش‌بینی کرده، تشکیل این ائتلاف متشکل از هم‌پیمانان سنی که از سوی مقام‌های کاخ سفید و خاورمیانه “ناتو عربی” نامیده شده احتمالا تنش میان ایالات متحده و ایران شیعه‌مذهب را بالا خواهد برد.

دولت آمریکا امید دارد این تلاش که در حال حاضر به نام “مسا” یا “ائتلاف استراتژیک خاور میانه” نامیده شده در نشستی در واشنگتن که برای ۱۲ تا ۱۳ اکتبر با شرکت چندین کشور مقرر شده مورد بحث و تبادل نظر قرار بگیرد. کاخ سفید تأیید کرده که با شرکایش در منطقه “چندین ماه” است که بر سر این طرح شور و مشورت می‌کند. تنش‌های میان آمریکا و ایران شدت یافته‌ است. به حدی که انحصارات بزرگ اتحادیه اروپا، ژاپون و حتا کشور نومستعمره هندوستان و دولتهای این کشورها به جای مقابله با تحریم گری آمریکائی در وادارکردن دیگر کشورها به قبول و پیروی از این سیاست ارتجاعی تحریم، محدود کردن مناسبات اقتصادی خود را هرچه بیشتر با ایران حتا قبل از روز موعود شروع تحریم اقتصادی ایران توسط آمریکا، آغاز کرده اند.

کلیه ی عربده کشیها و بهانه جوئیهای انحصارات بزرگ جهانی، در وجود تضادها و بحران مالی و اقتصادی جهانی، در مسیری مافیائی جریان می یابد تا بتوانند برای جلوگیری ازتشدید بحران، راه حلی از طریق نفوذ مجدد درکشورهای پیرامونی بیابند و به این اعتبار تنها راه تحقق این رویاهای استعماری نوین مافیاگری و توسل به زور را می شناسند و فعلا با توسل به جنگهای نیابتی و بهانه های دروغین “دفاع از حقوق ملل در تعیین سرنوشت خویش”، “دفاع از دموکراسی و حقوق بشر”، خون ریزی و ویران کردن این کشورهای پیرامونی را تا بدانجائی پیش می برند که  این کشورها جز تسلیم راهی در پیش نداشته باشند.

امروز تنها راه مقابله با این جنگ افروزی و زورگوئی جهان خواری امپریالیستی و رژیم غارتگر جمهوری اسلامی، در گرو آن است که نیروهای انقلابی همراه با طبقه کارگر و اقشار زحمت کش آمریکا و ایران مبارزه ای مستقل، متشکل و متحد علیه این مافیاگران بزرگ و کوچک سازمان دهند. بدین منظوربه پا خیزند و با فریاد زنده باد صلح، به آزاد کردن کشور شان چه از زیر سلطه ی امپریالیسم و چه سرمایه داران رانت خوار حاکم درایران، راه مبارزه در تحقق سوسیالیسم را، با ازبین بردن نظام استثمار انسان از انسان تحقق بخشند. در غیر این صورت ، در شرایطی که نظام سرمایه داری در کلیه ی مرحله ی تکاملی اش جز استثمار و ستم  و تبعیض افسار گسیخته، پیامی از خود نشان نداده و جوامع انسانی را به ازخود بیگانه گی وسیع و سراسری تبدیل نموده اند، رهائی و پیروزی انسانهای مولد و تاریخ ساز مبارز به دست نخواهد آمد.

ک. ابراهیم – ۶ مرداد ۱۳۹۷ (۲۸ ژوئیه ۲۰۱۸)

(۱)- نتانیاهوی صهیونیست در ۲ اوت ۲۰۱۸ اعلام کرد که درصورت بستن تنگه باب المندب دریای سرخ توسط ایران وارد جنگ خواهد شد.