اروگوئه: پشتیبانی از اتحادیه های کارگری در انتخابات ریاست جمهوری افزایش می یابد

حزب کمونیست اروگوئه، بار دیگر از فعالیت انتخاباتی برای ریاست جمهوری سال آینده اسکار آندراده یکی از اعضای حزب کمونیست و رهبرکارگری که به عنوان کاندید جبهه وسیع چپ  که حزب کمونیست همراه با دوازده حزب دیگر در آن شرکت دارند پشتیبانی می کند

آندراده که در حال حاضر دبیر کل اتحادیه ملی ساختمان و کارگران متحد است  از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ در کنگره اروگوئه خدمت کرده است.

حزب کمونیست در بیانیه خود در مورد نامزدی آندراده، بر خطر افزایش جنبش فاشیستی در آمریکای لاتین و در سراسر جهان تاکید کرد که نشان می دهد  دولت ترامپ و انتخاب ییر بلسنارو به عنوان رئیس جمهور برزیل، همسایه بی نظیر او اروگوئه است.

ژاپن:

حزب کمونیست ژاپن از حقوق کارگران خارجی دفاع می کند

حزب کمونیست ژاپن در تقاضای رفتار منصفانه برای کارگران خارجی در کشور خود به سایر کمونیست ها و نیروهای چپ در سراسر جهان پیوسته است. ژاپن کشوری  با تعداد کمی از ساکنان متولد خارجی است اما اخیرا دولت شینزو آبه، نخست وزیر، از  طرح ماده ای در قانون اساسی در پارلمان حمایت می کند که اجازه می دهد تعداد محدودی از آنچه که موسوم به “کارگران مهمان” ، ودر این مورد به عنوان “کارآموزان” وارد کشور شوند. در ۳۰ اکتبر، اعضای کمونیست در کابینه  با فدراسیون وکلای ژاپن برای بحث در مورد قانون پیشنهادی و دستیابی به توافق در مورد یک رویکرد مشترک، دیدار کردند.

کمونیست ها از اتخاذ موضعی که توسط وکیلی بنام ایچکاوا ماساهی  ( Ichikawa Masahi) گرفته شده مبنی بر غدم نامطلوب بودن لایحه موافقت کردند که حقوق اساسی کارگران خارجی را تضمین نمی کرد. در میان مشکلات و نارسایی های دیگر، کارگران خارجی کهاجازه ورود به ژاپن به آنها داده شده ،  تحت این لایحه مجاز نخواهند بود که به مدت  ده سال، خانواده های خود را به ژاپن بیاورند.، نماینده  حزب کمونیست در پارلمان ژاپن، شیوکاوا تتسویا (Shiokawa Tetsuya)اشاره کرد که این لایحه از حقوق کارگران و کار آموزان خارجی برای تغییر شغل در حالیکه  آنها در ژاپن بسر می برند حمایت نمی کند. و هیچ کاری در مورد نقش ا ستثمار گرایانه  کارگزاران کار (بنگاههای کاریابی)ا انجام نمی دهد.

اسپانیا:

از تاکتیک های وحشتناک برای تقویت فروش سلاح به عربستان استفاده می شود

کمونیستهای اسپانیا از احزاب حاکم می خواهند که دل نگرانی های حیاتی نقض حقوق بشر را  در مورد فروش اسلحه به ارتش عربستان سعودی مد نظر داشته باشند و به درآمدهای صنایع تسلیحاتی اسپانیا اولویت ندهند

انریکه سانتیاگو، دبیر کل حزب کمونیست اسپانیا، و ارنستو آلبا، دبیر کل حزب کمونیست منطقه اندلس، با رهبرانCCOO یا کنفدراسیون کمیسیون های کارگری که بزرگترین سندیکای  اتحادیه های کارگری در اسپانیا و نمایندگان شرکت دولتی کشتی سازی  Navantia  در کادیز ملاقات کردند. دو رهبر کمونیست با سفر خود به کارخانه های کشتیرانی  و صحبت با کارگران درباره وضعیت موجود در این تاسیسات که در حال حاضر در حال ساختن کشتی های جنگی برای عربستان سعودی است ، ضمن افشاگری در مورد جنایات  رژیم سعودی که در حال حاضر مداخله نظامی  و سرکوب وحشیانه یمن را انجام می دهد،   دولت های قبلی حزب کارگران سوسیالیست و حزب مردم را برای اینکه صنعت کشتی سازی را نادیده گرفتند، محکوم کردند، اما اظهار داشتند که ملاحظات حقوق بشری را باید اولویت بندی کنند و برای تقویت پرونده فروش اسلحه به عربستان سعودی  از تهدید بیکاری به عنوان گرسنگی  نباید استفاده کنند

‌ٰٔ ونزوئلا:

دو تن از اعضای حزب کمونیست ونزوئلا(PCV) ترور شده اند

حزب کمونیست ونزوئلا اعلام کرد که لوئیس فاجاردو عضو کمیته مرکزی PCV، رهبر جنبش دهقانان و یکی دیگر از اعضای  PCV  با اصابت گلوله به قتل رسیده اند.

براساس اطلاعیه  ۴ نوامبر ۲۰۱۸ توسط حزب کمونیست ونزوئلا  (PCV)، لوئیس فجاردو عضو کمیته مرکزیPCV و یکی از رهبران جنبش دهقانان و یکی دیگر از اعضای خاندان آلدانا، عضو جنبش کارگری، توسط شلیک گلوله به قتل رسیده اند.

بر اساس بیانیۀ حزب کمونیست ونزوئلا  (PCV)، دو عضو حزب،  که یکی از آنها عضو کمیته مرکزی می باشد، در راه خانه خود از یک ماشین در حال حرکت با شلیک گلوله در ناحیه نوووا بولیوی کشته شده اند.

در بیانیه دفتر سیاسی به امضای اسکار فیگوئه، معاون اجرایی  PCVآمده است :  مقامات مربوطه اقدامات احتیاطی لازم را برای حفاظت از فجاردو انجام نداده اند، هرچند که  تهدیدات  به مرگ فجاردو را بارها و بارها محکوم کرده اند. “ما  زمینداران  منطقه سورل دل لاگو، اعضای گارد ملی و سیاستمداران فاسد که عموما تهدید های زیادی را علیه رفیق ما برای این ترور انجام داده اند مسؤل میدانیم” . فیگوئه در بیانیه خود اعلام کرد و از دولت خواست  تحقیقات واقدامات  جدی را برای اجرای اشد مجازات مجرمان سازماندهی کند.

رهبریPCVبا  جنبش مقاومت و مبارزین دهقانی  کاونو ریکو و اعضای حزب در سراسر ونزوئلا ابراز همدردی کرد و اظهار داشت: “ما خاطره  رفیق خود را گرامی میداریم و به مبارزه خود  برای احقاق حقوق مردم و برای یک میهن مستقل ادامه خواهیم داد و پیروز خواهیم شد. ”

حادثه اخیربه عنوان یکی ازخشونت آمیزترین  حملات  عدیده علیه حزب کمونیست ونزوئلا ثبت شده است. مدت کوتاهی پیش، یکی دیگر از اعضایPCV توسط یک موتورسیکلت  سواردر منطقهBarinas مورد حمله و اصابت گلوله قرار گرفت، که به زحمت جان سالم بدربرد. سور دل لاگو به عنوان یک منطقه شناخته شده است که شاهد وقوع مکرر درگیری  میان دهقانان و صاحبان زمین است.

حزب کمونیست ونزوئلاکه مبارزات جاری  جنبش دهقانی و کارگران کشاورزی را در مناطق روستایی رهبری می کند، با تهدیدات و سوء قصدهای بسیار روبرو است. کارولیس ویمر، عضو دفتر بین الملل حزب که بسیاری از اعضای آن  برای مدت طولانی بازداشت  و یا زخمی شده اند، در آخرین مصاحبه خود باICP به این مسئله اشاره کرده و اظهار داشت “ما از جانفشانی هایی که این مبارزه نیاز دارد، آگاه هستیم، به این دلیل عقب نشینی نمی کنیم. ”

اخیرا، قطعنامه ای  در رابطه با رفتار ناعادلانه علیه  ژن لوئیس دیاز عضوPCV که توسط نیروهای پلیس بولیواری برای مدت ۳ ماه با اتهامات بی اساس مورد بازجویی قرار گرفت، صادر شد. در این قطعنامه ایجاد یک کمیته تحقیق جهت رسیدگی به اقدامات  مقامات عالی رتبه که در چنین حوادثی شرکت داشتند، ارائه شد.

اعضای حزب  متحد سوسیالیست  (PSUV)، حزب حاکم ونزوئلا، همدردی خود را  در مورد جان باختن لوئیس فجاردو ابراز داشتند. حزب کمونیست  ونزوئلاازPSUV برای نقض پروتکلی که در آغاز ماه اکتبر توسط طرفین امضا شده بود، انتقاد می کند. انتظار میرودPCV کارزاری را برعلیه حملات نسبت به جنبش مقاومت سازماندهی کند.

.