آیا ما با بزرگترین بحران قانون اساسی داریم مواجه می شویم؟

توجه کنید به فساد درونی سیستم سرمایه داری گندیده

توسط کریس هجز، ۱۹ نوامبر ۲۰۱۸ 

       -Truthdig

pastedGraphic.png

قبل از این کنگره علیل و ناتوان که به ماه دسامبر موکول می شود، ما می توانیم با بزرگترین بحران قانون اساسی در تاریخ جمهوری مواجه شویم اگر دونالد ترامپ قصد جلوگیری از تحقیق مشاور ویژه از رابرت اس مولر داشته باشد.

حزب جمهوریخواه سست و خم شده، که هنوز تحت کنترل سنا و مجلس می باشد، احتمالا ترامپ را به چالش نخواهند کشید. دیوان عالی، که آخرین قاضی در هر چالش قانونی نسبت به پرزیدنت می باشد، احتمالا به وی اعتراض نخواهد کرد. پیروان کور کورانه او، که شاید ۴۰ میلیون آمریکائی باشند، مشتاقانه با انتقاد از نهاد های دمکراتیک و تحریکات خشونت علیه مطبوعات، رهبری حزب دمکرات، منتقدان وی و همه کسانی که در اعتراض به خیابان ها می آیند، پاسخ خواهند داد. اگر ترامپ این کارت را بازی کند، ایالات متحده تا کریسمس، می تواند به یک دولت مستبد تمام عیار تبدیل شود، جائیکه حاکمیت قانون بورژوازی هم دیگر وجود ندارد و رئیس جمهور یک حاکم مطلق خواهد شد. 

ترامپ از زمان ریاست جمهوری تا بحال، قانون اساسی را دست انداخته است. او با اخراج رئیس اف بی آی، جیمز کومی و جف سشنز، دادستان کل، و جایگزین سشنز با حامی خود، متیو ویتاکر، مانع عدالت شده. رئیس جمهور بطور مرتب تحقیقات در مورد مولر را مسخره می کند و به رهبر ش توهین می کند. در هفته گذشته، او در یک توئیت اینترنتی تحقیقات را « صید جادوگر »، یک « آشفتگی کامل » و « کاملا خُل » خواند، و ادعا کرد که مولر و بازجویان او « فریاد می زنند و جار می زنند » که پاسخ هایی را که می خواهند بدست آورند. او کسانی را که در این تحقیقات و کاوش گری درگیر بودند « یک رسوائی برای ملت ما » خواند. 

او بارها و بارها از مطبوعات تحت عنوان « دشمن مردم » انتقاد سخت کرده، و مطبوعات را تحقیر، مسخره و بی احترامی به گزارشگران در موقع کنفرانس های مطبوعاتی و از لغو مجوز مطبوعات کاخ سفید از خبرنگار سی ان ان دفاع کرد. او و خانواده اش بطور آشکار از مقام ریاست جمهوری برای خود غنی سازی استفاده می کنند، اغلب با کسانیکه در پارلمان تبلیغ می کنند (لابیست) و مقامات خارجی را به هتل ترامپ و دوره های گولف هدایت می کند. او نیروهای نظامی را در امتداد مرز جنوبی به منظور جلوگیری از « تهاجم » مهاجران گسیل کرده است. معهذا، تلاش برای اخراج مولر و متوقف کردن تحقیقات، قانون اساسی را به عنوان یک سند عملی معدوم می سازد. از سوی کسانی که اعتراض می کنند، آخرین نفسی ست که برای آنها وجود دارد. ما مطمئن نیستیم که موفق شویم.

بحران بالقوه ایکه ملت با آن روبروست بسیار جدی تر از آن چیزی ست که در زمانی که معلوم شد ریچارد نیکسون، رئیس جمهور آمریکا بود که در ۱۷ ژوئن ۱۹۷۲، با بودجه و تامین مالی دست به سرقت از ستاد مرکزی کمیته ملی دمکرات در مجتمع واترگیت در واشنگتن زده بود. (دروغ بزرگ نیکسون در مورد بمب باران مخفی کامبوج، که از ۱۸ مارس ۱۹۶۹ تا ۲۶ می ۱۹۷۰ رخ داد، و بیش از نیم میلیون نفر کشته بر جای گذاشت، درست همانند تمام جنایات امپراتوری بود، هرگز رسماً به این جنایات خطاب نشد و هرگز در اسناد  محکومیت به این جنایات کوچکترین اشاره ای نیز نشد.) مؤسساتی که با دفاع از دمکراسی و حاکمیت قانون بکار گمارده شده بودند، در طول بحران قانون اساسی در زمان نیکسون قوی تر بودند: جمهوری خواهانی در کنگره بودند که خواستار نگه داشتن رئیس جمهور برای پاسخگوئی به قانون (قانون بورژوازی) بودند؛ دادگاه ها مستقل بودند؛ مطبوعات از اعتبار گسترده ای نسبت به حال حاضر برخوردار بود. علاوه براین، رئیس جمهور با عقب نشینی در برابر مردم، آشکارا با یورش اتهامات مواجه شد. ترامپ، با فاکس نیوز، با عملی همانند یک بلندگو به منظور گفتگوهای نفرت انگیز خود و تئوریهای توطئه، تجمّعاتی برگزار شده مانند نورمبرگ در سراسر کشور، برای آماده کردن تقریباً ۴۰ در صد از مردم که به او وفادار باقی می مانند، به نیروهای شوک زده تبدیل شوند. پیروان او پر از نفرت و خشم شدند برای اینکه نخبگان به آنها خیانت کردند. آنها برای گرفتن انتقام مشتاق هستند. آنها در یک جهان مبتنی بر واقعیت زندگی نمی کنند. و آنها لبریز از سلاح هستند.

اختلاف در واشنگتن با گزارشی که ترامپ در تلاش برای وادار کردن رابرت مولر، دادستان ویژه به استعفا است افزایش می یابد  

« ترامپ می داند هنگامیکه دمکرات ها کنترل مجلس را بدست آورند، آنها می توانند احضاریه در مورد سوابق دولت او صادر کنند، »، اظهار اتی ست که رالف نیدر زمانی که تلفنی با من در ایالت کاناتیکت صحبت می کرد انجام داد. « او قصد دارد تا این کار را ادامه دهد، حتی اگر جرقه بحران قانون اساسی کار را بجای باریک بکشاند، مادامی که جمهوریخواهان کنترل سنا را در اختیار دارند. در این جا کمی تردید وجود دارد که همه این اختلافات قبل از تعطیلات کریسمس به سرانجام رسد. متأسفانه از جانب مولر، احضاریه ای برای رئیس جمهوری که می تواند از او محافظت کند صادر نکرده. اگر او یک احضاریه صادر می کرد، که او حق دارد هرچه زودتر انجام دهد، به ویژه پس از اینکه در ساعت ها مذاکرات خصوصی برای کسب اطلاعات از رئیس جمهور از او جلو گیری به عمل آمد، او محافظت خواهد شد. وقتی که یک احضاریه صادر شود، قوانین زیادی در کنار شماست. اگر ترامپ با احضاریه با ضدیت برخورد کند، او با مشکلات فراوانی مواجه خواهد شد. اما، مختصر تر از احضاریه، این تنها یک جلو گرد و عقب گرد سیاسی است. با صادر نکردن احضاریه، مولر در مقابل وتیکر و ترامپ بیشتر آسیب پذیر خواهد بود. » 

تا کنون هیچ اشاره ای از اتهامات جنائی تحقیق در مورد مولر و یا دادخواست (وعده مشروط) مجرم توسط شرکای ترامپ که در جریان کمپین انتخابات ۲۰۱۶  ریاست جمهوری،  ترامپ با روسیه تبانی کرده است، نشده است. پال منافورت، رئیس پیشین کمپین ترامپ، در هشت مورد از ۱۸ مورد محکوم شده بود که مولر علیه وی صادر کرد، اما هیچ کدام از جنایات اش ارتباطی با انتخابات ریاست جمهوری و نفوذ روسیه نداشت. جنایات مالی پال منافورت شامل تعداد پنج تقلب مالی و دیگری پنهان کردن حساب بانکی خارجی و دو مورد تقلب بانکی است. این جنایات قبل از کمپین ترامپ صورت گرفته است. رک گیتس، معاون رئیس کمپین پیشین، به خاطر توطئه علیه ایالات متحده و اظهارات دروغین در دادگاه اتهام خود را قبول کرد. جورج پاپادوپولوس ۱۴ روز در زندان برای دروغ گفتن به اف بی آی گذراند. مایکل کوهن، یک زمانی وکیل مدافع ترامپ، به خاطر کمک های غیر قانونی کمپین با پرداخت هزینه پولی به هنر پیشه زن پورنو، استفانی کلیففورت، معروف به دانیلز طوفانی، و به مدل پلی بوی، کارن مک دوگال، به اتهام خود در دادگاه اقرار کرد. کوهن به دلیل محکومیت، روز ۱۲ دسامبر در دادگاه منطقه ای ایالات متحده در منهتن به اتهام گریز از پرداخت مالیات، بیانیه های دروغین به بانک و در دو مورد تخلف در کمپین، به نظر می رسد با بازجویی همکاری کند، مانند بسیاری از کسانی که تحت تعقیب قانونی قرار گرفته اند.

در ماه فوریه گذشته مولر ۱۳ نفر روسی و ۳ نهاد روسی را به اتهام دخالت در انتخابات ۲۰۱۶ در ایالات متحده محکوم کردُ اتهاماتی که من شک دارم  بدون مدرک واضح و روشن بتواند صورت گیرد،  اما این اتهامات هنوز به نظر نمی رسد که کمپین ترامپ را بطور مستقیم به روسیه در یک عمل تبانی پیوند دهد. شاید اعلام جرم مورد انتظار راجر استون، که گفته بود او انتظار دارد به اتهام « دادن اطلاعات غلط به وکیل ویژه یا به یکی دیگر از گرند جوری ها » (۱ )، ترامپ و روسیه را بهم وصل خواهد کرد، اما تا بحال، تحقیقات در مورد مولر به نظر می رسد بر جنایات مالی تمرکز دارد،  که به نظر می رسد شایعی ست در سازمان کسب و کار ترامپ و در میان شرکای ترامپ. با این حال سئوال برانگیز است که آیا جرایم مالی برای توجیه جریان عمل احضار دادگاه کافی خواهد بود. ترامپ می گوید که او به سوالات نوشته شده ای که از تیم مولر باو داده شده است  پاسخ داده و قول داده است که در این هفته آنها را تحویل دهد.

رالف نیدر می گوید: « ترامپ در یک جنبه یا ویژگی از یک وضعیت مشکل خود یا چیز دیگر قرار دارد » او عموم مردم را به انواع رسوایی ها، زبان بد، اتهامات، اعترافات، آزار و اذیت زنان، افتخار و خودستایی در مورد آنها، دروغ در مورد کسب و کار خود، و پنهان نگه داشتن مالیات های خود عادت داده است. شما می بایست در گزارش مولر سطح بالاتری از مطالب مهیج داشته باشید تا سطح آموخته هایی را که مردم به آنها خوی گرفته اند نقض کنند. » 

ترامپ قدرت عفو ریاست جمهوری را به عهده دارد و پیشنهاد کرده است که می تواند از آن برای بخشیدن بستگان و خودش استفاده کند. هیچ تقدم (یا مسبوق به سابقه) قانونی برای چنین عفو وجود ندارد، اما دیوان عالی احتمالا هر گونه تفسیر قانونی جدیدی را که کاخ سفید از آن استفاده می کند ، حمایت خواهد کرد. ترامپ هم چنین می تواند با شروع یک جنگ دیگر، توجه مردم را از انحطاط   سیاسی خود و دولت ش منحرف کند. 

رالف نیدر می گوید: « امکان دارد که ترامپ سعی کند با شروع عملیات خصمانه در خارج از کشور خود را حفظ کند. » « او به ویژه از این جهت به دلیل بی ثباتی های روانی فوق العاده و ویری (اظهار نظر بدون پیش اندیشی) بودن تمایل به انجام این کار نشان خواهد داد. او هم چنین دارای یک نفس بزرگداشتی ست که به او اجازه زندگی در یک دنیای فانتزی می دهد. علائم نشان می دهد که او در حال برنامه ریزی این حرکت است، حرکتی که او می تواند انجام دهد، اگر همه گزینه های دیگر را برای ادامه شغل رئیس جمهوری را از دست دهد و مجددا نتواند انتخاب شود، اگر او رئیس ستاد، جان کلی و وزیر دفاع، جیمز متیس را با دو دیوانه جنگ افروز جایگزین کند، خواهد بود. او دو دیوانه جنگ افروز دارد که خواهان جایگزینی هستند و علاقمند هستند که این اتفاق بیفتد. یکی جان بولتن، مشاور امنیت ملی او، و دیگری وزیر امور خارجه، مایک پامپئو است. بولتن و پامپئو دیدگاه های مشابه در مورد استفاده از نیروی نظامی در خارج از کشور و نادیده گرفتن قانون اساسی، محدودیت های معاهده و قانونی دارند. آنها خواهان عزل جان کلی و متیس می باشند. پامپئو، فارق تحصیل وست پوینت، جاه طلبانه مشتاق گرفتن شغل وزیر دفاع می باشد. اگر شما جان کلی و متیس را با جایگزینی چنین جنگ افروز انی مشاهده کنید، این حرکت ممکن است کارت نهائی ترامپ را نشان دهد. او می تواند از جنگ برای خفه کردم اپوزسیون مخالف و اختلاف عقیده داشتن، تحت نام حمایت از نیروهای نظامی استفاده کند. »

برای ترامپ چند هفته بیشتر باقی نمانده قبل از اینکه دمکرات ها اکثریت را در مجلس قصب کنند. این چند هفته ممکن است به او به اندازه کافی فرصت بدهد برای انجام کودتا علیه قانون اساسی و تحکیم قدرت خود. زوال و پوسیدگی مؤسسات دمکراتیک ما، از جمله مطبوعات شرکت های چند ملیتی عظیم که طبقه کارگر و فقرا را کاملا نامرئی نشان می دهد و به عنوان توجیه گر و مدافع شرکت های غول پیکر عمل می کند، توسط بسیاری از جمهوری خواهان ترامپ مورد تنفر قرار گرفته است. ترامپ می تواند طرفداران فرقه گرا و افراطی خود را، در سیستم اعتقادی غیر مبتنی بر واقعیت صف آرایی کند، تا به باقی ماندن آخرین زره از حمایتهای دمکراتیک ما حمله و تخریب کند.

رالف نیدر هشدار داد: « ما کمبود بسیار عظیمی برای آمادگی از جانب حوزه های هیئت مؤسسان از قبیل گروه های مدنی، حرفه حقوقی، جامعه کارگری و دانشگاه ها برای مقابله با کسی که از منابع و قدرت بیش از حد خود سوء استفاده می کند داریم. » « هیچ کس نمی داند چگونه دقیقاً، چطور بی رحمانه بطور استراتژیکی و تاکتیکی مثل دونالد جی ترامپ حیله گری کند. »      

۱ – یک هیئت منصفه، به طور معمول از بیست و سه هیئت منصفه، انتخاب شده برای بررسی اعتبار اتهام قبل از محاکمه