در جست و جوی پایاندهی به فساد نظام سرمایه داری

این روزها سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی  درست همانند زمانی که انقلاب بهمن ۱۳۵۷  در حد “رژیم سلطنتی باید برود” مُد روز شد و از تغییرشکل حکومتی، بدون تغییر ماهیت آن صحبت به میان می آید که تغییری بنیادی و انقلابی نیست. در رژیم سلطنتی، نظام سرمایه داری حکم می راند و در جمهوری اسلامی نیز تغییر شکل نظام سرمایه داری صورت گرفت. با این تفاوت که تمرکز سرمایه ها  هم اکنون دردست عده معدودتری افزایش یافته و حاکمیت “هزار فامیل” دوران سلطنتی به ” ۵۰۰ نفری یا ۲۰۰ خانوار” کنونی جمهوری اسلامی ارتقاء یافته  و فقر و مسکنت و اعمال ستم گری و تبعیض با حدت و شدت بیشتری ادامه یافته است.

در شرایطی که تلاطم رانت خواری در تعیین بهای ارز خارجی معرف حاکمیت سرمایه داران کمپرادور است به حدی رسیده که ازجمله قیمت هردلار آمریکا تعیین شده رسمی توسط دولت از ۴۲۰۰ تومان درمدت کوتاه ۲ تا ۳ ماه با خرید  میلیاردها دلار ارزان این سرمایه داران رانت خوار به این قیمت، بخشی به بهانه ی وارد کننده گان کالا ازخارج، از بانک مرکزی، بدون این که کالا های مورد نیاز  وارد کنند، ارز خارجی درابعاد میلیاردی به دست آوردند و در بازار داخلی با فروش ازجمله دلار آمریکائی تا کنون به – ۳ برابر قیمت رسمی – به ۱۲۰۰۰ تومان رسانده رانت خواری سهل خرید و فروش ارز به تومان درداخل را به معرض نمایش گذاشتند. و یا با انجام وارداتی بعضا تجملی، با گران فروشی کالاهای وارد شده ای را سازمان داده اند که کمتر تاجر نزول خواری را در جهان گذشته می توان یافت تا این حد به پول پارو کردن آسان در چند ماه دست یافته باشد.

آشوبی که در تحمیل فقر و دزدی با چاپیدن مردم و مشخصا کارگران و زحمت کشان از طریق گران فروشی کالاها و ارزان خریدن نیروی کار ، ماهیت فاسد نظام حاکم در ایران را با روشنی خاصی باردیگر نشان داد. با بازکردن بخشی از پرده ی استتار افشاگرانه ی گرداننده گان این نظام توسط خادمی نماینده ی مجلس اسلامی( البته به جز مستثنا نشان دادن خامنه ای “ولی فقیه”!!) ، و راغفر کارشناس اقتصاد (که پیش بردن رفرم را درحل معضلات کنونی راه حل می داند!)، را بالا زده  و به طور فشرده ماهیت این تلاطم را با گفتن این که پس از ۴۰ سال حاکمیت سرمایه داری زیر نظام جمهوری اسلامی تغییرهیئت “هزار فامیل دوران نظام سلطنتی” به “۲۰۰ خانواده توسط هدایت الله خادمی یا ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفرتغییر نیافته توسط حسین راغفر” چهره ی اصلی نظام حاکم برایران را بیان داشته اند”. این واقعیت ازیک سو نشان دهنده ی حاکمان فاسد رانت خوارسرمایه دار قاچاقچی است، اما ازسوی دیگر به طور روشنی ماهیت نظام سرمایه داری را تحلیل نکرده اند که چیزی جز هدایت کننده گان اقتصاد تولیدی مونتاژی متکی بر استثمار و ستم و زائده ای دروابسته گی به نظام امپریالیستی نمی باشد، مشخص ننموده اند.

باوجود این، تضادهای متفاوتی درایران از یک سوتشدید فقر و بیکاری ورساندن حداقل مزد به ۶ میلیون تومان، اعتراضات مجدد توده های چپاول شده در شهرها به کل نظام حاکم شروع شده، و از سوی دیگرفشار جناح اصول گرا به جناح محافظه کار دولت حسن روحانی جهت قبضه کردن یا برکناری دولت افزایش یافته و در عین حال مقابله با تحریم اقتصادی امپریالیسم آمریکا را می خواهند تحت نظر خود درآورند. کشمکشها ی آلترناتیو ساز درحال زورآزمائی با یکدیگر هستند.

نماینده مجلس: ۲۰۰ خانواده سرنوشت ایران را به گروگان گرفته‌اند

به گفته هدایت الله خادمی نماینده مجلس شورای اسلامی، برخی ایرانیان برای تأمین زندگی‌شان اعضای بدن خود را می‌فروشند. وی با اشاره به استیصال مردم در برابر فقر افزود، ۴۰ سال است که ۲۰۰ خانواده سرنوشت کشور را به گروگان گرفته‌اند.

روز یکشنبه (۷ مرداد/ ۲۹ ژوئیه) در نطق میان‌دستور جلسه علنی پارلمان ایران با انتقاد شدید از اوضاع وخیم اقتصادی و وضعیت معیشتی مردم، از جمله گفت: «بی‌لیاقتی، ناکارآمدی و سستی دولت‌ها در این سال‌ها مانند رنج‌نامه‌ای است که هر روز بر مشکلات مردم افزوده است…

خادمی با اشاره به اینکه “کشور دچار اختلاس و فساد شده”، پرسیده است: «چرا فساد اقتصادی مانند موریانه به تار و پود این کشور و مسئولین زده است، پذیرفته‌ایم که کشوری فاسد و ناکارآمد هستیم.»

مردم را بدبخت کرده‌اید

این نماینده ایذه و باغ‌ملک در مجلس با حمله تند به سیاست‌های اقتصادی و عمرانی دولت‌های مختلف جمهوری اسلامی، مسئولان دولتی را خطاب قرار داده و افزوده است: «مردم ایران را بدبخت کرده‌اید. احترام و اعتماد به نفس آنها را گرفته‌اید. از فقر و بیچارگی نمی‌دانند چه کنند. برای تامین هزینه زندگی به فروش اعضای بدن از جمله کلیه روی آورده‌اند. با کشوری که یک درصد جمعیت جهان و هشت درصد منابع جهان را دارد ببینید چه کرده‌اید»…

هدایت‌الله خادمی در بخش دیگری از اظهارات خود “اکثر دولتمردان ۳۰ سال گذشته” ایران را به “ظلم” به مردم، “خیانت” به اعتماد آنان و “نابود کردن” جوانان کشور متهم کرد و گفت که این دولتمردان “اگر ذره‌ای وجدان و غیرت داشتند، به دلیل این همه ناکارآمدی، ظلم و خیانت به جوانان، خودشان را حلق‌آویز می‌کردند.”

خادمی سپس ضمن حمله به مسئولانی که به گفته او شعار “مرگ بر آمریکا سر می‌دهند”، اما فرزندان‌شان در آمریکا هستند، اتهامی سنگین را متوجه این دسته از مقام‌های جمهوری اسلامی کرد و گفت: «تاریخ گواه می‌دهد، شاید برخی دولتمردان ماموریت داشتند خلاف منافع ایران اقدام کنند».

این نماینده مجلس با انتقاد از نحوه تشکیل دولت در ایران و تبدیل شدن مجلس به “حیات خلوت دولت”، تاریخ ۴۰ ساله دولت‌ها و مجلس‌های جمهوری اسلامی را زیر سؤال برد و گفت: «با این دولت و مجالسی که ساخته‌اید، هرگز توسعه و پیشرفت را نخواهید دید».

خادمی ادامه داد: «در ۴۰ سال گذشته حدود ۲۰۰ خانواده سرنوشت این کشور را به گروگان گرفتند و از این وزارتخانه به آن وزارتخانه می‌روند»…

 

در چهل سال گذشته ۴۰۰ الی ۵۰۰ چهره اصلی در نظام معرفی شده اند که آنها تصمیم‌گیر هستند حسین راغفر در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا تاکید کرد: “در چهل سال گذشته ۴۰۰ الی ۵۰۰ چهره اصلی در نظام معرفی شده اند که آنها تصمیم‌گیر هستند و مردم هم به خوبی آنها را می‌شناسند و قطعا همین افراد مسئول پاسخگویی در برابر تخلف‌های اقتصادی هستند. اما ندیده‌ایم که یک نفر از این افراد به دلیل بی‌کفایتی عزل شوند. در خیلی از موارد فسادی صورت گرفته مسئولی را برکنار کرده‌اند اما پس از مدتی مسئولیت مهم‌تری را به وی واگذار کردند.

این کارشناس اقتصادی درباره تغییرات احتمالی در کابینه دولت گفت: تصمیم به تغییر در کابینه را می‌توان از دو جهت بررسی کرد که آ‌یا این تغییرات به دلیل اتفاقات اخیر انجام می‌شود که باید به عامل آن پرداخت. نکته بعدی این است که عملکرد اقتصاد در سه دهه گذشته یک روند نزولی همراه با نوسان داشته است بخصوص در ۱۳ سال گذشته شاهد یک افول اقتصادی بوده‌ایم و شاخص‌های اصلی اقتصاد در این سال‌ها نزولی بودند.

وی با بیان اینکه اگر از این منظر به فضاحت‌های مالی و اقتصادی که در ماه‌های اخیر افتاده بنگریم به نظرم مسائل را باید در بستر وسیع‌تری ببینیم: با این اتفاقات رخ داده شاهد بی‌سابقه‌ترین جهش قیمت‌ها در بازار ارز بودیم که یک عده‌ای با شارلاتانیزم تلاش کردند که بگویند درصد تغییرات بالا نبوده اند. این در حالی است که اساسا موضوع درصد تغییرات قیمت نیست بلکه مقدار مطلق افزایش قیمت‌ها، افزایش بی‌سابقه داشته است…

وی با تاکید بر اینکه معتقدم این موضوع در قالب یک کودتای اقتصادی که هدف آن براندازی سیاسی است باید ارزیابی کنیم: در تصمیماتی که رخ داده یک همسویی بسیار بالایی با سیاست‌های آمریکا و اسرائیل قابل مشاهده است.

راغفر ادامه داد: پس از افزایش قیمت ارز می‌بینیم که ۲۰ میلیارد دلار از منابع ارزی کشور به واردات کالای لوکس اختصاص داده می‌شود این در حالی است که قرار است به زودی با تحریم‌های بی‌سابقه‌ای روبرو شویم و هر دلار موجود در صندوق دولت به بالاترین ارزش خود در ۴۰ سال گذشته حیات جمهوری اسلامی رسیده است.

اعطای ۲۰ میلیارد دلار در ظرف چند روز برای خالی کردن ذخایر کشور است
وی گفت: در شرایطی که دلار تا این حد ارزش پیدا کرده اعطای ۲۰ میلیارد دلار در ظرف یک دوره چند روزه فی‌نفسه نشان دهنده اغوای تصمیم‌گیری‌ها برای خالی کردن ذخایر مملکت و بحرانی‌کردن شرایط محسوب می‌شود.

هدف از راه‌اندازی بازار ثانویه ارز براندازی نظام سیاسی است…

این اقتصاددان با بیان اینکه باید دید چه کسانی بازیگر اصلی این میدان هستند، گفت: گروهی به دنبال غارت منابع عمومی با نیت منفعت‌های شخصی، گروه‌های مافیا تشکیل داده‌اند و به صورت ناآگاهانه شرایط بحرانی ایجاد کرده‌اند اما گروه دیگر عامدانه از عناصر خارجی هستند که اهداف اسرائیل و آمریکا را در ایران دنبال می‌کنند.

برخی از بانک‌های خصوصی منشا اصلی تامین مالی قاچاق در کشور هستند…

وی تاکید کرد: اما نکته این است چرا بانک مرکزی که در جریان این اقدامات بوده سکوت کرده است بانک مرکزی می‌داند که برخی از بانک‌های خصوصی منشا اصلی تامین مالی قاچاق در کشور هستند.
راغفر با بیان اینکه ۳۰ سال است گروهی در این کشور تلاش کردند تمام سازوکارهای اقتصادی و تنظیم بازار ارز را در ایران بهم بریزند، ادامه داد: عده‌ای به اسم بانک‌های خصوصی اداره اقتصاد کشور را در اختیار گرفته‌اند و طبیعی است که در برابر دوری از سیاست‌های غلط اقتصادی مقاومت می‌کنند…
وی با بیان اینکه این اقدامات منفعت‌طلبانه خشم مردم را برمی‌انگیزد، اظهار داشت: درحالی که عده‌ای با دلار دولتی تولید ثروت کرده‌اند عده‌ای از مردم نان خود را از درون زباله‌ها پیدا می‌کنند و در حالی که عده‌ای بی‌کفایت در راس امور مدیریت می‌کنند…

وی با تاکید بر اینکه حاکمیت در این شرایط باید برای جلب اعتماد مردم یک عفو عمومی در دستور کار خود قرار دهد، گفت: ‌امروز تنها موضوع رفع حصر برخی از چهره‌ها نیست و باید در برابر دخترانی که به خاطر دیده نشدن اعتراض می‌کنند و مجازات حبس ۲۰ ساله می‌گیرند یک عفو عمومی وجود داشته باشد.”

با توجه به این اعترافات یک نماینده مجلس و یک اقتصاد دان روی سخن ما با آنهاست که هیچ راه حلی نیمه نیمه جز براندازی حاکمیت سرمایه داری و برقرار کردن نظام شورائی متکی بر حاکمیت سوسیالیستی پرولتاریائی نیست و کارنامه عمل کرد سرمایه داری در برابر همه و از جمله خود شما است که میرزاده عشقی شاعر ترور شده توسط ایادی رضا شاه در بیش از ۸۰ سال پیش سرود: این کاخ کهن خراب می باید کرد، این شهر به خون خضاب می باید کرد، آزادی انقلاب اول گم شد باردگرانقلاب می بایدکرد.

راه رفرمیستی و انتظار برچیده شدن فساد و زورگوئی حاکمیت امروز در سراسر جهان زیر سلطه ی سرمایه داری، تحقق ناپذیر است.

 

هیئت تحریریه رنجبر – ۱۱ مرداد ۱۳۹۷(۲ اوت ۲۰۱۸)