ایالات متحده و چین در اجلاس همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوس آرام (ایپک) با یکدیگر تصادم شدید داشتند.

به سوی از هم گسیختگی ساختارهای تجاری آسیا و اقیانوس آرام

ترامپ از شرکت در اجلاس سران کشورهای همسایه اقتصادی آسیا و اقیانوس آرام (ایپک) (۱ ) در ۱۷ تا ۱۸ نوامبر خود داری کرد.

او هم چنین در اجلاس سران کشورهای عضو انجمن ملل آسیای جنوب شرقی (ای اس ئی ای ان) (۲ ) که در سنگاپور روز ۱۱ نوامبر برگزار شد شرکت نکرده است. مایک پنس و جان بولتون بجای او شرکت کرده اند.

بر طبق اظهار تامی کوه، دیپلمات سنگاپوری، « برای آسیایی ها به نتیجه مطلوب رسیدن این نشست مهم است »، افزون بر گفته خود، اختلاف نظرهای عمده چین و ایالات متحده در رابطه با تجارت و مسائل دیگر برای رهبران آسیا/اقیانوس آرام بسیار نگران کننده است. اجلاس ایپک که به تازگی به پایان رسیده، تا حد زیادی بر تفاوت های عمده ایالات متحده و چین در مورد تجارت، سرمایه گذاری و مسائل امنیتی متمرکز شده است.

مهاتیر محمد، نخست وزیر مالزی از نابرابری ناشی از جهانی شدن منطقه انتقاد کرد و گفت: مزایای تجارت آزاد و منصفانه و یک پارچه گی اقتصادی از هم کاملا گسیخته شده است که نشانگر برکسیت (۳) و جنگ های تجاری میان اقتصادهای بزرگ می باشد »، افزود:

« جنگ تجاری بین ایالات متحده و چین بیشتر باعث اختلال در تجارت و مبادله ما شده است. »

رهبران ایپک دیگر از سیستم حمایت (از تولیدات داخلی) موذیانه و مضر ایالات متحده جلوگیری به عمل آوردند. ایده واشنگتن از تجارت آزاد منصفانه نیست.

برای اولین بار، رهبران ایپک نتوانستند در کنفرانس مشترک به توافق برسند، دیپلمات ارشد چینیآ ژانگ اکسیالانگ اظهار داشت:

« رهبران موافقت کردند که بجای یک اعلامیه از جانب رهبران سنتی آنها بسپارند به دست پی ان جی (۴ ) به عنوان رئیس جلسه برای اعلان سخنرانی، رئیس جلسه از طرف همه اعضا برای تصویب اجماع در نظر بگیرند » – با حذف مسائل بحث انگیز، غالبا اختلافات عمده ایالات متحده/چین.

پکن، اتهامات را رد کرد که مقامات آن تلاش کردند تا رهبران اجلاس سران را به منظور اعلام نشست نهایی براساس آنچه که چین دیکته کرده است تحت فشار قرار دادند.

با توجه به پیتر اونیل، رهبر میزبان کشور، اصرار ایالات متحده برای بدست آوردن توافق در بیانیه نهایی، که خواستار اصلاح سازمان تجارت جهانی (با توجه به منافع ایالات متحده) است، استخوان اصلی این مجادله و مشاجره بود – چرا یک بیانیه رئیس اجلاس جایگزین  یک قرار داد نهایی مرسوم که مورد توافق همه رهبران بوده، شده است.

ترامپ جنگ تجاری با چین را به مرحله بدتر افزایش می دهد

ترامپ قبلا تهدید کرد که از سازمان تجارت جهانی خارج می شود و به دروغ گفت که این سازمان بطور غیر منصفانه به منافع چین خدمت می کند. اونیل توضیح داد که رهبران ایپک هیچ نظری در مورد عملکرد سازمان تجارت جهانی ندارند.

به گفته یک دیپلمات گمنام ایپک، مذاکرات آخرین دقایق « بسیار شدید بود…ما نتوانستیم در مورد بعضی مسائل در مورد تجارت به توافق برسیم. اختلاف نظر خیلی بزرگ بود. ایالات متحده و چین نمی توانستند به صورت یکدیگر نگاه کنند. »

معاون ترامپ، پنس عهد کرد که فشار بر چین را ادامه دهد، گفت: اختلافات دو جانبه « با اقدامات تجاری، با تعرفه ها و توافق نامه ها (سهمیه ها)، انتقال فن آوری های بالاجبار، سرقت کار یا اختراع که نتیجه خلاقیت است آغاز می شود. این موضوع فراتر از آن است که به آزادی ناوبری دریائی و نگرانی در مورد حقوق بشر می باشد. »

در تمام موارد، ایالات متحده به مراتب مجرم پیشتاز جهان است. هیچ ملت دیگری برای تطبیق به این شیوه های خشونت آمیز نمی رسد، اینکه همه کشورهای دیگر باید در برابر اراده و خواسته های ایالات متحده زانو بزنند، ادامه جنگ های بی پایان و تجاوز به منظور مجبور کردن کشورهای دیگر برای پذیرش منافع خود، نیت ایالات متحده است.

تهاجم ژئوپلیتیکی ایالات متحده کشور ها را بیگانه می کند. در روز شنبه، پنس خواستار تغییر راه و روش چین شد و گفت:

« ما بر روی ۲۵۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی تعرفه گمرکی میگذاریم و ما می توانیم این مبلغ را به دو برابر برسانیم. »

در پاسخ، شی جینگپینک از چین اظهار داشت: « تلاش برای ایجاد موانع و کاهش روابط نزدیک اقتصادی برخلاف قوانین اقتصادی و روند تاریخ است. این یک رویکردی ست که فاقد تصور و پیش بینی است و مطمئنا با شکست روبرو خواهد شد. » او هم چنان اضافه کرد:

« ما باید به سیستم حمایت از تولیدات داخلی و یکجانبه گرایی نه بگوئیم. تاریخ نشان داده است که این تقابل های خصمانه – چه در غالب جنگ سرد، تجاوز جنگی و جنگ تجاری – برنده ای وجود نداشته. »

سایر رهبران ایپک از برنامه “آمریکا اول” ترامپ انتقاد کردند، از جمله تحریم های غیر قانونی و غیر قابل قبول به عنوان راهی به منظور تطمیع ملت های دیگر در مقابل خواستهای ایالات متحده – تاکتیک شکست خورده ای که هر بار مورد آزمایش قرار گرفت.

مجله گلو بال تایمز چین پاسخ دندان شکنی به اظهارات خصمانه پنس داد و گفت: آنها « هیچ چیز جدیدی » را ارائه نمی دهند، و افزود: « او خط مشی سختگیرانه ایالات متحده را در جنگ های تجاری خود با چین تکرار کرد، تجدید عزت و عزم ایالات متحده از آزادی ناوبری و کمک های خارجی و هم کاریهای چین با کشورهای دیگر را مورد انتقاد قرار داد. »

او به دروغ گفت: « ما استقلال شما را ناگزیر، تباه یا مصالحه نمی کنیم. ایالات متحده بطور آشکار و منصفانه معامله می کند. »

سیاستهای ژئوپلیتیکی سختگیرانه/خود پرداز ایالات متحده مخالف آنچه که پنس ادعا کرد و خواستار تبدیل دیگر ملتها به تبعه ایالات متحده شد که در واقع منافع خود با هزینه دیگران را همراه دارد – این چگونگی عملکرد واشنگتن در سطح جهان است.

توسط استفان لند من، ۱۹ نوامبر ۲۰۱۸

۱ – Asia-Pacific Economic Cooperation (APEC) summit.2 – Association of Southeast Asian Nations (ASEAN).3 – Brexit. 4 – PNG (Papua New Guinea)