نگاهی به انتخابات آمریکا

در روز ۶ نوامبر ۲۰۱۸رأی‌ گیری در انتخابات میان‌ دوره‌ای کنگره آمریکا به پایان رسید و بر اساس نتایج اعلام شده، دموکرات‌ها پس  از هشت سال توانستند کنترل مجلس نمایندگان را بار دیگر به دست آورند.

انتخابات میان دوره ای در آمریکا به هیچ وجه انتخابات بین درست و نادرست و……نیست. این انتخابی بین جناح های مختلف بورژوازی امپریالیستی بر سر بدست آوردن هژمونی بر بزرگترین و قدرتمندترین اقتصاد و نیروی نظامی جهان است

در این انتخابات تمامی ۴٣۵ کرسی‌ مجلس نمایندگان کنگره آمریکا به رأی گذاشته شد. رأی‌گیری برای انتخاب یک‌سوم کرسی‌های مجلس سنا (۳۵ سناتور) هم هم‌زمان در برخی ایالت‌ها برگزار شد.

در این انتخابات، حزب جمهوریخواه – حزب رئیس جمهوری – اکثریت خود در مجلس نمایندگان را پس از هشت سال از دست داد اما توانست اکثریت خود در سنا را (تا سه کرسی) افزایش دهد. حزب جمهوری‌خواه با کسب کرسی‌های متعلق به ایالت‌های فلوریدا، میسوری، ایندیانا و داکوتای شمالی اکثریت خود در سنا را افزایش داده است. به گفته ناظران، ترامپ به خصوص پیروزی در دو ایالت فلوریدا و میسوری را که گرایش حزبی مشخصی ندارند به منزله حمایت مردم از سیاست‌ها و تائیدیه ای بر ریاست جمهوری خود تلقی می‌کند

رسانه‌های آمریکا اعلام کرده‌اند که دموکرات‌ها با کسب بیش از ۲۳ کرسی جدید در مجلس نمایندگان، توانسته‌اند اکثریت این مجلس کنگره را کسب کنند. در میان تازه انتخاب شدگان دو زن مسلمان ( لهان عمر، نامزد مسلمان سومالیایی تبار، در ایالت مینه‌سوتا و رشیده طالب، نامزد فلسطینی‌تبار مسلمان در ایالت میشیگان)  دیده ‌می‌شوند ، یک بومی آمریکایی و یک زن ۲۹ ساله که    جوانترین عضو کنگره تا این زمان است و از جمله یک زن آمریکایی ایرانی تبار.موفق شدند به عنوان نمایندگان دو حوزه انتخاباتی وارد مجلس نمایندگان شوند.

با از دست رفتن اکثریت حزب جمهوریخواه در مجلس نمایندگان، دونالد ترامپ در دو سال باقیمانده از این دوره ریاست جمهوری در پیشبرد سیاست‌های خود به خصوص در زمینه‌های اقتصادی و اجتماعی داخلی، با مقاومت بیشتری از سوی کنگره مواجه خواهد بود.

انتخابات میان‌ دوره تعیین کننده آن است که چه حزبی –دموکرات یا جمهوری‌خواه- کنترل هر یک از دو زیرمجموعه کنگره یعنی مجلس نمایندگان و سنا را در دست خواهد داشت. حزبی که کنترل هر یک از این دو مجلس را در اختیار دارد معمولا در رای‌گیری‌های قانون‌گذاری آن مجلس پیروز می‌شود. قوانین پیشنهادی برای دریافت تایید رییس جمهور نخست باید تایید سنا و مجلس نمایندگان را به دست آورند.

اعضای مجلس نمایندگان در دوره‌های دو ساله در این مجلس حضور دارند. همه ۴۳۵ عضو این مجلس در هر انتخابات میان‌ دوره و نیز در انتخاباتی که هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود، تعیین می‌شوند. شمار نمایندگان هر ایالت وابسته به جمعیت آن ایالت است. هر یک از نمایندگان یک ایالت، نماینده یک منطقه خاص از آن ایالت است که بر مبنای تقسیم‌بندی کنگره‌ای تعیین می‌شود. هر نماینده باید دست‌کم دارای ۲۵ سال سن و هفت سال سابقه شهروندی آمریکا را داشته باشد و در ایالتی زندگی کند که نمایندگی آن را بر عهده دارد.

اعضای مجلس سنای آمریکا یعنی سناتورها دوره‌های شش ساله دارند. در هر دوره از انتخابات شامل انتخابات میان‌دوره و نیز در انتخاباتی که هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود، یک سوم از آنها تعیین می‌شوند. سنا ۱۰۰ سناتور دارد و هر ایالت آمریکا دارای دو سناتور است. سناتورها باید دست کم ۳۰ سال سن و ۹ سال سابقه شهروندی آمریکا را داشته باشند و در ایالتی که نمایندگی آن را بر عهده دارند، زندگی کنند.

برای به دست آوردن اکثریت در مجلس سنا، تصاحب ۵۱ کرسی و برای کنترل مجلس نمایندگان به دست آوردن ۲۱۸ کرسی لازم است.در زمان برگزاری انتخابات صف‌های طولانی در مقابل حوزه‌های رأی‌گیری شکل گرفت و آمار حکایت از مشارکت کم‌سابقه مردم آمریکا در این انتخابات دارد.

در حالی که انتخابات میان دوره به گزارش روزنامه ایندیپندنت،  به طور کلی نسبت به انتخابات سراسری هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری تعداد کمتری شرکت‌کننده دارد، تحقیقی در این باره نشان می‌دهد که سال جاری میزان شرکت رای‌دهندگان در انتخابات در سراسر آمریکا افزایش یافته است.

نتایج این انتخابات برای آینده ریاست جمهوری دونالد ترامپ و همچنین برای برنامه‌های قانونگذاری احزاب دموکرات و جمهوری‌خواه اهمیت بسیاری خواهد داشت و می‌تواند تاثیری قابل توجه روی چشم‌انداز کلی سیاسی آمریکا داشته باشد.

کنترل کنگره در دست هر حزبی که قرار بگیرد، آن حزب از مزیت تصویب قوانین پیشهادی خود یا ممانعت از تصویب طرح‌های مخالف یا تایید نامزدهای رئیس جمهور برای دادگاه عالی برخوردار است.

البته انتخابات ایالتی برای تعیین فرماندار نیز می‌تواند تاثیر مهمی بر انتخابات دیگر داشته باشد. برای مثال بنا به تصمیم فرماندار فلوریدا، بزهکاران این ایالت به طور دائم از شرکت در انتخابات منع شده‌اند و به دنبال این تصمیم، نزدیک به ۱٫۵ میلیون تن از اهالی فلوریدا از حق رای محروم هستند .در انتخابات برای فرمانداری‌ها،.

برخی ایالت‌ها که در انتخابات ۲۰۱۶ با اکثریت آرا به ترامپ رای دادند در این انتخابات از حزب جمهوریخواه حمایت نکردند. مثلا در ایالت‌های ایلینوی و کانزاس چرخش به سمت دموکرات‌ها بود. دموکرات‌ها در مجموع کنترل شش فرمانداری را از جمهوریخواهان گرفتند.اما در ایالت مهمی چون فلوریدا، حامی ترامپ در انتخابات فرمانداری پیروز شد و می‌تواند در انتخابات ۲۰۲۰ به ترامپ برای پیروزی مجدد کمک کند. جمهوریخواهان در انتخابات فرمانداری ایالت‌های اوهایو و آیوا هم پیروز شدند

انتخابات اخیر بیشتر انتخابات مناطق روستایی علیه مناطق حومه شهری بود و این شکافی را که در کشور در حال بروز است نشان می‌دهد.پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات مجلس نمایندگان به خاطر رای مناطق برون شهری تحصیل کرده بود که تا کنون اغلب به جمهوریخواهان رای می‌دادند. در این میان رای‌دهندگانی هم بودند که با سیاست‌های ترامپ راحت نبودند.

حال که دموکرات‌ها اکثریت را به دست آوردند، می‌توانند از برخی اقداماتی که از سوی جمهوری‌خواهان مطرح شده، ممانعت کنند.مهم‌ترین اقدام آنان می‌تواند برگزاری جلسات استیضاح علیه دونالد ترامپ باشد؛ اقدامی که ترامپ به شدت در تلاش است تا از آن جلوگیری کند.

در سطح داخلی این نتایج را به هر شکلی که بسنجید نشاندهنده آنست که در ایالات متحده  عرصه برای جناح راست فاشیستی تنگ تر میشود و جمهوری‌خواهان که پس از روی کار آمدن ترامپ به‌اصطلاح از پیروزی سه‌گانه بهره‌مند شدند یعنی کنترل ریاست جمهوری، هر دو مجلس کنگره و سنا، و دیوان عالی، شرایط جلوگیری از صدمات بیشترآنها فراهم میشود..

فراموش نکنیم  که دموکرات‌ها ممکن است طی دو یا شش سال، سنا و حتی ریاست جمهوری را بار دیگر به دست آورند، به دست آوردن اکثریت دیوان عالی خیلی بیش از این طول می‌کشد

اما در عین حال که آسیب‌رساندن به جهان کاملاً محتمل است، به نظر می‌رسد آن‌چه انجام آن برای دولت ایالات متحده خوب است فراسوی توان ایالات متحده است

نتیجه یک ایالات متحده‌ی دست راستی‌تر در یک جهان آشوب‌زده‌تر است که حمایت‌گرایی مضمون اصلی اغلب کشورها است و اکثریت مردم جهان تحت فشار اقتصادی‌اند. آیا کار به آخر رسید؟ به‌هیچ‌وجه، نه در ایالات متحده و نه در نظام جهانی. این مبارزه‌ای مستمر بر سر سمت‌وسوی نظام (یا نظام‌های) جهانی آینده است که مستولی باید باشد و مستولی خواهد بود

We must not forget that we are living in the chaotic fluctuations of a structural crisis of the modern world-system. Wild fluctuations are the basic reality. Nothing lasts too long. Catastrophe today, salvation tomorrow. Catastrophe then again.