یکشنبه, ۰۶ مهر ۱۳۹۹
کرونا، ویروس سحر انگیز
کرونا، ویروس سحر انگیز جهان گستر، ویروس افشاگر نظم موجود
کرونا، می رود جامعه بشری را به یک وضعیت استثنائی غیر قابل پیش بینی انتقال دهد. ویروسی که در کوتاه ترین مدت جهان را درنوردید، همه چیز و همه کس را تحت الشعاع قرار داد، بحث‌های سطحی و عمیق، درست و نادرست بیشماری را برانگیخت، دهها هزار متخصص و دانشمند را با کلیه وسائل آزمایشگاهی‌شان به خدمت خود درآورد و بزرگترین سازمان‌های بهداشتی و آمارگیری و غیره را به خود مشغول کرد.

 کرونا، علیرغم اینکه با شروع کشتار انسان‌ها به خصوص از انسان‌های مولد و زحمتکش، میلیونها انسان دیگر را به کنج چهاردیواری خود عقب راند، جنب و جوش عظیمی را نیز در جامعه جهانی به راه انداخت. خفتگان بسیاری را بیدار کرد، میلیونها انسان بی توجه به اطراف خود را به فکر واداشت. لبه برنده خیش شخم زنی‌اش را در احساس، تفکر و عمل انسان‌ها فرو برد. کرونا، با  ترکی هرچند نازک بر پیکر از خود بیگانگی دینی در کل، تا حدی اهداف و آمال رهبران جهالت و پیام آوران ذلت فردی و اجتماعی را آشکار کرد.

برای اثبات این ادعا، خود را به وادی علم سپرده، با گذار از دستگاه‌های ارتباط جمعی فرمایشی موجود، به دانشمندان و متخصصین انساندوست، مراجعه می کنیم. به عنوان نمونه، گزارش یک پزشگ سوئیسی را از نظر شما می گذرانم.

پرفسور پاول روبرت فوگت، با سابقه 20 سال کار تحقیقاتی و جمع آوری تجارب ارزشمندی در برخی کشورهای آسیا، به خصوص جنوب شرقی آسیا، ارتباط مستقیم با موسسه‌های تحقیقاتی و پژوهشی این مناطق و یک سال کار در انیستیتوی تحقیقاتی ووهان در چین، گزارشی را منتشر کرده  است که عمق بربریت و اوج جنایات نظام سرمایه داری حاکم بر جامعه بشری و در عین حال خود فروشی بی حد و مرز نمایندگان این نظام در دولت‌های امپریالیستی را آشکار میکند. او، اگر چه چون قطره‌ای در دریا، اما یک بار دیگر نشان داد که در این نظام همه چیز از جمله جان انسان‌ها باید در مسلخ سود سرمایه قربانی گردد. علیرغم این که بنیادهای طبیعی زندگی بشر از مرز بحران گذشته و تا سطح فجایع زیست محیطی پیش رفته است، سرمایه‌داری را چه باک. طبیعت انسان در پیشگاه سود سرمایه پشیزی ارزش ندارد.

پروفوسور فوگت به حق مدعی است دشمنی که امروز چنین آشوبی در جهان به پا کرد و می رود که یک فاجعه انسانی بیافریند، از 17 سال گذشته شناسائی و پیش بینی شده و در این مدت خطر فراگیر شدن آن، 8 مرتبه به شرح زیراعلام گردیده بود.

بروز ویروس سارس در سال 2003

نه سال بعد در سال 2012 بروز ویروس مرس

در سال 2013 در پارلمان کشور آلمان بحثی از بروز یک فاجعه از قبیل فجایع امروزی در گرفت که در مرکز آن چگونگی و میزان آمادگی آلمان در هنگام بروز چنین فجایعی قرار داشت. (فوگت توضیح نمی دهد چه نیروئی قادر شد کفایت مذاکرات را در پارلمان اعلام کرده که گامی در جهت راه حل آن برداشته نشود).

در سال 2015 تحقیقات عظیمی بر روی ویروس‌های معروف به تاج در یک پروژه جمعی متشکل از 3 دانشگاه در آمریکا، انیستیتوی تحقیقاتی ووهان و یک محقق ایتالیائی در شهر کارسه که آزمایگاهی در شهر بلینزونا را در اختیار دارد انجام گردید. با این هدف که نتایج این تحقیقات، راه حلی برای جلوگیری از همه گیر شدن ویروس‌هائی که معروف به تاج هستند یافته و آن را مورد استفاده قرار دهند.

این همه در شرایطی بود که در پایان سال 2014 دولت آمریکا اعلام کرد:  چنین تحقیقاتی به علت خطری که از طرف ویروس‌ها برای جان انسانها به وجود می‌آید، باید به مدت یک سال به حال تعلیق درآیند.

بالاخره در سال 2015 بیل گیت در یک سخنرانی مهم اعلام کرد: جهان برای همه گیر شدن ویروس کرونا آماده نیست.

در سال 2016 اما مقاله پژوهشی دیگری منتشر شد که محتوای آن دقیقا تصویری از شرایط امروز را ترسیم کرده بود. محتوی آن باید آویزه گوش ما بشود.

در ماه مارس سال 2019 مرکز مطالعات ووهان پنگ ژو، پس از کار بر روی یک پروژه تحقیقاتی اعلام می دارد: در میان  ویروسهائی که به تاج معروف شده‌اند، می توان پیش بینی کرد که به زوددی همه گیر شدن کرونا وجود دارد. نمی توان گفت از کجا آغاز خواهد شد اما می توان نقطه عزیمت آنرا در چین پیش بینی کرد. (به خفاش‌ها درچین نیز اشاره کرده است).

کرونا در عین حال که تضادهای اجتماعی را تشدید کرد، عناصر زیادی را به فعالیت واداشت. با انتشار  گزارشات و پخش اطلاعاتی شبیه کار دکتر فوگت، عامل کشاندن انسان‌های زیادی به شرکت در امور اجتماعی شد، چشمهای بسیاری را شست، گوش‌های بیشماری را باز کرد، گروه‌های مختلف شهروندی را به فکر واداشت. کرونا درعین حال که با شمشیر نامرئی خود قتل عام می کند، شناخت و سطح آگاهی طبقه کارگر جهان را در مرحله‌ای پیشرفته‌تر در عرصه کرد و کار سیستم سرمایه‌داری، تکامل بخشیده و گامی آن را به طبقه‌ای برای خود شدن نزدیکتر کرد. کرونا  و کروناها به بلندای عمر سرمایه‌داری بین المللی از کشته‌ها پشته ساخته و خواهند ساخت و سرمایه‌داری در سایه شوم آن به سرکوب انقلابیون خواهد پرداخت. غافل از آنکه، پشته‌ی این کشته‌ها، خود، تکیه گاه مبارزات طبقه کارگر و زحمتکشان جهان در به زیر کشیدن سرمایه‌داری خواهد شد.

حمله کرونا مصادف شد با موج بحرانی که در کلیه زمینه‌ها سرمایه مالی بین المللی را احاطه کرده و در حال اوجگیری است. بحرانی که بدون شک بحران انقلابی شدیدی آنرا همراهی خواهد کرد. سرمایه‌داری همه کوشش خود را به کار برده است که با اعلام شرایط اضطراری شدید و برنامه‌های فوق العاده عظیم، بحران کرونا را به پوششی بر بحران عظیم خود تبدیل کرده تا از طریق آن سرکوب موج انقلابی در راه را ممکن سازد. کرونا وظیفه‌ای به دولتها محول کرد: بی ثباتی فراگیر و بحران اقتصادی، سیاسی، نظامی-امنیتی خود را زیرعبای بحران بهداشتی ارائه شده از طرف کرونا مخفی کنند. و در این رهگذر بیکارسازی، محدودیت‌های دمکراتیک و رفاه اجتماعی را آسوده خاطر در خدمت سود سرمایه پیاده کنند. با این همه:

این تنها ویروس کرونا نیست که قرار است تا آینده‌ای نامعلوم جان ده‌ها هزار، شاید صدها هزار و در بدترین حالت چندین میلیون انسان را بگیرد. بشریت امروزه در جامعه‌ای، جامعه سرمایه داری، زندگی میکند که ده‌ها سال است بهتر بگوئیم از پیدایش انحصارات در اواخر قرن نوزده و اوائل قرن بیست، تا کنون، در هر سال، آگاهانه، از طرف حکومت‌گران، جان میلیونها انسان به عناوین مختلف گرفته می‌شود. تنها از صد و شش سال گذشته تا کنون به طور متوسط در هر سال بیش از یک میلیون انسان در جنگ‌های ناعادلانه امپریالیستی جان خود را از دست داده‌اند. اگر امراض مختلفی مانند آنفلانزا، مالاریا، وبا و غیره را در نظر بگیریم و اگر مرگ و میر ناشی از فجایع زیست محیطی را به حساب آوریم و اگر به نوع تولید سرمایه داری که آغشته به انواع مضرات است توجه کنیم و فاجعه بارتر از همه به چندین میلیون کودک و بزرگسالی که از فقر به هلاکت می رسند نیز فکر کنیم، .... عمق فاجعه روشن خواهد شد.

در بی ثباتی  و شکنندگی سیستم سرمایه‌داری همان بس که بدانیم با حمله یک ویروس، پیش بینی شده است که در آمریکا، بزرگترین اقتصاد جهان، ده‌ها میلیون کارگر بیکار گردیده و تولید ناخالص این کشور به پائین‌ترین میزان خود سقوط خواهد کرد. و درعین حال با ریزش بورس جهانی جعلی بودن این ثروت مجازی برای به غارت بردن ثروت واقعی اجتماعی مردم، افشا شد.

آنچه که مسلم است این است که طبیعت و جامعه بشری آبستن تحولاتی ریشه‌ای‌ست. و بی اعتمادی فزاینده طبقه کارگر و متحدین آن به دولت‌ها این روند را شدت می‌بخشد. آنچه هنوز روشن نیست زمان و سمت آن است.

مهدوی مارس 2020

در زمینه مالی ما را یاری دهید

سخنان اسماعیل بخشی در گردهمآئی کارگران هفت تپه

بخشی از برنامه مراسم یادبود رفیق علی صادقی (کاک ابراهیم) در هامبورگ

گفتگوئی با دکتر علی صادقی (کاک ابراهیم) و محمد اشرفی