جمعه, ۲۴ مرداد ۱۳۹۹

ویروس کرونا

رژیم جمهوری اسلامی بر طبق سنت های همیشگی اش و بر اساس منافع بالائی ها، بالاخره بعد از انتخابات مجلس، اعلام کرد که در ایران هم ویروس کرونا تعدادی را مبتلا کرده و این بیماری در حال شیوع است. سخنگویان رژیم اسلامی حتی ابعاد مسئله هم از مردم پنهان کردند. زمانی حاکمیت مجبور شد که به حقایق بهداشتی و پزشکی تن بدهد که کار از کار گذشته بود و هزاران نفر از مردم در شهرهای مختلف ایران آلوده به ویروس کرونا شده بودند. دولت با سکوت و

برخورد های کج دار و مریز عملا به جو اضطراب عمومی دامن زده است. پنهان کاری رژیم نتیجه اش ناآگاهی از سیر شتابانی بود که ویروس کرونا درحال همه گیر شدن و کشتار بود. مسئولین رژیم ولی با آگاهی از روند رشد سریع این ویروس در اقصا نقاط جهان، بیش از آنکه به فکر جان مردم باشند به فکر برنامه ریزی برای کنترل جامعه در دوران سرتاسری شدن این بیماری بودند.

عدم آمادگی و عقب ماندن رژیم از وضعیت پیش آمده و عدم پیشگیری به موقع، با فوت تعدادی از شهروندان در قم و بالا رفتن سریع مبتلایان و آمار درگذشتگان در دیگر شهرهای ایران خود را نشان داد. تا زمانی که این مطلب نوشته شده است دولت تعداد فوت شدگان ویروس کرونا را ۸۵۳ نفر و مبتلایان را ۱۵-۱۴ هزار نفر اعلام کرده است.

با آلوده شدن اکثر شهرهای ایران به ویروس کرونا و بعد از مدتی تاخیر خامنه ای رهبر رژیم اسلامی، فرمان ایجاد ستاد مبارزه با ویروس کرونا را به فرمانده سپاه پاسداران صادر کرد. آنهم در زمانی که پزشکان، پرستاران و کادرهای پزشکی در سخت ترین شرایط و با آگاهی از خطر این ویروس، به کمک مردم شتافتند و بی دریغ بسیاری از آنها جان خود را در خدمت به بیماران از دست می دادند. با درک خطرات این ویروس در مراحل اولیه با بی اهمیتی عمومی آنهم بعلت سکوت دولت روبرو شد اما در ادامه خود همیاری عمومی و تشکیل گروهای کمک خود جوش بویژه از طرف جوانان گسترش یافته است. امروزه بسیاری از خدمات و همیاری های عمومی از طریق همین گروها که معمولا در رسانه های رسمی ناپیدا هستند انجام می شود.

این حس و اخلاق بزرگ انسانی که در این دنیای بی رحم مالکیت خصوصی و سود بی مهابا از ترس و مرگ به کمک دیگران می شتابند، از احترامی عمیق در بین بیماران و مردم انسان دوست و با شرافت برخودار است و ما از آنها، فداکاری و ازخود گذشتگی را یاد می گیریم. و با همه خانواده های آنانی که عزیزان خود را در این ضایعه از دست داده اند، خود را همدرد می دانیم. درس‌هایی که این انسان های بزرگ در این جنگ بی رحمانه بین مرگ و زندگی به جهان کنونی داده و می دهند، تلاش ما را برای تغییر این دنیای ستمگر و استثمارگر چندین باره تقویت خواهد کرد.  آنها در شرایطی به کمک انسان های نیازمند رفته‌اند که مدیران و مسئولین این نظام بی کفایت و دزد در حال تهیه امکانات‌هایی بهداشتی برای خود و اطرافیانشان بودند.

با از دست رفتن کنترل ویروس کرونا و فوت تعداد زیادی از افراد جامعه، خامنه ای به یک مقام نظامی مسئولیت ایجاد ستاد ملی مبارزه با کرونا تحت مسئولیت روحانی را داد. سپردن چنین ستاد حساسی در شرایط کنونی یعنی نظامی کردن بخشی از حاکمیت سیاسی آنهم در زمانی که مجلس به عنوان نماینده قوه مقننه تعطیل است.

سپاه پاسداران مدتها است که عملا همه کاره کشور شده است. کنترل گمرگ‌ها و حضور گسترده در شرکت های اقتصادی تا سازمان های دیگر نظامی و اطلاعاتی و امنیتی، بخش های رسانه ای و اینترنتی و مبارزه با نیروهای مخالف رژیم و خلاصه هر جا که قدرتی حضور دارد یک سر آن سپاه پاسداران است. عملا استفاده و یا سوء استفاده ای ظریفانه ای در بالاترین نهادهای قدرت بصورت کوتاه کردن عملی دست دولت و مجلس از تصمیم گیری و قانون گذاری انجام گرفته است، که در آینده تاثیرات آنرا در صف بندی جناح های مختلف رژیم نشان خواهد داد. آنچه که روشن است، حلقه قدرت در ایران با تضاد های بیشتر مردم با رژیم، تنگتر می شود.

بحران اجتماعی که این روزها گریبانگیر کل جامعه است. تاثیرات مختلفی روی طبقات اجتماعی گذاشته است. اقتصاد بیمار ایران با کمبودهای مواد بهداشتی و گرانی بی در و پیکر آنها روبرو است. تزریق کمک های دولتی آنهم در ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان، در وقتی که کار نیست و اکثر کسب و کارهای کوچک یا با حداقل ظرفیت و یا تعطیلی مواجه هستند، فقط نوش دارویی و مسکنی گذرا است، که به مشکلات اکثریت مردم هیچ جواب و راه حلی ارائه نمی دهد.

دوران سختی که امروز نه تنها مردم در ایران با آن دست به گریبان هستند بلکه به معضلی جهانی با هزاران مرگ و صدها هزار بیمار تبدیل شده است، درد مشترک انسان در جوامع ناعادلانه و طبقاتی امروز است. دردی که منافع و سود حاکمین جهان، امکان سازماندهی و مبارزه علیه جنگ میکروبی را توسط مردم دردمند کند و بی اثر می کند.  

این امکان که جنگ میکروبی در سطح بین‌المللی شروع شده است منتفی نیست، اما به هر صورت دوره شیوع این بیماری که اساسا افراد بیمار و سنین بالا را مورد حملات مرگ آور قرار داده است سپری خواهد شد و در آینده ابعاد پنهان و پشت پرده این بحران ویروسی نمایان خواهد گشت. این بحران برای مردم فقیر و زحمتکش جامعه بیش از دیگران آسیب زا است. آنهایی که از دسترسی به امکانات و خدمات بهداشتی، محیط زندگی سالم ، آب آشامیدنی، سطح تحصیل کافی محروم هستند، قادر نیستند که همپای دیگران با ویروس کرونا  مقابله کنند.

در قرن بیست و یکم علیرغم تکنولوژی پیشرفته ای که بشریت به آن دسترسی پیدا کرده است. هنوز حاکمیت مرتجع مذهبی ایران توسل به دعا و خرافات و شفا را بجای شیوه های علمی بهداشتی و بسیج و سازماندهی و آگاهی مردم از خطری که با آن جامعه درگیر است ؛ در تبلیغات خود جلو برده و توصیه می کند.

درغم و اندوه فاجعه ای که برای بسیاری از جوامع و کشتار ویروسی انسان ها رخ داده است هیچ انسان شرافتمندی نمی توان بر آن چشم ببندد و از کنار آن بگذرد. فقط انسان‌هایی مانند رئیس خزانه داری آمریکا می توان بگوید ؛ ویروس کرونا برای اقتصاد آمریکا خوب است؛ .

ویرانی محیط زیست به همراه رقابت و جنگ های آشکار و پنهان بهترین شرایط طبیعی و سیاسی را برای رشد و پدیدار شدن ویروس‌هایی از این نوع فراهم آورده است. برای ریشه کن کردن پدیده‌هایی از این دست بشریت مترقی قرن بیست و یکم حتما با سیستم‌هایی که باعث ایجاد آن هستند و هر از گاهی به کشتار انسان ها منجر می شود تصفیه حساب تاریخی خواهند کرد و مناسبات نابرابری و عدم امنیت انسان برای  تامین یک زندگی عادلانه و برابر به گورستان تاریخ خواهند فرستاد.

ما به همه خانواده ها و کسانی که عزیزانشان را در این میان از دست داده‌اند تسلیت می گوئیم و راه چاره را اتحاد و همبستگی  بیشتر جامعه علیه ویروس کرنا و ویروسی به نام رژیم جمهوری اسلامی می دانیم.

در زمینه مالی ما را یاری دهید

سخنان اسماعیل بخشی در گردهمآئی کارگران هفت تپه

بخشی از برنامه مراسم یادبود رفیق علی صادقی (کاک ابراهیم) در هامبورگ

گفتگوئی با دکتر علی صادقی (کاک ابراهیم) و محمد اشرفی