بودجه سال 1398

بالاخره بعد از انتظار و کمی تاخیر بودجه سال 1398 روز 4 دیماه به مجلس شورای اسلامی فرستاده شد نگاهی به این بودجه که بر اساس شرایط و درآمد نفتی بر مبنای بشکه نفت 60 دلاری محاسبه شده است نشان می  دهد که دولت روش های مقابله جدی را برای تحریم ها در بودجه منظور کرده است . روشن است که مقابله کنونی رژیم اسلامی با تحریم ها صرفا یک موضوع اقتصادی نیست و این چالش های گوناگون نه تنها اقتصادی بلکه سیاسی ، اجتماعی و نظامی و فرهنگی را در بر می گیرد. اولین تاثیر تحریم ها بر وضعیت اقتصادی مردم بویژه کارگران و زحمتکشان جامعه بوده و خواهد بود.که در بودجه امسال،بالا رفتن درآمدها منظور نشده است و صرفا اضافه کردن یارانه ها مد نظر قرار گرفته است. بدین مفهوم رژیم اسلامی همچنان با واردات تصمیم گرفته است که به جنگ کمبود کالا برود.جنگی که از قبل سو دهای آن می تواند بخشی از بودجه را تامین کند.بودجه ظاهرا بر دو شاخص مالیات ، در آمدهای نفتی و غیر نفتی به خارج تنظیم شده است. “رئیس کل بانک مرکزی گفت: ارز حاصل از صادرات نفتی به کالاهای اساسی و استراتژیک اختصاص می‌یابد و از این رو برای تأمین ارز وادرات دیگر نیازهای مردم، باید از ارز حاصل از صادرات استفاده کرد”.

نگاهی به توضیحات حاشیه ای روزنامه های ایران می تواند شمایی از آنچه که در رابطه  با بودجه سال 98 می گذرد را نشان دهد:

در کنار بودجه برای نهادها کم کردن 10 در صد پرسنل و حقوق بگیران موسسات دولتی برای ظاهرا کم کردن بودجه در نظر گرفته است.که تحت عنوان “منطقی کردن اندازه دولت” در کمیسیون اقتصادی مطرح شده است. البته ابعاد بودجه در بسیاری از زمنیه ها مانند توسعه و عمران و بازسازی مناطق ، دفاع از منافع طبیعی همچون بازسازی زمین ها و در یاچه های آسیب دیده و …. دقیقا مشخص نیست و نمای کلی از آن ارائه  شده است .مشرق نیوز از قول عضو کمیسیون اقتصادی مجلس “شنیده‌ها حاکی از آن است که متاسفانه قرار بودجه طرح‌های عمرانی در سال آینده ۱۱ درصد کاهش پیدا خواهد کرد.” وی اضافه می کند “می گویند ممکن است حدود کارمندان 20 در صد اضافه شود” . جالب است بودجه امسال به تمامی ناروشن است آیا برای حاکمیت هم همینطور است .

سازمان برنامه و بودجه در واکنش به انتشار خبرهایی در رسانه‌های اجتماعی در مورد بودجه نوسازی و تجهیز مدارس در لایحه بودجه ۹۸، اعتبار پیش بینی شده در این خصوص را ۲۷۵میلیارد ریال عنوان کرد.

بطور مثال اعتبارات موسسه جامعه المصطفی العالمیهکه یک موسسه آموزشی برای دانشحویان خارجی است بودجه خود را 33 در صد کاهش میدهد برای سال 98.(دلیل آن ذکر نشده است )

نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه سال ۹۷ سهم دولت از درآمد نفتی ۲۷ میلیارد دلار است، افزود: “در بهترین شرایطی که برای سال ۹۸ پیش‌بینی شده درآمد نفتی دولت ۲۱ میلیارد دلار است”؛ یعنی وابستگی نفت در سال آینده حداقل ۲۸ درصد نسبت به سال جاری کمتر می‌شود”.ایران دارای دولتی است که آمارهای دولتی اش با حرفهای رهبران دولتی اش هیچگونه همخوانی نداشته و هر کسی حرف خود ش را می زند.بودجه ایران همچون گذشته بر سه پایه مالیات ، نفت و تولید قرار دارد.حتی سایت جوان آنلاین که به سپاه پاسداران وابسته است به این مسئله اذغان دارد که آمارهای بانک مرکزی و گمرگ ایران در چند ساله گذشته دارای اختلاف 30 درصدی بوده است.با توجه به نکات بالا

در این شرایط خامنه ای در سخنرانی برابر فرماندهان سپاه از توانمندتر شدن قدرت نظامی ایران صحبت می کند . معنای این حرف یعنی افرایش بودجه نظامی ، افرایش مانورهای نظامی و درگیری های منطقه ای . اما ظاهرا در بودجه سال 98 افرایشی در این زمینه نشان داده نشده است. اما مشرق نیوز اطلاع می دهد که بودجه دفاعی 50 درصد کاهش پیدا کرده و همزمان یکی از اعضای کمیسون امنیتی مجلس شورای اسلامی می گوید بودجه نظامی افزایش پیدا کرده است. این همه دوگانگی در توضیح بودجه به چه مفهوم است ؟

آنچه که روشن است رژیم اسلامی بعلت تحریم ها مجبور است بسیاری از بارهای خود را برای آمادگی و مقابله با حوادث پیش بینی نشده آینده و فشارهای کنونی زمین بگذارد. یکی از این بارها بودجه سازمان ارشاد اسلامی است که نه تنها تاثیری بر روش نسل های جوان نداشته است بلکه بودجه سنگینی را نیز می بلعد. رژیم اسلامی با تبلیغات فریبنده ظاهرا بودجه یکی از انگلی ترین نهادهای خود را کم کرده است.ا اما با کم شدن بودجه سازمان ارشاد سهم نهادهای مذهبی اضافه هم شده است.آنچه از سهم این سازمان کم شده است بودجه نهادهای فرهنگی مثل سینما و تئاتر …. است .

بودجه نهاد رهبری نه در ابعاد و نه در نوع خرج کردنش نه روشن است و نه آماری در بودجه برای آن آمده است .ما سازمان های بازرسی دولتی که باید بودجه و نوع خرج و دخل آنها را کنترل کنند عملا در خدمت نهاد رهبر بوده و حتی اگر بخواهند جرات بیان واقعیات راجع به بودجه های مخفی و کاملا بی مورد را ندارند.

در واقع بودجه امسال در عین اینکه بودجه ای سخت گیرانه برای کارگران و زحمتکشان است و بالا رفتن قیمت ها از هم اکنون در بودجه خود را نشان می دهد ولی از افزایش حقوق ها خبری نیست.معمولا دولت های ورشکسته برای اینکه مزدبگیران را فریب بدهند از افزایش بودجه در سال آینده ولی براساس چاپ پول بدون پشتوانه خبر می دهند.. بودجه امسال ظاهرا با حجم نقدینگی کمتری تنظیم شده است. ولی این به مفهوم کنترل تورم نیست . رژیم با برداشتن 4  صفر از ا سکناس های درشت ،حجم نقدینگی را کاهش خواهد داد و در همان روز اول حقوق ها را با سقوط آزاد همراه خواهد کرد. همان کاری که دولت های اروپایی با پیدایش یورو در دو دهه پیش یک روزه جیب مردم خودشان را با فروش کالا با نرخ های قبلی ، خالی کردند.

در بودجه امسال دولت سعی دارد که وضعیت موجود را حفظ کند و سعی نماید که در عین خرید زمان گشایش هایی در بازارهای خارجی برای خود بوجود بیاورد. به همین دلیل از همین حالا سعی دارد که با کنار گذاشتن دلار فشار تحریم های آمریکا را کم کرده و آنرا بی اثر سازد.

وضعیت اقتصادی در ایران به درجه ای از بی ثباتی رسیده است که خود دولتمردان رژیم اسلامی بصورت علنی و بارها به آن اذعان کرده اند.بودجه هایی که دولت های رژیم اسلامی در طی چند دهه گذشته به مجلس برده اند عمدتا بر اساس درآمدهای نفتی تنظیم شده است . بطور متوسط درآمدهای نفتی بین 50 تا 70 در صد بودجه را در بر گرفته است. در تمامی این سال ها هم ادعا شده است که سهم نفت از بودجه و درآمدهای دولتی کم شده است و جای آنرا درآمدهای غیر نفتی از طریق صادرات گرفته است. ادعایی که با برنامه ریزی براساس بودجه و خرج آن غیر واقعی بودن آن به ثبوت رسیده است. رژیم در طی این سال ها به آن چیزی که خدمت کرده است . ویرانی تولید ، تعطیل کردن کارخانه ها ، رشد وسیع بیکاری و فقر. بودجه امسال هم هیچ نشانی از براه انداختن خط تولید و بازسازی صنایع بطور واقعی، و نه در شعارها، ندارد.اما تاکید مدیران اقتصادی کشور به ورود “کالاهای اساسی ” با استفاده از دلارهای نفتی است. کمیسیون اقتصادی مجلس ادعای دولت مبنی بر افزایش اشتغال را بر اساس بودجه زیر سئوال برده است. ولی همگی تاکید دارند که “سال آینده سال سختی برای مردم ایران خواهد بود ولی مردم باید آمادگی برای گذار از این دوره را داشته باشند ” ( نقل به معنی از گفته های روحانی ).

بودجه امسال بودجه یک دولت بورژوایی نفتی با بحران های اقتصادی و اجتماعی است . بودجه ای که از یک طرف فشار به کارگران و زحمتکشان را برای گذار از این دوران تشدید می کند و به تحکیم صنایع نظامی و نظامی گری می پردازد.این بودجه بعلت اینکه براساس فروش نفت و واردات تنظیم شده است ، در اوضاع کنونی همچون گذشته نگاه اقتصادی به شرق و بویژه واردات از چین دارد.

رژیم جمهوری اسلامی در طی 4 دهه حاکمیت حتی در یک رشته صنایع تولیدی پایه  ای نتوانسته سیستمی با ثبات بوجود بیاورد – صنایع نظامی استثناء هستند آنهم بعلت اینکه با قدرت دولتی ارتباط تنگاتنگی پیدا می کنند- اکثر تولید کنندگان در ایران در بخش خصوصی و حتی دولتی ، دولت را متهم به قاچاق کالا و ویرانی تولید داخلی در خدمت شرکت های تجارتی می کنند.حقیقت موضوع آن است که رژیم ایران یک رژیم سرمایه داری دلال است که از تجارت قاچاق و غیر قاچاق ارتزاق می کند. تامین بودجه از مالیات ظاهرا یکی از اقلام درآمد دولت بوده است.بودجه ارائه شده به مجلس خبر از دریافت 120 هزار میلیارد تومان مالیات در سال آینده می دهد.بودجه کل  ایران تقریبا یک تریلیون و 700 هزار میلیارد تومان است که مقدار مالیاتی که بایستی وصول شود در آن بشدت ناچیز است. سهم نفت در بودجه بر طبق سایت خبر آنلاین 386 هزار میلیارد تومان یعنی یک سوم بودجه؟ است.که با مقایسه با دیگر خبرگزاری های ایران تفاوت زیادی دارد. البته هنوز بودجه ایران توسط مجلس شورای اسلامی به دولت برای تامین آن برگردانده نشده است و ممکن است برخی تغییرات کوچک در آن داده شود.اما متن اولیه نه با توضیحات و حواشی آن بلکه توسط ارقام نشان میدهد که در سال آینده فاصله طبقاتی تشدید خواهد شد ، فقرا فقیرتر و پولدارها پولدارتر خواهند شد.

مهران